Ολυμπιακός-ΑΕΚ 24–22 (κ.δ. 21-21): Θρίλερ με «ερυθρόλευκο» φινάλε

Ο Ολυμπιακός, μετά από ένα «σκληρό» και αμφίρροπο αγώνα που κρίθηκε στην παράταση, έκανε το 2-1 απέναντι στην ΑΕΚ με σκορ 24–22 (κ.δ. 21-21) για την σειρά των τελικών της Ηandball Premier.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος στην έδρα του στην σειρά των τελικών της Ηandball Premier απέναντι στην ΑΕΚ και με 24–22 (κ.δ. 21-21), έκανε το 2-1 και πλέον χρειάζεται μια νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα Ελλάδας.

Ο τρίτος τελικός της σειράς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν βάσει στην άμυνα με το σκορ να παραμένει χαμηλό μεχρί και το 8ο λεπτό της πρώτης περιόδου με το σκορ στο 3-2 υπέρ του Ολυμπιακού. Εκεί ξεκίνησε ένα μίνι κρεσέντο της ΑΕΚ που γύρισε το παιχνίδι και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων για το «κιτρινόμαυρο» 5-3. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα «ίσα» σε λιγότερο από δυο λεπτά όταν ο Σάββας εκμεταλλεύτηκε ότι η «Ένωση» αγωνιζόταν χωρίς τερματοφύλακα, στην συγκεκριμένη φάση, και με σουτ πίσω από το κέντρο έκανε το 5 όλα. Ακολούθησε νέο +2 για τους φιλοξενούμενους με άμεση απάντηση για τους Πειραιώτες (7-7). Έτσι συνεχίστηκε και το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο με τους δύο «μονομάχους» να παλεύουν πόντο-πόντο μέχρι και την λήξη του, με την ΑΕΚ να έχει το μικρότερο δυνατό προβάδισμα με το υπέρ της 11-10.

Το δεύτερο μέρος είχε τα ίδια «χαρακτηριστικά», με άμεσες απαντήσεις του ενός στο σκοράρισμα του άλλου, με τους «ερυθρόλευκους» όμως να κάνουν την ανατροπή με την έναρξη του. Το «κιτρινόμαυρο» 11-10 έγινε «κόκκινο» 12-11 και στην συνέχεια πήγαιναν «δίπλα-δίπλα» στο σκορ 16-16 στο 13ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου.

Εκεί, οι «ερυθρόλευκοι» «άνοιξαν», ελαφρώς, το γκάζι ξεφεύγοντας με δυο γκολ διαφορά (18-16) αναγκάζοντας τον τεχνικό της ΑΕΚ να πάρει τάιμ-άουτ ώστε να παγώσει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Το σχέδιο πέτυχε και ο αγώνας ξαναέγινε «ροντέο» με την νέα «κιτρινόμαυρη» ισοφάριση στο 19-19 στο 50ο λεπτό της συνάντησης.

Το φινάλε της κανονικής διάρκειας ήταν «χιτσκοκικό». Η ΑΕΚ έκανε το υπέρ της 20-19 με τους «ερυθρόλευκους» να αντιδρούν με δικό τους προβάδισμα (21-20) και να έρθει εκ νέου ισοφάριση της ΑΕΚ από την άσπρη βούλα για το 21-21, ενάμιση λεπτό πριν από λήξη και να οδηγεί τον τρίτο τελικό σε παράταση.

Το σκορ στην παράταση «άνοιξε» o Ολυμπιακός, ενώ οι Πειραιώτες βρήκαν και δεύτερο γκολ στο πρώτο εξτρά πεντάλεπτο κάνοντας το 23-21. Στο δεύτερο μέρος της παράτασης οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν και πάλι πρώτοι φτάνοντας στο 24-21 και το +3 που ήταν το μεγαλύτερο προβάδισμα τους στο παιχνίδι, αγκαλιάζοντας, έτσι, την νίκη. Η ΑΕΚ μείωσε γρήγορα σε 24-21 αλλά τα «άγονα» εναπομείναντα λεπτά ήταν καταδικαστικά για την «Ενωση». Πλέον, ο Ολυμπιακός χρειάζεται μια μόνο νίκη για να αναδειχθεί πρωταθλητής Ελλάδας στην Handball Premier για την σεζόν 2023/24.

Το σκορ ανά οκτάλεπτο: 2-1, 3-4, 5-6, 7-7, 8-8. 10-11 (ημχ), 13-13, 14-15, 18-17, 19-19, 21-20, 21-21 (κ.δ.), 23-21 (ημχ παρ.), 24-22

Ολυμπιακός (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 3, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 2, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής, Τσιγαρίδας, Πασσιάς 2, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 1, Κάβτσιτς 1, Μιχαηλίδης, Σάββας 4.

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 1, Τικ, Γιόνσον 2, Μαντάλινιτς 8, Μάλλιος, Τέπερ, Τόμε, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 3, Άρσιτς, Μπελασέν 2, Σόκολιτς 2, Μίλερ 1, Σαλέμ, Λέμος 3, Κεδέρης.