ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ - ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ 97-71: «Σκόρπισε» την πρωτοπόρο με... τρίποντη καταιγίδα! (vid)

Η Ούνικς Καζάν μετέτρεψε σε… σάκο του μποξ την πρωτοπόρο της EuroLeague, Αρμάνι Μιλάνο, συντρίβοντας τους Ιταλούς με 97-71, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Η ανεβασμένη Ούνικς Καζάν πέτυχε μία τεράστια σε εύρος και σημασία νίκη απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, την 4η νίκη της στα 5 τελευταία ματς στην Euroleague, επιβεβαιώνοντας εκ νέου πως βρίσκεται σε ανοδική πορεία.

Οι Ρώσοι ήταν καταιγιστικοί από την περίμετρο με 14/29 τρίποντα, σημειώνοντας ρεκόρ στην ιστορία της ομάδας και ανεβαίνοντας στο 5-5 ρεκόρ. Στο 8-2 πλέον οι Ιταλοί, οι οποίοι υπέστησαν μία απίστευτη πανωλεθρία, που τους καταρράκωσε ψυχολογικά.

Η τριπλέτα Αϊζάια Κάνααν, Όου Τζι Μέιο και Τζον Μπράουν ήταν απλά απολαυστική για τους νικητές, με 22 (6/8 τρίποντα), 20 (5/9 τρίποντα) και 19 πόντους αντίστοιχα.

Από τους ηττημένους ουσιαστικά δεν ξεχώρισε κανένας, με τους Νικολό Μέλι, Σέιβον Σιλντς και Λουίτζι Ντατόμε να σκοράρουν από 10 πόντους έκαστος.

Η εξέλιξη του ματς

Οι Ιταλοί πάταγαν ελαφρώς καλύτερα στο ξεκίνημα (6-11), αλλά γρήγορα οι γηπεδούχοι βρήκαν τον… προσανατολισμό τους και προηγήθηκαν με 16-15, προτού η πρώτη περίοδος ολοκληρωθεί με 19-17.

Με σερί 13-2 οι Ρώσοι ανέβηκαν στο 30-19 και όρισαν το τέμπο, με τους Ιταλούς να χάνουν την επαφή τους με το καλάθι για αρκετά λεπτά. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 44-33.

Από την τρίτη περίοδο και μετά υπήρχε… μόνο μία ομάδα στο γήπεδο. Οι Ρώσοι… πυροβολούσαν ακατάπαυστα από την περίμετρο, οι Ιταλοί τα είχαν… χαμένα και η διαφορά εκτινάχτηκε στο +22 στο φινάλε της περιόδου (71-49).

Σο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μεσίνα υπέστη ολικό… μπλακ-άουτ και η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στο +35 (95-60), με τους Ιταλούς απλά να μειώνουν κάτω από τους 30 στα τελευταία λεπτά, όταν οι γηπεδούχοι είχαν πλέον χαλαρώσει σε άμυνα και επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 44-33, 71-49, 97-71