Formula 1: Κυρίαρχος και στον αγώνα στο Μεξικό ο Σάινθ, δεύτερη σερί νίκη της Ferrari!

Ο Κάρλος Σάινθ, ήταν ο μεγάλος νικητής στο Γκραν Πρι του Μεξικού, δίνοντας στη Ferrari τη δεύτερη σερί νίκη της. Δεύτερος ο Νόρις, τρίτος ο Λεκλέρ, έκτος ο Φερστάπεν με δύο ποινές.

Το φετινό Γκραν Πρι του Μεξικού, είχε πολλή ένταση, δυνατές μονομαχίες και τελικό νικητή τον Κάρλος Σάινθ. Ο Ισπανός οδηγός της Ferrari, έδωσε μια πραγματική παράσταση σε έναν από τους τελευταίους του αγώνες ως μέλος της ομάδας του Μαρανέλο, καταγάγοντας την τέταρτη νίκη της καριέρας του και δεύτερη συνεχόμενη για τη Ferrari, μετά το «1-2» στο Όστιν (έχει και ένα ακόμη στην Αυστραλία) και πλέον ελπίζει στο Σάο Πάουλο να «τριτώσει» το καλό και να συνεχίσει να διεκδικεί με αξιώσεις τον τίτλο στο πρωτάθλημα των κατασκευαστών. Μαζί του στο βάθρο, τερμάτισαν ο Λάντο Νόρις της McLaren και ο ομόσταβλός του Σαρλ Λεκλέρ.

Από την αρχή του, ο αγώνας προβλεπόταν συναρπαστικός, με τον Μαξ Φερστάπεν να μπαίνει δυνατά στην εκκίνηση, αλλά ο Σάινθ ανέκαμψε και πήρε πίσω την πρωτοπορία την οποία διατήρησε μέχρι και το πέσιμο της καρό σημαίας. Ο Ολλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής από την πλευρά του, ενεπλάκη σε μονομαχίες με τον Νόρις, οι οποίες του στοίχισαν δύο ποινές των 10 δευτερολέπτων εκάστη, με αποτέλεσμα να τερματίσει έκτος.

Open photo

Από εκεί και πέρα, στον πρώτο γύρο, εγκατέλειψαν ταυτόχρονα ο Άλεξ Άλμπον της Williams και ο Γιούκι Τσουνόντα της RB Racing, ύστερα από σύγκρουση που είχαν μεταξύ τους, ενώ και ο Φερνάντο Αλόνσο, αναγκάστηκε να εγκαταλείψει στον 15ο γύρο, δίνοντας ένα πρόωρο τέλος στην 400ή συμμετοχή του σε αγώνα της Formula 1. Η μεγαλύτερη απογοήτευση, ήρθε από τον τοπικό ήρωα Σέρχιο Πέρες, ο οποίος δεν κατάφερε να κερδίσει τίποτα από τον αγώνα, μένοντας στη 17η και τελευταία θέση, έπειτα από τις τρεις εγκαταλείψεις που αναφέραμε.

Τέλος, την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι δύο Mercedes των Λιούις Χάμιλτον και Τζορτζ Ράσελ (4ος και 5ος αντίστοιχα), οι δύο Haas των Κέβιν Μάγκνουσεν και Νίκο Χούλκενμπεργκ (7ος και 9ος), ο Όσκαρ Πιάστρι της McLaren τερμάτισε όγδοος (από 17ος στην εκκίνηση, ήταν ο μεγάλος κερδισμένος του αγώνα) και ο Πιέρ Γκασλί της Alpine πήρε τη δέκατη θέση.