NBA Playoffs: Οι Χιτ «κατάπιαν» τους Σίξερς και περιμένουν τον… Γιάννη στους τελικούς της Ανατολής!

Οι Μαϊάμι Χιτ επιβεβαίωσαν εκ νέου την υπεροχή τους έναντι των Σίξερς, «αλώνοντας» τη Φιλαντέλφια με 99-90 στο καθοριστικό Game 6 της ημιτελικής σειράς. Ως εκ τούτου, η ομάδα του Έρικ Σπόλστρα προκρίθηκε με 4-2 νίκες στους τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας του NBA, όπου και θα αντιμετωπίσει τον νικητή της έτερης ημιτελικής σειράς ανάμεσα σε Μιλγουόκι Μπακς και Μπόστον Σέλτικς.

Έπειτα από δύο χρόνια οι Χιτ επέστρεψαν στους τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας του NBA, κερδίζοντας με 4-2 την ημιτελική σειρά με τους Σίξερς.

Η ομάδα από το Μαϊάμι έκανε το καθήκον της στο 6ο και τελευταίο ματς στη Φιλαντέλφια, κάνοντας… περίπατο στο δεύτερο ημίχρονο, κατά τη διάρκεια του οποίου προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 20 πόντων στο σκορ. Παίκτης-βαρόμετρο των νικητών ήταν ο Τζίμι Μπάτλερ 32 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Μαξ Στρους να συνεισφέρει 20 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον Πι Τζέι Τάκερ να σταματάει στους 12 πόντους έχοντας και 9 ριμπάουντ.

Από τους Σίξερς, οι οποίοι απογοήτευσαν το κοινό τους στο τελευταίο ματς της σεζόν, ο Τζοέλ Εμπίντ μέτρησε 20 πόντους (αλλά με μόλις 7/24 σουτ) και 12 ριμπάουντ, ενώ με 20 πόντους ολοκλήρωσε επίσης την αναμέτρηση ο Ταϊρίς Μάξι.

Πλέον, οι Χιτ περιμένουν την κατάληξη της σειράς μεταξύ των Μιλγουόκι Μπακς και των Μπόστον Σέλτικς, από την οποία και θα προκύψει ο αντίπαλός τους στους τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας.

Ισορροπημένη κατάσταση στο πρώτο ημίχρονο

Το ματς προοιωνιζόταν ανταγωνιστικό από τα πρώτα του λεπτά, καθώς οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ. Από τη μία οι Χιτ είχαν έναν Μπάτλερ «καυτό», ο οποίος σημείωσε 9 γρήγορους πόντους στα πρώτα 5’, την ώρα που οι Σίξερς ήταν περισσότερο πολυφωνικοί στην επίθεσή τους. Οι γηπεδούχοι, πάντως, «σάστισαν» βλέποντας τον Γκριν να τραυματίζεται στο αριστερό του γόνατο μετά από μία σύγκρουση με τον Εμπίντ, η οποία είχε ως συνέπεια την αποχώρησή του από το ματς μετά από μόλις τρία λεπτά συμμετοχής. Το μοτίβο των άκρως ανταγωνιστικών πρώτων λεπτών ήρθε να «χαλάσει» ένα 0-8 των φιλοξενούμενων που έφερε την υπογραφή του Στρους, με το οποίο το 16-16 μετατράπηκε σε 16-24 στο 9ο λεπτό. Η εικόνα ελαφρώς διαφοροποιήθηκε στο φινάλε του πρώτου δωδεκάλεπτου, με τους Σίξερς να βρίσκουν λύσεις από την περίμετρο δια χειρός Εμπίντ, Χάρντεν και Χάρις, ροκανίζοντας τη διαφορά στους τρεις πόντους (25-28).

Ο Χίρο πήρε πρωτοβουλίες και κράτησε επαφή με το καλάθι των γηπεδούχων, οι οποίοι μπόρεσαν να γυρίσουν τον διακόπτη προσπερνώντας με 39-36 με επί μέρους 14-8 μετά από πέντε λεπτά στο δεύτερο δωδεκάλεπτο. Οι Χιτ δεν άφησαν το παιχνίδι να βγει εκτός ελέγχου για τους ίδιους, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να ξαναμπούν για ελάχιστα δευτερόλεπτα σε θέση οδηγού (45-42 στο 20’) και τελικά να ολοκληρώσουν το πρώτο μισό της αναμέτρησης μ’ ένα προβάδισμα βραχείας κεφαλής χάρις σε καλάθι του Βίνσεντ (48-49).

Κυριαρχία των Χιτ στο δεύτερο μισό

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολύ ηχηρό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο δείχνοντας να πατούν καλύτερα. Ασκώντας ασφυκτική πίεση στην μπάλα και κόβοντας τα πικ εν ρολ των Σίξερς, διαμόρφωσαν ένα +10 (50-60) μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά στο τρίτο δωδεκάλεπτο στοχεύοντας τόσο από το «ζωγραφιστό» όσο και στο ανοιχτό γήπεδο. Οι Σίξερς βγήκαν εντελώς εκτός ρυθμού από τη σπουδαία άμυνα των Χιτ και το τίμημα αυτού ήταν να βρεθούν στο «κυνήγι» διαφοράς της τάξεως των 16 πόντων (52-68) ενόσω η κλεψύδρα άδειαζε. Ο Τάκερ βοήθησε την ομάδα του Σπόλστρα με την ενέργειά του σε άμυνα και ριμπάουντ, με τους Χιτ να διατηρούν τον έλεγχο μέσω της απροσπέλαστης άμυνάς τους και να κλείνουν το τρίτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με +11 (63-74).

Το Μαϊάμι πάτησε το «γκάζι» στο έμπα του τέταρτου δωδεκάλεπτου, την ώρα που οι Σίξερς έδειχναν σημάδια αποσύνθεσης. Διαμορφώνοντας 0-8 σερί σε ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά την επανέναρξη, η διαφορά εκτινάχτηκε στους 19 πόντους (63-82) και όλα έδειχναν πως δεν υπήρχε επιστροφή για τους Σίξερς. Ένα βραχύβιο ξέσπασμα των γηπεδούχων, με σερί 5-0, για το 68-82, δεν πτόησε τους Χιτ, οι οποίοι έχοντας οδηγούς τους Στρους και Μπάτλερ παρέμειναν σε απόσταση ασφαλείας, μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα με προβάδισμα 20 πόντων (72-92). Οι γηπεδούχοι έριξαν τις τελευταίες τους «ζαριές» στην επίθεση με πρωταγωνιστή τον Μάξι, μειώνοντας την τιμή της διαφοράς ως και στους 11 πόντους (83-94), ωστόσο δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και οι Χιτ «κλείδωσαν» θριαμβευτικά τη νίκη-πρόκριση.