Ερυθρός Αστέρας - Παναθηναϊκός Aktor 76-89: «Πράσινος» σίφουνας - Φουλ για πλεονέκτημα με τη... μέθοδο των τριών

Επιτυγχάνοντας 57,1% στο τρίποντο, ο Παναθηναϊκός Aktor νίκησε με 89-76 τον Ερυθρό Αστέρα στη Štark Arena του Βελιγραδίου και αύξησε τις ελπίδες του για πλασάρισμα στην πρώτη τετράδα της EuroLeague.

Χάρη στη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα για την 30ή αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός έπιασε τη Μονακό στο 19-11 και μείωσε στη μία νίκη τη διαφορά με τη δεύτερη Μπαρτσελόνα, ενώ άφησε ξανά πίσω του τον Ολυμπιακό.

Ο Ματίας Λεσόρ μέτρησε 19π.-6ρ.-4ασ. (έφθειρε τους αντιπάλους με 8 φάουλ, ενώ ο ίδιος έκανε μόλις 2), ο Κώστας Σλούκας έπιασε σπουδαία απόδοση με 17π.-10ασ. και καλά ποσοστά, o Ντίνος Μήτογλου προσέθεσε 17π.-9ρ., ο Κέντρικ Ναν είχε 15π.-4ασ. (με 2/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα) και ο Τζέριαν Γκραντ 12π.-4ρ.-5ασ.

Στον αντίποδα, ο Ερυθρός Αστέρας του Γιάννη Σφαιρόπουλου πάλεψε με τους Νεμάνια Νέντοβιτς (19π.-7ασ.), Ντέγιαν Νταβιντόβατς (19π.) και Τζόελ Μπολομπόι (11π.-8ρ.), ωστόσο δεν απέφυγε την έκτη σερί ήττα που τον έριξε στο 10-20 (δεν έχει ελπίδες για play-in).

Σε κακή βραδιά ο Μίλος Τεόντοσιτς, ο οποίος μοίρασε 6 ασίστ, αλλά σπατάλησε τρία δίποντα/τρία τρίποντα και σκόραρε μόνο με 4/4 βολές, προτού αποβληθεί με αντιαθλητικό φάουλ στα 02:48 πριν από τη λήξη.

Ο Παναθηναϊκός έβαλε 29 πόντους με 7/9 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, προαναγγέλλοντας τι θα επακολουθήσει.

Οι 37 πόντοι σε λιγότερο από 23 λεπτά παραπέμπουν σε αγώνα με αδύναμο αντίπαλο της Stoiximan Basket League, όπως και το 22-36 στο 12′.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έφτασε δύο φορές μέχρι το +16 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 8π., αλλά το τρίποντο του Γκραντ αποκατέστησε την… τάξη.

Η μεγάλη διαφορά ήταν στην περιφέρεια (6/22 έναντι 12/21), με αποτέλεσμα να μην φανεί η υπεροχή των γηπεδούχων στα δίποντα (61,5% έναντι 46,5%).

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 41-51, 56-70, 76-89