Παναθηναϊκός-Κηφισιά 3-0 σετ: Δυναμική αντίδραση μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο

Πολύ σταθερός και αποτελεσματικός ο Παναθηναϊκός αντέδρασε καλά μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Κηφισιά παίρνοντας τη νίκη με 3-0 σετ.

Πίσω του έδειξε ότι άφησε τον αποκλεισμό στο Κύπελλο από τον Φοίνικα Σύρου ο Παναθηναϊκός κι έκανε δυναμική επιστροφή στους αγώνες του για τη Volley League. Στην εντός έδρας αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της β’ φάσης κυριάρχησε της Κηφισιάς με 3-0 σετ.

Είχε πολύ καλό ρυθμό από την αρχή του ματ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Κηφισιά και με τους τρεις βαθμούς ανέβηκε στους 19 και στην 1η θέση της βαθμολογίας ελπίζοντας σε απώλειες των υπολοίπων διεκδικητών του τίτλου.

Ο Παναθηναϊκός είχε συνέχεια το προβάδισμα, ενώ στο 3ο σετ βασικός ξεκίνησε ο Ράπτης στη θέση του Ανδρεόπουλου. Η Κηφισιά, που ακόμα αναζητά βαθμό στη β’ φάση, στερήθηκε τις υπηρεσίες του Μαρκς και του Κωστόπουλου λόγω τραυματισμού.

Οι γηπεδούχοι είχαν πίεση κυρίως στο 3ο σετ. Στο 12-11 βρήκαν λύσεις με τον Βαν Ντε Ντρις και τον Ρανγκέλ και πήγε στο +4 (15-11). Η Κηφισιά πλησίασε ξανά στο 21-19, όμως ο Παναθηναϊκός δεν έχασε το πλεονέκτημα και με επίθεση του Ρανγκέλ έκλεισε το ματς με 25-22.
 *Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 7 άσσοι, 32 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 0 άσσοι, 35 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-17, 25-22) σε 69΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 7π. (5/16επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 90%υπ., 60%αρ.), Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (5/10επ.., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 5 (3/6επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 60%υπ., 20%αρ.), Βαν ντε Ντρις 14 (12/19επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Στάλεκαρ 13 (3/7επ., 7 μπλο, 3 άσσοι) / Γκαράς (λ. – 43%υπ., 14%αρ.), Μπάσης, Μάρκου, Ράπτης 5 (4/8επ., 1 μπλοκ, 42%υπ., 25%αρ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βέιερ 1 (1/1επ.), Αμπράο 10 (10/20επ., 50%υπ., 12%αρ.), Κωτσάκης 3 (3/16επ., 20%υπ., 20%αρ.), Λινάρδος 2 (2/6), Μιχάλι 8 (7/12επ., 1 μπλοκ), Παλαιολόγος 12 (11/28επ., 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ. – 42%υπ., 8%αρ.), Σωνάκης (λ), Σπηλιώτης, Κασαμπαλής, Παπαδόπουλος Γ.