GP Αυστραλίας: Επικός Σάινθ και 1-2 της Ferrari μετά την εγκατάλειψη του Φερστάπεν

Ο Κάρλος Σάινθ ήταν ο θριαμβευτής του αγώνα της Formula 1 στην Αυστραλία, με τη Ferrari να κάνει το 1-2 και τον Φερστάπεν να ολοκληρώνει μόνο τρεις γύρους πρωτού εγκαταλείψει.

Ο Κάρλος Σάινθ της Ferrari ήταν ο μεγάλος νικητής του GP Αυστραλίας, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Σαρλ Λεκλέρ, με τη Ferrari να κάνει το 1-2 αξιοποιώντας την εγκατάλειψη του Μαξ Φερστάπεν στον τρίτο γύρο με τον παγκόσμιο πρωταθλητή να μην μπορεί να συνεχίζει λόγω προβλήματος στα φρένα.

Ο Ισπανός οδηγός έδειξε από νωρίς πως είναι σε καλή μέρα, εκτέλεσε την στρατηγική της ομάδας του,  και έδωσε στη Ferrari το 1-2 που είχε να καταγραφεί εδώ και δυο χρόνια.

Ο Σάινθ είναι και πάλι εκείνος που έσπασε σερί νικών του Φερστάπεν. Πέρυσι το έκανε μετά από 10 νίκες του Ολλανδού και σήμερα ήταν εκείνος που νίκησε μετά από σερί εννιά νικών του παγκόσμιου πρωταθλητή…

Ολα αυτά απο έναν οδηγό που είναι μετέωρος για το 2025 καθώς δεν έχει συμβόλαιο.