Eurobasket - 4η αγωνιστική: Σούπερ Ντόντσιτς έσπασε το αήττητο της Γερμανίας - Ελλάδα και Σερβία μόνες αήττητες

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Ο Λούκα Ντόντσιτς με νέο ρεσιτάλ συνέβαλλε τα μέγιστα ώστε η Σλοβενία να καταρρίψει το αήττητο των Γερμανών. Με 4-0 ρεκόρ συνεχίζουν Ελλάδα και Σερβία. Όλα για όλα στο τελευταίο ματς με τους Βόσνιους οι Λιθουανοί.

Η Ελλάδα και η Σερβία (σε έναν θεωρητικά πιο εύκολο όμιλο από αυτό της Εθνικής) παρέμειναν οι μοναδικές αήττητες ομάδες του Eurobasket, μετά τη νίκη της γαλανόλευκης επί της Ουκρανίας και την ήττα της Γερμανίας από τη Σλοβενία του αφιονισμένου Λούκα Ντόντσιτς.

Στους «16» προκρίθηκαν και τυπικά, Ισπανία, Τουρκία, Γερμανία, Σλοβενία, Γαλλία, Ελλάδα, Ουκρανία, Ιταλία, Κροατία, Σερβία, Πολωνία και Φινλανδία.

Η πρώτη φάση ολοκληρώνεται την Τετάρτη (7/9) με πιο σημαντικά παιχνίδια το Λιθουανία – Βοσνία Ερζεγοβίνη, Τουρκία – Ισπανία, Γαλλία – Σλοβενία και Κροατία – Ουκρανία.

1ος όμιλος

Η Ισπανία και η Τουρκία εξασφάλισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση και στο μεταξύ τους ματς θα παιχτεί η πρωτιά. Για τις άλλες δύο θέσεις όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική, μετά τη μεγάλη νίκη της Βουλγαρίας επί της Γεωργίας, με σόου από τους Βεζένκοφ και Μποστ.

Βέλγιο – Τουρκία 63-78

Αγρίεψαν οι Τούρκοι μετά το επεισοδιακό ματς με τη Γεωργία και μπήκαν αφιονισμένοι στον αγώνα με το Βέλγιο, παίρνοντας προβάδισμα 14 πόντων (20-6) από την πρώτη περιόδο. Ο Σενγκούν πλησίασε το τριπλ-νταμπλ με 24 π., 8 ριμπ. και 6 ασίστ.

Μαυροβούνιο – Ισπανία 65-82

Με προβάδισμα 22 πόντων στο ημίχρονο (53-31), η Ισπανία έδειξε ότι πήρε το μάθημά της μετά την ήττα από το Βέλγιο και έφτασε άνετα στην τρίτη νίκη της. Ο Μπριθουέλα με 18 π. (4/10 τρ.) ήταν ο ανέλπιστος ηγέτης στην επίθεση της φούρια ρόχα.

Γεωργία – Βουλγαρία 80-92

Πώς να χάσει η Βουλγαρία με τέτοιον Μποστ (33 π. με 9/14 τρ., 12 ασίστ) και Βεζένκοφ (28 π., 4/10 τρ., 14 ριμπ.); Οι γείτονες ήταν πιο εύστοχοι από μακριά (49%) παρά μέσα από το τρίποντο (45%) και ταπείνωσαν τους Γεωργιανούς (Μπιτάτζε 21 π.) μέσα στο σπίτι τους.

2ος όμιλος

Έσπασε και το αήττητο της Γερμανίας, ενώ η επιπόλαιη Γαλλία έσωσε την παρτίδα και πάλι στα τελευταία λεπτά. Πρώτη νίκη για τους Λιθουανούς και πλέον το ματς με τη Βοσνία αποκτά χαρακτήρα do-or-die.

Βοσνία Ερζεγοβίνη – Γαλλία 68-81

Οι Βόσνιοι ήταν μπροστά μέχρι το 34′ (61-59), αλλά ένα επιμέρους 22-7 έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Βενσάν Κολέ. Η Γιαμπουσελέ ήταν ο παίκτης-εγγύηση για τη Γαλλία με με 15 π. , ενώ για τη Βοσνία ο σέντερ των Μπλέιζερς, Γιουσούφ Νούρκιτς είχε 14 π., 10 ριμπ. και 4 μπλοκ.

Ουγγαρία – Λιθουανία 64-87

Έσπασε το ρόδι η Λιθουανία με τους δίδυμους πύργους Σαμπόνις (19 π.) και Βαλαντσιούνας (21 π.),  να βάζουν σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδας τους.

Γερμανία – Σλοβενία 80-88

Το αήττητο των γηπεδούχων Γερμανών πήγε περίπατο, μετά τη νέα αυτοκρατορική εμφάνιση του Λουκά Ντόντσιτς, που φάνηκε σαν να το πήρε… προσωπικά (36 π., 10 ριμπ., 4 ασίστ). O Βάγκνερ είχε την ευκαιρία στο 80-85 να μειώσει εκ νέου στα 34” και στα 26” και να δώσει δραματικό τόνο στο παιχνίδι, αλλά αστόχησε σε τρίποντο και δίποντο μετά το επιθετικό ριμπάουντ. Στα 10” αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ ο νευρικός Σρέντερ (19 π., 7/17 σουτ).

3ος όμιλος

Δύσκολη, αλλά μεγάλη νίκη της Ιταλίας επί της Κροατίας. Η Ελλάδα έσπασε το αήττητο της Ουκρανίας κερδίζοντάς την με 20 πόντους διαφορά.

Εσθονία – Μ. Βρετανία 94-62

Άνετη νίκη για την Εσθονία και αποκλεισμός για τους Βρετανούς. Οι Εσθονοί είχαν 14/31 τρ. και κορυφαίο τον Ντρελ (20 π.).

Ελλάδα – Ουκρανία 99-79

Το σόου του ασταμάτητου Γιάννη Αντετοκούνμπο (41 π., 13/16 διπ.) οδήγησε την Ελλάδα σε διαφορά 20 πόντων, παρ’ ότι ήταν πίσω με 7 στο ημίχρονο και κλείδωμα της πρώτης θέσης.

Ιταλία – Κροατία 81-76

Μεγάλη ματς με την Ιταλία να παίρνει τον έλεγχο στην τελευταία περίοδο. Ο Μάτκοβιτς έχασε κάρφωμα χωρίς πίεση στο 76-71 με 1′:36” στο ρολόι και ο Μέλι (19 π.) με επιθετικό ριμπάουντ και δίποντο έγραψε το 78-71 που ουσιαστικά χάρισε στην Ιταλία τη νίκη, ενώ το τρίποντο του Φοντέκιο (19 π.) στα 39” έβαλε την τελευταία πινελιά (81-74). Συγκινητικός για τους Κροάτες ο Μπογκντάνοβιτς με 27 πόντους.

4ος όμιλος

Τρένο η Σερβία, συνέχισε με άνεση το αήττητο σερί της, ενώ η διοργανώτρια του ομίλου Τσεχία δέχτηκε κι άλλη μαχαιριά από την τρίποντη Φινλανδία. Πρόκριση για την κυνική Πολωνία.

Ολλανδία – Πολωνία 69-75

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, η Πολωνία κάλυψε το -9 του ημιχρόνου και με εξαιρετική τέταρτη περιόδο, έφτασε στην τρίτη νίκη της, που τοης δίνει το εισιτήριο για τους «16». Πήγαν στράφι, έτσι, η 26 πόντοι του Κλόοφ (4/7 τρπ.). Στους 24 σταμάτησε ο Μίχαλ Σοκολόφσκι για τους Πολωνούς.

Φινλανδία – Τσεχία 98-88

Αν μπαίνουν τα τρίποντα, η Φινλανδία είναι ικανή να νικήσει κάθε αντίπαλο. Κόντρα στη γηπεδούχο Τσεχία έμπαιναν (15/32) και με ηγέτες τους Μάρκανεν (34 π., 10 ριμπ.) και Σαλίν 23 (5/8 τρ.) οι Φινλανδοί έφτασαν στη μεγάλη νίκη. Ο Σατοράνσκι επέστρεψε, αλλά πέραν των 10 ασίστ, τα… έσπασε (1/8 εντός παιδιάς).

Ισραήλ – Σερβία 78-89

Όποτε πλησίαζε το Ισραήλ, με άξονες τον Αβντίγια (14 π.) και τον Μαντάρ (20 π.), η Σερβία έβρισκε λύσεις από μακριά (Μίτσιτς 19 π.)  ή κοντά στο καλάθι (Γιόκιτς 29 π. 11 ριμπ., 5 ασίστ).