Τσιτσιπάς - Μεντβέντεφ 0-2: Ηττα και αποκλεισμός σε έναν επεισοδιακό αγώνα

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ στους 16 του Shanghai Masters και έμεινε εκτός προημιτελικών.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος βρίσκεται στο Νο 12 της παγκόσμιας κατάταξης, αποκλείσθηκε στους «16» του διεθνούς τουρνουά, που διεξάγεται στην Σανγκάη, καθώς ηττήθηκε με 7-6(3), 6-3 από τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ.

Στο πρώτο σετ οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους και οδηγήθηκαν στο tie break, όπου ο Ρώσος ήταν πιό ψύχραιμος και πήρε προβάδισμα με 1-0. Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς άρχισε με break και προηγήθηκε με 2-0. Ομως ο Μεντβέντεφ (Νο 5 στον κόσμο) αντέδρασε άμεσα και αφού «έσπασε» το σερβίς του Ελληνα πρωταθλητή, προηγήθηκε με 3-2 και έφθασε με σχετική άνεση στην κατάκτηση του σετ και της νίκης, μετά από μία ώρα και 50 λεπτά αγώνα.

Στα μέσα του δεύτερου σετ υπήρχε μεγάλη ένταση στο κορτ, με τον διαιτητή να κάνει παρατήρηση στον Τσιτσιπά κατά τη διάρκεια του τέταρτου game για καθυστέρηση στο να κάνει το σερβίς και να ακολουθεί διπλό λάθος από τον Έλληνα πρωταθλητή, που έφερε την απώλεια του game και τον έντονο εκνευρισμό του.