ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ - ΑΦΙΟΝ ΜΠΕΛΕΝΤΙΓΙΕ 124-82: Νέος διασυρμός με 42 πόντους διαφορά

Η Γαλατάσαραϊ σημείωσε μία μεγάλη νίκη, αφού επικράτησε της Αφιόν με 124-82, με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν την δεύτερη σερί τους ήττα με 40+ πόντους.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με την Γαλατάσαραϊ να διατηρεί μία βραχεία κεφαλή στην ανάπαυλα (49-42) και την Αφιόν να δείχνει ικανή να κάνει την έκπληξη.

Ωστόσο, στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι και με επιμέρους σκορ 75-40 επιβλήθηκαν στην Αφιόν με το τελικό 124-82.

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα με 40+ πόντους για την Αφιόν, μετά από αυτήν από την Εφές (83-140).

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Ακούν-Παρσέλ με 29 πόντους, 5 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, με τους Γκράβις και Μπλάκχερ να προσθέτουν από 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Για τους φιλοξενούμενους ο Σάνον Σόρτερ σημείωσε περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας του, σταματώντας στους 43, μαζί με 9 ριμπάουντ, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 49-42, 86-62, 124-82