AUSTRALIAN OPEN (5Η ΜΕΡΑ – Α): Η Αζαρένκα... χώρισε το ζεύγος Μονφίς-Σβιτόλινα

Σε ένα πρωινό όπου έλειψαν ο εκπλήξεις και οι συγκινήσεις η είδηση στο πρώτο μισό της πέμπτης μέρας του όπεν της Αυστραλίας ήταν ο αποκλεισμό της Έλενα Σβιτόλινα από την Βικτόρια Αζαρένκα.

Κι αυτό γιατί το πιο επιτυχημένο ζευγάρι αυτή τη στιγμή στο τουρ της ATP και της WTA, Μονφίς και Σβιτόλινα, έμεινε με έναν εκπρόσωπο στους «16» της διοργάνωσης. Η Ουκρανή Έλενα Σβιτόλινα (Νο 15) γνώρισε βαριά ήττα από την Λευκορωσίδα πρώην Νο 1 και δύο φρές νικήτρια στη Μελβούρνη, Βικτόρια Αζαρένκα (Νο 24) με 6-0, 6-2 σε 1 ώρα και 7 λεπτά. Με αποτελεσματοκό στο πρώτο σερβίς 60% και ανύπαρκτο δεύτερο (26%), η Σβιτόλινα δεν είχε καμία τύχη να διεκδικήσει το ματς.

«Ήξερα ότι αν την πίεζα ασταμάτητα δεν θα μπορούσε να κάνει το παιχνίδι της κι αυτό έκανα», είπε η Αζαρένκα, που χαρακτήρισε πολύ επικίνδυνη την επόμενη αντιπαλό της, Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα.

Ο Γκαέλ Μονφίς (Νο 17) αποδείχτηκε πιο δυνατός από τον… ισοϋψή του Χιλιανό Κριστιάν Γκαρίν (Νο 16) και πέρασε με άνεση στον επόμενη γύρο με σκορ 7-6(4), 6-1, 6-3 μένοντας μόλις δύο ώρες στο κορτ. Βασικό στοιχείο για τον 35χρονο Γάλλο που χρειάζεται αντοχές για να πάει όσο το δυνατόν πιο μακρά γίνεται σε ένα τουρνουά όπου μετέχει από το 2005 και δεν έφτασε ποτέ μακρύτερα από τα προημιτελικά το 2016.

Αλύγιστος Μπερετίνι

Στο ντέρμπι της ημέρας, ο Ματέο Μπερετίνι (Νο 7) αντιστάθηκε στο δυναμικό παιχνίδι του Κάρλος Αλκαράθ (Νο 31) του παιδιού-θαύματος του ισπανικού τένις και έπειτα από 4 ώρες και 10 λεπτά υπέταξε τον αντίπαλό του με 6-2, 7-6(3), 4-6, 2-6, 7-6(5).

Ήταν ένα παιχνίδι που ο Αλκαράθ γύρισε από το 0-2, έσωσε ματς μπολ στο 5-6 του πέμπτου σετ, αλλά υπέπεσε σε πολλά λάθη στο τελευταίο τάι-μπρέικ απέναντι στον ψύχραιμο Ιταλό, που κατάφερνε να γυρνάει πίσω τα δυναμικά σερβίς του Ισπανού και δεν «μάσησε» όταν έχασε το προβάδισμα των δύο σετ.

«Στην ηλικία του δεν είχα καν πόντο στην ATP. Με ανάγκασε να παίξω πολύ καλό τένις» είπε για τον 18χρονο Αλκαράθ ο Μπερετίνι.

Νίκες μετά δυσκολιών για Κρεϊτσίκοβα και Μπαντόσα

Οι Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα (Νο 4) και η Πάουλα Μπαντόσα (Νο 8) βγήκαν αλώβητες από τα παιχνίδια τους, αλλά αμφότερες πέταξαν από ένα σετ.

Η Τσέχα βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (2-6) κόντρα στη πάντα δυνατή στα χτυπήματά της Λετονή Γελένα Οσταπένκο (Νο 26), αλλά βρήκε τα μπρέικ που ήθελε στο δεύτερο και τρίτο σετ και τα κέρδισε με 6-4, 6-4.

«Με θυμάμαι στα junior να θαυμάζω την Αζαρένκα βλέποντάς την να κερδίσει το τρόπαιο. Πρόκειται για πολύ μεγάλη τενίστρια», δήλωσε η Τσέχα εν όψει του ματς με τη Λευκορωσίδα.

Η Μπαντόσα ξεκίνησε εντυπωσιακά με 6-2 στο πρώτο σετ με αντίπαλο την Ουκρανή Μάρτα Κόστιουκ, έχασε το δεύτερο με 7-5, αλλά απάντησε στο τρίτο με 6-4. Το μπρέικ στο 3-3 ήταν αυτό που έδωσε στην Ισπανίδα τη νίκη και για πρώτη φορά μια θέση στις «16» του Australian Open.

Ο Σαποβάλοφ «σίγησε» τον Οπέλκα

Ο Ντένις Σαποβάλοφ (Νο 14) «βύθισε» το θωρηκτό (2.11 μ. μπόι) Ράιλι Οπέλκα με… συνετό παιχνίδι στα αδύναμα σημεία του Αμερικανού και νίκησε με 7-6(4), 4-6, 6-3, 6-4 για μια θέση στους «16». Ο Οπέλκα τράβαγε συνέχεια άσους (17), αλλά και ο Καναδός δεν πήγε πίσω με 10.

Την πρόκριση πήραν ακόμα ο Σέρβος Μίομιρ Κετσμάνοβιτς (Νο 77) με 6-4, 6-7(8), 6-2, 7-5 επί του Ιταλού Λορέντσο Σονέγκο (Νο 25) και η Αμερικανίδα Μάντισον Κιζ με 4-6, 6-3, 7-6(2) σε βάρος της Κινέζας Τσιάνγκ Γουάνγκ έπειτα από ένα… έπος δυόμιση ωρών.

Σε εξέλιξη είναι το βραδινό πρόγραμμα στο Australian Open.