Παναθηναϊκός AKTOR-ΑΕΚ Betsson 94-74: Ξέσπασαν οι «πράσινοι»!

Ο Παναθηναϊκός AKTOR, μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο το ντέρμπι με την AEK Betsson, νικώντας τη με 94-74 στο κλειστό του ΟΑΚΑ και κάνοντας το 3/3 στο πρωτάθλημα της Stoiximan GBL.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR, έκλεισε την τρίτη αγωνιστική της Stoiximan GBL με τον καλύτερο τρόπο, ισοπεδώνοντας την AEK Betsson με 94-74, έχοντας πολύ καλή απόδοση σε όλο το ματς, με πέντε παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαίος για τους πρωταθλητές Ελλάδος ο Λορένζο Μπράουν με 22 πόντους, μοναδικός διασωθείς από την ΑΕΚ ο Γκραντ Γκόλντεν με 16.

Οι γηπεδούχοι, ξεκίνησαν το ματς με τους Μπράουν, Γκραντ, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με αρχική πεντάδα τους Χαμπ, Χέιλ, Νετζήπογλου, Κουζέλογλου και Γκόλντεν. Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να παίρνει το προβάδισμα (4-8) και να έχει την άμυνά της σε υψηλό επίπεδο. Ο Παναθηναϊκός όμως, κατάφερε να το ανατρέψει με δικό του 7-0 σερί (11-10). ‘Οσο περνούσε η περίοδος, οι «πράσινοι» έφτασαν μέχρι και στο +7 σε δύο περιστάσεις (19-12, 23-16), με τον Χέιλ να βάζει buzzer-beater για να κλείσει την περίοδο με εκπληκτικό τρόπο (23-19).

Η δεύτερη περίοδος, κύλησε με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει την απόδοσή του, φτάνοντας στο +11 (34-23) και το +16 (39-23), έχοντας βελτιώσει την άμυνά του και εκμεταλλευόμενος την αστοχία της ΑΕΚ, η οποία δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό που είχαν οι «πράσινοι», παρότι προσπάθησε να παραμείνει στο ματς (39-27). Η «αφλογιστία» από πλευράς ΑΕΚ συνεχίστηκε για όλη την περίοδο, με τον πρωταθλητή Ελλάδος να το αξιοποιεί εκ νέου φτάνοντας και στο +19 (46-27). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τελικά στο +20 με buzzer beater του Γκραντ (49-29).

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να παίζει στον ρυθμό με τον οποίο τελείωσε το πρώτο μέρος, μην επιτρέποντας στην ΑΕΚ να αναπνεύσει (55-29). Η τελευταία, βρήκε τους πρώτους της πόντους με δίποντο και τρίποντο του Μπράις από μακριά λίγο αργότερα (59-34), αλλά το «τριφύλλι» δεν άφησε το πόδι από το γκάζι ανεβαίνοντας ακόμα και στο +30 (66-36) και στο +34 (72-38). Έτσι κύλησε η περίοδος, με την «Ένωση» να δείχνει απολύτως ανήμπορη να ανταποκριθεί στο στυλ παιχνιδιού του Παναθηναϊκού, πετυχαίνοντας μόνο δύο πόντους από αυτό το σημείο και ύστερα (72-40).

Η τελευταία περίοδος, παρόλο τον διεκπεραιωτικό χαρακτήρα που είχε, κύλησε με την ΑΕΚ να μαζεύει τη διαφορά από τους 34 (74-40) στους 14 μέσα σε πέντε λεπτά (78-64). Από εκεί και ύστερα όμως, ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε και συγκράτησε την ορμή της «Ένωσης», επικρατώντας στο τέλος με 94-74. Με τη νίκη αυτή, ο πρωταθλητής Ελλάδος πέτυχε την τρίτη του σε ισάριθμες αγωνιστικές, με την ΑΕΚ να πέφτει στο 2-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός AKTOR (Εργκίν Αταμάν):  Καλαϊτζάκης Π. 3, Μπράουν 22, Σαμοντούροφ, Παπαπέτρου 6, Γκραντ 11, Ναν 12, Λεσόρ 14, Αντετοκούνμπο Κ. 2, Γκριγκόνις 17, Ερνανγκόμεθ Χ. 4, Μήτογλου 3

ΑΕΚ Betsson (Ντράγκαν Σάκοτα): Γκρέι 4, Σκορδίλης, Χαμπ 14, Καράμπελας 2, Φλιώνης 2, Μπράις 14, Φίλλιος, Κουζμίνσκας 11, Νετζήπογλου 2, Κουζέλογλου 4, Γκόλντεν 16, Χέιλ 5