NBA Finals: Εκκωφαντικοί Γουόριορς... σκόρπισαν τους Σέλτικς για το 1-1

NBA Finals: Εκκωφαντικοί Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς… εξαΰλωσαν τους Μπόστον Σέλτικς με 107-88 και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά των τελικών του NBA.

Το πάθημα του εναρκτήριου αγώνα της σειράς με τους Μπόστον Σέλτικς έγινε… μάθημα για τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, οι οποίοι με «μαέστρο» τον Στεφ Κάρι (29 πόντοι) και αξιοθαύμαστη πολυφωνία «εξαΰλωσαν» τους «Κέλτες» (107-88) και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά των τελικών του NBA.

Οι «ηφαιστειώδεις» Γουόριορς διδάχτηκαν από τα λάθη του πρώτου αγώνα και φρόντισαν να μην τα επαναλάβουν στο δεύτερο ματς του Σαν Φρανσίσκο, παρουσιάζοντας την καλύτερη δυνατή εκδοχή τους στο παρκέ του Chase Center.

Οι εξάκις πρωταθλητές κόσμου συνάντησαν τη σθεναρή αντίσταση των σκληροτράχηλων «Κελτών» στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο τρίτο δωδεκάλεπτο «ξέσπασαν» με ασύλληπτο επί μέρους σκορ 35-14 και, αυτή τη φορά, απαγόρευσαν οποιαδήποτε σκέψη ανατροπής στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι απλά συμβιβάστηκαν με την ήττα και αγωνίστηκαν καθ’ όλη τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου με τις… ρεζέρβες τους.

Η σειρά μεταφέρεται στη Βοστώνη για δύο συναπτά ματς, στα οποία οι Σέλτικς θα προσπαθήσουν να υπερασπιστούν την έδρα τους και οι Γουόριορς ν’ ανακτήσουν το πλεονέκτημα έδρας που απώλεσαν με την ήττα στον πρώτο τελικό.

Ο Στεφ Κάρι ξεχώρισε από τους «πολεμιστές» με 29 πόντους και 5/12 τρίποντα, ενώ Τζόρνταν Πουλ, Κέβον Λούνεϊ και Άντριου Γουίγκινς προσέφεραν ποιοτικές επιθετικές λύσεις με 17, 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Απελπιστικά… μόνοι για τους Σέλτικς οι Τζέισον Τέιτουμ (28 πόντοι με 6/9 τρίποντα) και Τζέιλεν Μπράουν (17 πόντοι), με τα υπόλοιπα μέλη του συγκροτήματος του Ίμε Ουντόκα να κινούνται στη… μετριότητα.

Νικητές στα… σημεία οι Γουόριορς στη «σκυλομαχία» του πρώτου μισού

Στον εναρκτήριο αγώνα των τελικών οι φίλαθλοι των Σέλτικς περίμεναν μέχρι την τέταρτη περίοδο για να δουν την άμυνα της αγαπημένης τους ομάδας να φτάνει στα συνηθισμένα της επίπεδα. Στο Game 2, το σύνολο του Ουντόκα κατάφερε να την θέσει εν ισχύι από τα πρώτα λεπτά, με τον – αμφίβολο πριν από το ματς – Ρόμπερτ Γουίλιαμς να γίνεται «σκιάχτρο» και τον Σμαρτ να μην αφήνει ούτε σπιθαμή στον Κάρι. Έχοντας αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Μπράουν, ο οποίος σημείωσε 9 άμεσους πόντους, οι «Κέλτες» προηγήθηκαν με 5-13 και τοποθετήθηκαν σε ευνοϊκή θέση από νωρίς.

Σταδιακά, η άμυνα των γηπεδούχων άρχισε να γίνεται περισσότερο επιδραστική, τα 5/5 σουτ με τα οποία άρχισαν το ματς οι Σέλτικς ακολουθήθηκαν από… 0/7 και οι Γουόριορς πλησίασαν στους 3 (13-16) χωρίς, ωστόσο, να γίνουν περισσότερο απειλητικοί ένεκα της επιθετικής τους ασυνέπειας. Ο ασταμάτητος Μπράουν υπέγραψε το +9 των πρωταθλητών της Ανατολικής Περιφέρειας (13-22) αλλά ο αστάθμητος παράγοντας της επιπολαιότητας και η ανασταλτική βελτίωση των «πολεμιστών» επανάφεραν αίφνης τις ισορροπίες, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν αποκούμπι στον Κάρι και, εν τέλει, να ολοκληρώνουν το πρώτο δωδεκάλεπτο με ισχνό προβάδισμα (31-30).

Οι επιθέσεις των δύο ομάδων ήταν αναιμικές στο έμπα της δεύτερης περιόδου εν αντιθέσει με τις άμυνές τους. Αρχικά, ο Μπιέλιτσα προσέφερε κάποιες λύσεις στους Γουόριορς, στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι εγκλωβίστηκαν και είδαν τον Πουλ να υποπίπτει σε κακές επιλογές παρασέρνοντας και τους υπόλοιπους συμπαίκτες του. Οι Σέλτικς, δίχως να θέλξουν, αλλά με ελαφρώς καλύτερη εικόνα, είχαν το ματς στα μέτρα τους ύστερα από πέντε λεπτά στο δεύτερο δωδεκάλεπτο (35-40). Ως είθισται, όμως, αρκούσε απλά στους Γουόριορς ένα καλό δίλεπτο για να γυρίσουν τον διακόπτη. Όπερ και εγένετο, με τον Κάρι να δίνει ένα μίνι… ρεσιτάλ πέντε απανωτών πόντων και τους «πολεμιστές» να οικοδομούν 10-0 σερί για το +5 (45-40). Οι Σέλτικς βρήκαν κάποιες πρόσκαιρες λύσεις με Τέιτουμ και Γουάιτ για το 45-46, ωστόσο η επίθεσή τους χαρακτηρίστηκε εκ νέου από αρρυθμία και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Κερ σε θέση ισχύος, με βραχεία κεφαλή (52-50).

Παράσταση Κάρι, καθίζηση Σέλτικς και… περίπατος για τους Γουόριορς

Οι Σέλτικς έμοιαζαν… υπνωτισμένοι στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου και οι Γουόριορς δεν άφησαν την ευκαιρία να περάσει ανεκμετάλλευτη. Με επί μέρους 16-4 σε 5’, το οποίο ήταν απότοκο του αστείρευτου επιθετικού ταλέντου των Κάρι και Τόμσον και της… τρικυμίας στην εμπροσθοφυλακή των Σέλτικς, οι Γουόριορς ξέφυγαν με +12 (68-56) και για πρώτη φορά από το ξεκίνημα του αγώνα έβαλαν τους «τριφυλλοφόρους» σε καθεστώς πίεσης. Η… αιμορραγία στην επίθεση των φιλοξενούμενων σταμάτησε προσωρινά χάρις σε δύο διαδοχικά τρίποντα από Γκραντ Γουίλιαμς και Τέιτουμ (68-62), αλλά ο αδάμαστος Κάρι πήρε και πάλι… φωτιά από την άρκτο «χτίζοντας» 11-0 σερί της ομάδας του για την διεύρυνση της διαφοράς στους 17 πόντους (79-62).

Αυτό ήταν και το σημείο καμπής στο ματς, αφού ο εκπληκτικός Πουλ βάδισε στα χνάρια του συμπαίκτη του και έγραψε τον επίλογο στο «μαγικό» τρίτο δωδεκάλεπτο των Γουόριορς με δύο τρίποντα από το… σπίτι του για το +23 των γηπεδούχων και τον… εκτροχιασμό των φιλοξενούμενων (87-64).

Το ματς έμοιαζε να μην έχει επιστροφή και οι Γουόριορς φρόντισαν να το πιστοποιήσουν και στην πράξη, με τη διαφορά να φτάνει στο +29 (93-64) και τον Ουντόκα να καλεί τάιμ-άουτ απλά και μόνο για να σταματήσει την κατηφόρα και να αποσύρει όλους τους βασικούς του. Τα εναπομείναντα λεπτά κύλησαν… ομαλά, με τους Γουόριορς να φτάνουν θριαμβευτικά στο 1-1.