Τιμωρία Ολυμπιακού: Στη Γαλλία επανάληψη, στην Ελλάδα «σφάξιμο στο γόνατο»!

Η αναμέτρηση της Μονπελιέ με την Κλερμόν θα διεξαχθεί απόψε )20:00), ολοκληρώνοντας την 8η αγωνιστική της Ligue 1 στη Γαλλία.

Τι μας απασχολεί εμάς, θα πείτε, το συγκεκριμένο ματς. Προσέξτε: Η επανάληψη του αγώνα αποφασίστηκε ύστερα από ρίψη κροτίδας στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Τώρα δεν σας θυμίζει κάτι;

Πιο συγκεκριμένα, ο αγώνας της Μονπελιέ με την Κλερμόν, στις 8 Οκτωβρίου, διεκόπη στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ένα βεγγαλικό που εκτοξεύθηκε από την κερκίδα έσκασε δίπλα στον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων και τον τραυμάτισε. Το σκορ σε εκείνο το σημείο ήταν 4-2 υπέρ των γηπεδούχων.

Το ματς, λοιπόν, διεκόπη οριστικά και το Πειθαρχικό Όργανο της Ligue 1 αποφάσισε να αφαιρέσει ένα βαθμό από τη Μονπελιέ, αλλά το παιχνίδι να διεξαχθεί από την αρχή κεκλεισμένων των θυρών.

Είδατε πώς αντιμετωπίζουν τέτοιες καταστάσεις στις πολιτισμένες, ποδοσφαιρικά, χώρες; Ούτε παιχνίδια στα χαρτιά ούτε αλλοπρόσαλλες αποφάσεις σαν και τα δικά μας και δη το ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό.

Εύλογα ο Ολυμπιακός θα χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο παιχνίδι ως παράδειγμα στο CAS για να τονίσει την αδικία που υπέστη, τονίζοντας τη σημασία τα παιχνίδια να κρίνονται μέσα στο γήπεδο και όχι στις δικαστικές αίθουσες.

Στη Γαλλία, βλέπετε, δεν αλλοιώνεται η βαθμολογία σε αντίθεση με την Ελλάδα που τον Ολυμπιακό τον «έσφαξαν στο γόνατο» για τα όσα έγιναν με την κροτίδα που έπεσε στο «αιώνιο» ντέρμπι του γηπέδου Καραϊσκάκη.