F1 - GP Μπαχρέιν: Επίδειξη δύναμης από Φερστάπεν και Red Bull

Το 1–2 έκανε η Red Bull στο Μπαχρέιν με τον παγκόσμιο πρωταθλητή, Μαξ Φερστάπεν να ξεκινά με νίκη τη νέα σεζόν.

Από εκεί που ολοκλήρωσαν, ξεκίνησαν τη σεζόν η Red Bull και ο παγκόσμιος πρωταθλητής Μαξ Φερστάπεν: από την κορυφή.

Ο Ολλανδός νίκησε στο βραδινό γκραν πρι του Μπαχρέιν οδηγώντας τον αγώνα από τον πρώτο γύρο μέχρι το φινάλε με τον ομόσταβλό του, Σέρχιο Πέρες να τερματίζει δεύτερος.

Σημειώστε, πάντως, ότι από το 2017 και εντεύθεν κανείς νικητής του πρώτου γκραν πρι της σεζόν δεν κατέκτησε τον τίτλο.

Η Ferrari και ο Λεκλέρ ήταν άτυχοι μένοντας από κινητήρα, ενώ οι Aston Martin δικαίωσαν τους χρόνους τους στις δοκιμές τερματίζοντας 3η και 6η πιάνοντας μεγάλες ταχύτητες με μισοάδειο ντεπόζιτο.

Ο κερδισμένος της εκκίνησης ήταν ο Σαρλ Λεκλέρ, ο οποίος με φρέσκα ελαστικά κατάφερε να προσπεράσει τον Πέρες, που φάνηκε να… σκρινάρει για να ξεφύγει ο Φερστάπεν.

Στο ξεκίνημα συνέβη και ένα μικροατύχημα με τις δύο Aston Martin του Αλόνσο και του Στρολ να έχουν επαφή.

Ο Ολλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής έκανε το πρώτο πιτ-στοπ στο 19ο γύρο και επανήλθε με μαλακή γόμα, όταν όλα τα άλλα μονοθέσια φόρεσαν σκληρή.

Οι Red Bull πετούσαν, ο Φερστάπεν έφυγε 13 δευτ. μπροστά και ο Πέρες βρέθηκε μπροστά από τον Λεκλέρ στον 26ο γύρο και άμεσα άρχισε να ξεμακραίνει.

Στον 37ο οι Red Bull έκαναν το δεύτερο πιτ-στοπ συντηρώντας τις διαφορές που είχαν χτίσει. Η μεγάλη πιθανότητα της νίκης για τις Red Bull έγινε βεβαιότητα με τον Λεκλέρ να μένει από κινητήρα στον 41ό γύρο, μια εξέλιξη που έφερε στην πίστα το εικονικό αυτοκίνητο ασφαλείας.

Ο Σάινθ, μοναδική Ferrari στην πίστα, άρχισε να παραπονιέται για αναταράξεις στο μονοθέσιο, αφού τα ελαστικά του, αν και ένα γύρο πιο φρέσκα από τις Aston Martin, προκαλούσαν αστάθεια. Αποτέλεσμα ήταν να τον περάσει στον 46ο γύρο (11 πριν από το τέλος) ο Αλόνσο και να δεχτεί πίεση από τον Χάμιλτον.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε με την τριάδα του πόντιουμ να συνθέτουν οι Φερστάπεν, Πέρες και ο Αλόνσο όποιος μιλώντας στο team radio έλεγε ότι οδηγεί ένα καταπληκτικό μονοθέσιο.