ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΑΠΟΛΛΩΝ 87-58: Χάγκινς και Πέτεγουεϊ οδήγησαν τους Περιστεριώτες

Το Περιστέρι είχε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στον Απόλλωνα Πατρών, καθώς επικράτησε με 87-58, πριν από τους προκριματικούς αγώνες για το Basketball Champions League.

Σε ένα παιχνίδι-πρόβα τζενεράλε για τα προκριματικά του Basketball Champions League, το Περιστέρι έδειξε ότι αυτήν την περίοδο βρίσκεται μία… σκάλα πάνω από τον Απόλλωνα Πατρών

Με τον Τεράν Πέτεγουεϊ να είναι εξαιρετικός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν μπροστά στο σκορ (25-18) και να μην χάσουν ποτέ ξανά το προβάδισμά τους.

Μάλιστα, στη συνέχεια, η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 20 πόντους (47-27) στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ματσάρουν τον ρυθμό της ομάδας του Σωτήρη Μανωλόπουλου

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με το περιστέρι να ανεβάζει ακόμα περισσότερο τη διαφορά και εν τέλει να παίρνει την εύκολη φιλική νίκη με 87-58.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χάγκινς με 18 πόντους, ενώ ο Πέτεγουεϊ ακολούθησε με 17. Για τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Μπάρφιλντ με 15 και ο Τσαλμπούρης με 13.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 47-27, 65-43, 87-58.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Χάγκινς 18 (3 τριπ.), Πέτεγουεϊ 17 (1 τριπ.), Κατσίβελης 4, Χρυσικόπουλος 8 (2 τριπ.), Μπράουν 9, ΜακΚρί 11 (1 τριπ.), Μίλερ 2, Μορέιρα 9, Τόλα 2, Μωραΐτης 7 (2 τριπ.), Μανιάς, Ζούγρης.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Βετούλας): Κόλεμαν 11, Μοντγκόμερι, Μπάρφιλντ 15 (2 τριπ.), Τσιακμάς 3, Τσαλμπούρης 13 (1 τριπ.), Διαμαντάκος, Δίπλαρος 2, Παπαφωτίου, Μολφέτας, Μπαζίνας 5 (1 τριπ.), ΜακΛάφλιν 6, Κογιώνης, Ντέιβις 3.