Formula 1: Τα πήρε όλα η Red Bull και ο Φερστάπεν στο Αμπού Ντάμπι - Ο Λεκλέρ στη δεύτερη θέση

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Και τυπικά πρωταθλήτρια η Red Bull και παγκόσμιος ο Μαξ Φερστάπεν με την ολοκλήρωση του αγώνα στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα που έληξε με τη 15η φετινή νίκη του Ολλανδού.

Η καρό σημαία της φετινής σεζόν της Formula 1 έπεσε στη Γιας Μαρίνα του Αμπού Ντάμπι, με τη Red Bull να κατακτά όλους τους διαθέσιμους τίτλους, πιλότων, με τον Μαξ Φερστάπεν, και κατασκευαστών.

Στο τελευταίο γκραν πρι στα Εμιράτα, ο Φερστάπεν έκλεισε με τη 15η φετινή νίκη του τη σεζόν, όμως το ενδιαφέρον του αγώνα εστιάστηκε στη μάχη για την κατάληψη της δεύτερης θέσης.

Ο Λεκλέρ με Ferrari και ο Πέρες με Red Bull μπήκαν ισόβαθμοι στον αγώνα, επομένως νικητής θα αναδεικνυόταν όποιος τερμάτιζε ψηλότερα. Ο Μεξικανός εκκίνησε δεύτερος πίσω από τον Φερστάπεν, αλλά με στρατηγική ενός πιτ-στοπ ο Λεκλέρ βρέθηκε μπροστά του με 21 γύρους να απομένουν.

Γύρο-γύρο ο Πέρες κατάπινε τη διαφορά, την ώρα που ο Μονεγάσκος ζητούσε από την ομάδα του να τον αφήσουν μόνο του να ολοκληρώσει τον αγώνα. Τελικά, ο Λεκλέρ άντεξε με διαφορά 1.3 δευτ. και τερμάτισε δεύτερος στον αγώνα και στην τελική βαθμολογία.

Στον τελευταίο αγώνα του, ο τετράκις παγκόσμιος πρωταθλητής, Σεμπάστιαν Φέτελ τερμάτισε στην 10η θέση και έκλεισε την καριέρα του με βαθμό, ενώ ο Λιούις Χάμιλτον εγκατέλειψε με υδραυλικό πρόβλημα στο τιμόνι της Mercedes, ένα γύρο πριν από το φινάλε.