ΠΑΟΚ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 33-32: Έκανε το 11 στα 11 σε ματς-θρίλερ

Αύξησε το απόλυτο των νικών ο ΠΑΟΚ στον 2ο όμιλο της Handball Premier, αλλά τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας, που κυνήγησε την έκπληξη μέχρι το τέλος.

Πίεση, που ενδεχομένως να ήταν και απρόσμενη, δέχτηκε ο ΠΑΟΚ στο Σπίτι του Χάντμπολ απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας και δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα μέχρι να επικρατήσει οριακά με 33-32. Ήταν παιχνίδι για τη 13η αγωνιστική της Handball Premier και ο ΠΑΟΚ έκανε το 11 στα 11 έχοντας πάντα ως στόχο να ολοκληρώσει την πρώτη φάση με το απόλυτο των επιτυχιών. Στα υπόλοιπα ματς της ημέρας στην κορυφαία κατηγορία επιβλήθηκαν οι φιλοξενούμενοι.

Στη Θεσσαλονίκη και στα πρώτα 15 λεπτά το σκορ ήταν ισόπαλο στο 10-10. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο ημίχρονο προηγήθηκε 18-15.
Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος συνέχισε να είναι ανταγωνιστικός και μείωσε στο γκολ στο τελευταίο 5επτο (30-29). Τελικά οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το ισχνό, έστω, προβάδισμα κι επικράτησαν με 33-32 σε ματς για γερά νεύρα..
Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-7, 10-10, 13-11, 16-12, 18-15 (ημχ), 20-16, 21-20, 24-22, 27-25, 30-29, 33-32

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Τσαμουρίδης 4, Παπάζογλου 2, Νικολαΐδης, Μέντουριτς 5, Δεληζάνος 2, Μπάρμπας, Σεϊρεκίδης 4, Μανωλούδης 1, Καβουσανάκης 3, Τριανταφυλλίδης 5, Γιορανίδης 2, Στογιάνοβιτς 2, Τζωρτζίνης 2, Μισαηλίδης 1, Βελισσαρίου.

Φίλιππος (Παυλίδης): Κριούτσκοφ, Μούγιτς, Άγκοβιτς 4, Σόφρανατς 2, Κωστακίδης 11, Κακαφίκας, Κουκουτσίδης 5, Ρίζος 4, Β. Φιλόσογλου, Παπαδόπουλος, Παπαγιάννης 6, Κυριακίδης, Κ. Φιλόσογλου, Εμμανουήλ, Τσαμήτρος.