Χιλή - Βραζιλία 1-2: Νίκη - ανάσα για τη «σελεσάο» με γκολ στο 89'

AMNA/EPA

Τεράστιο διπλό της Βραζιλίας στο Σαντιάγο ενάντια στην Χιλή και «αγκαλιά» με την πρόκριση στο Μουντιάλ του 2026. Στο «Χ» έμεινε η Αργεντινή.

Η Βραζιλία πήρε σημαντικής σημασίας νίκγη στην έδρα της Χιλής και διατήρησε τους 3 βαθμούς απόστασης από την 8η Ουρουγουάη. Οι «σελεσάο» βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης με γκολ του Εντουάρτο Βάργκας. Με γκολ του Ιγκόρ Ντα Κρουζ, όμως, στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης έφερε στα ίσα το ματς, για να πάρει «κεφάλι» στο σκορ στο 89′ με το έξοχο «τελείωμα» του Λουίς Ενρίκε.

Στην αντίπερα όχθη, η Αργεντίνη «κόλλησε» στον βούρκο του γηπέδου της Βενεζουέλας και απέσπασε μόλις έναν βαθμό από την αναμέτρηση. Ο Οταμέντι άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης στο 3ο λεπτό, αλλά το αξιόμαχο σύνολο του Μπατίστα ισοφάρισε στο 65ο λεπτό με τον Σάλομον Ρόντον. Ο σούπερ σταρ Λίονελ Μέσι «έμεινε στα ρηχά».

Στις άλλες 2 αναμετρήσεις της ημέρας το Εκουαδόρ και η Παραγουάη έμειναν στο 0-0 και η Βολιβία επικράτησε με 1-0 της Κολομβίας.