Παναθηναϊκός Παρασκήνιο: Τι γίνεται με τον Αϊτόρ και τον Τερίμ

Ο Αϊτόρ με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς την περσινή χρονιά είχε ξεκινήσει εξαιρετικά την χρονιά, ωστόσο υπέστη ρήξη χιαστού τον Οκτώβρη του 2022 και έχασε το υπόλοιπο της χρονιάς. Στην επιστροφή του δεν έδειχνε πράγματα που έκανε πριν τραυματιστεί, ενώ με τον Τερίμ φαίνεται παραγκωνισμένος. Τι συμβαίνει πραγματικά όμως με τον Ισπανό;

Ο Αϊτόρ ήταν ένας παίκτης από τους πλέον κομβικούς κάτω από τις οδηγίες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Πέρυσι όσο έπαιξε ήταν εξαιρετικός σκοράροντας οχτώ γκολ και δίνοντας δύο ασίστ σε 11 αγώνες.

Ωστόσο στον αγώνα πρωταθλήματος με τον Άρη τον Οκτώβρη του 2022 και ήδη προερχόμενος από ματς όπου έφυγε με ενοχλήσεις (με Λαμία, 0-2, 16/10/22), μπήκε αλλαγή και αρκετά γρήγορα υπέστη ρήξη χιαστού και έχασε το υπόλοιπο της χρονιάς.

Στην νέα σεζόν όσο ήταν στον πάγκο ο Σέρβος προπονητής έπαιζε λίγα λεπτά, έτσι ώστε να μπορέσει με τους δικούς του ρυθμούς να φτάσει στο 100% της απόδοσης του. Ωστόσο με την αλλαγή του προπονητή και την έλευση του Φατίχ Τερίμ, τα λεπτά του 27χρονου μειώνονται και μένει και εκτός σε κάποια ματς του Παναθηναϊκού.

Για παράδειγμα έμεινε εκτός αποστολής στην ρεβάνς του κυπέλλου με τον Ατρόμητο (0-2, 31/01/24), αλλά και στο ντέρμπι αιωνίων με τον Ολυμπιακό (2-0, 04/02/24), ενώ στο ματς με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα (2-1, 28/01/24) έγινε αλλαγή στο ημίχρονο.

Η αλήθεια είναι πως ο Τούρκος προπονητής δεν έχει εντυπωσιαστεί από τον Αϊτόρ, ούτε στα παιχνίδια, ούτε στις προπονήσεις και θα ήθελε κάτι διαφορετικό για τα άκρα του «τριφυλλιού».

Στην φετινή σεζόν έχει αγωνιστεί σε 21 αγώνες, έχοντας τέσσερα γκολ και μία ασίστ σε όλες τις διοργανώσεις, με τον Ισπανό εξτρέμ να μην περνάει τις καλύτερες μέρες του με τον Τούρκο προπονητή.

Συμβαίνουν αυτά καθώς ένας προπονητής πάντα κάποιους παίκτες τους κερδίζει και κάποιους τους χάνει. Ίσως αυτό να γίνει με τον Αϊτόρ και τον Τερίμ και είναι μια σχέση άξια προσοχής για το πως θα εξελιχθεί.

Στον Παναθηναϊκό, ο Αϊτόρ, βρίσκεται από το καλοκαίρι του 2020 και έχει αγωνιστεί με την φανέλα των «πρασίνων» σε 93 αγώνες, με 24 γκολ και 15 ασίστ, ενώ πανηγύρισε και την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος το 2022, σκοράροντας και το γκολ στον τελικό.