Ζαλγκίρις Κάουνας - Πιένο 99-70: Άνετο απόγευμα με το βλέμμα στην Μονακό

Ζαλγκίρις Κάουνας – Πιένο 99-70: Η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε της Πιένο με 99-70, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του λιθουανικού πρωταθλήματος και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Με… μπομπέρ τον Λουκιοσιούνας

Από την αρχή της αναμέτρησης η ομάδα του Γιούρε Ζντοβτς ανέπτυξε μεγάλη διαφορά, καθώς έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 33-16 και το ημίχρονο στο 56-37. Η συνέχεια ήταν η ίδια με την Ζαλγκίρις να διατηρεί με ευκολία το μεγάλο της προβάδισμα και να φτάνει τελικά στη νίκη με 99-70.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Καρόλις Λουκιοσιούνας με 20 πόντους και 6/8 τρίποντα, ενώ ο Λοβέρν είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Γουέμπστερ 11 πόντους και 10 ασίστ και ο Γκίφεϊ 13 πόντους.

Πλέον, η Ζαλγκίρις Κάουνας στρέφει την προσοχή της στον αγώνα με την Μονακό για την 26η αγωνιστική της Euroleague στις 10/2.

Τα δεκάλεπτα: 33-16, 56-37, 71-59, 99-70