NBA Finals: Ψυχωμένοι Σέλτικς όρθωσαν ανάστημα και έκαναν το 2-1 κόντρα στους Γουόριορς

NBA Finals: Ψυχωμένοι Σέλτικς όρθωσαν ανάστημα και έκαναν το 2-1 κόντα στους Γουόριορς

Με αξιοθαύμαστη ψυχική ανθεκτικότητα, οι Σέλτικς μπόρεσαν να αντεπεξέλθουν στην αντεπίθεση διαρκείας των Γουόριορς στο τρίτο δωδεκάλεπτο του game 3 και έκαναν πανάξια το 2-1 στη σειρά των τελικών του NBA (116-100).

Οι NBA finals πέρασαν το κατώφλι του TD Garden για πρώτη φορά ύστερα από 12 χρόνια και, συγκεκριμένα, 4.378 μέρες. Η περίσταση ήταν ιδιαίτερη από κάθε άποψη και οι Μπόστον Σέλτικς κατάφεραν να τη συνδυάσουν με μία πειστική εμφάνιση και νίκη επί των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς.

Οι «Κέλτες» βρέθηκαν σε καθεστώς απόλυτης κυριαρχίας από το πρώτο λεπτό του αγώνα και, παρά την αντίδραση των «πολεμιστών» στην τρίτη περίοδο, επέβαλαν τον δικό τους… νόμο φτάνοντας πανάξια στη νίκη που τους τοποθετεί σε θέση οδηγού ενόψει της συνέχειας της σειράς των τελικών.

Η τριπλέτα Τζέιλεν Μπράουν (27 πόντοι, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ), Τζέισον Τέιτουμ (26 πόντοι, 6 ριμπάουντ και 9 ασίστ) και Μάρκους Σμαρτ (24 πόντοι, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ) ήταν βγαλμένη από… όνειρο για τους νικητές, καταγράφοντας τον πρώτο στατιστικό συνδυασμό 20/5/5 σε NBA finals από το μακρινό 1984!

Στεφ Κάρι (31 πόντοι με 6/11 τρίποντα) και Κλέι Τόμσον (25 πόντοι με 5/13 τρίποντα) συνετέλεσαν σε μία εντυπωσιακή ανατροπή στο τρίτο δωδεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι όμως δεν αντέταξαν άλλους επιθετικούς πόλους (εξαίρεση ο Άντριου Γουίγκινς των 18 πόντων με 7/16 σουτ) και γνώρισαν μία απολύτως δίκαιη ήττα.

Στο… κουμάντο οι Σέλτικς με ρεσιτάλ του Μπράουν

Η απόπειρα των Σέλτικς να ορίσουν το τέμπο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά της εναρκτήριας περιόδου στέφθηκε με ιδιαίτερη επιτυχία. Οι γηπεδούχοι πήραν με το «καλημέρα» τα ηνία της αναμέτρησης (10-2), παίζοντας στα… κόκκινα στην άμυνα και βρίσκοντας λύσεις από την άρκτο με προεξάρχοντα τον Μπράουν, ο οποίος με 12 προσωπικούς πόντους και απόλυτα ποσοστά ευστοχίας, συνεπικουρούμενος από τον Χόρφορντ, πρωτοστάτησε στο πρώτο στιβαρό διψήφιο προβάδισμα της ομάδας του με +15 (24-9 στο 8’).

Ο Κάρι φορτώθηκε από νωρίς με δύο φάουλ και δεν μπόρεσε να γίνει παράγοντας στο πρώτο δωδεκάλεπτο, κάτι που περιόρισε δραματικά τις λύσεις των Γουόριορς στο σκοράρισμα. Ως εκ τούτου, οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα κεκτημένα χάρις σε νέους… χορούς του Μπράουν και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους ίδιους να έχουν προβάδισμα 11 πόντων (33-22).

Ο Τόμσον ανέλαβε την μπαγκέτα στην εμπροσθοφυλακή των Γουόριορς και ήταν αυτός που κράτησε όρθιους τους «πολεμιστές» στη δεύτερη περίοδο, οι οποίοι είχαν πάντως τεράστια ζητήματα προς επίλυση στην άμυνα, ιδίως μέσα στο «ζωγραφιστό». Γκραντ και Ρόμπερτ Γουίλιαμς «τιμώρησαν» τους φιλοξενούμενους εντός της ρακέτας (46-31 στο 16’) και ανταπέδωσαν τα προσωπικά καλάθια του Γουίγκινς, ο οποίος έγινε για λίγα λεπτά αποκούμπι των Γουόριορς. Ο ρυθμός άνοιξε έτι περαιτέρω και αυτό λειτούργησε προς όφελος των γηπεδούχων, οι οποίοι είδαν ασμένως τον Τέιτουμ να βάζει σε… λειτουργία τις μηχανές του και την τιμή της διαφοράς να «εκτινάσσεται» και να «φλερτάρει» ακόμα και με τους 20 πόντους (54-36).

Ο ενθουσιασμός των «Κελτών» μετριάστηκε στη συνέχεια, αφού οι «πολεμιστές» βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους και διαμόρφωσαν ένα άμεσο 0-10 σερί (56-49) έχοντας Τόμσον και Κάρι σε επιθετικό… οίστρο. Ωστόσο, με κατακόρυφη άνοδο στην παραγωγικότητα και τον Μπράουν «πολιορκητικό κριό», οι Σέλτικς υπερασπίστηκαν το προβάδισμά τους και συμπλήρωσαν ακόμα 12 πόντους στο ενεργητικό τους κλείνοντας το πρώτο μισό στο +12 (68-56).

«Όργια» Κάρι-Τόμσον, ανατροπή σκηνικού, αλλά… ανθεκτικοί και νικητές οι Σέλτικς!

Ο Κάρι πήρε την κατάσταση στα χέρια του στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και με δύο απανωτά τρίποντα κατέβασε τον δείκτη της διαφοράς στους 8 πόντους (72-64) ανάβοντας και πάλι τη «φλόγα» της ομάδας του. Εντούτοις, ο ηγέτης των «πολεμιστών» φορτώθηκε αμέσως με 4ο προσωπικό φάουλ και οι Σέλτικς, με γρήγορα αντανακλαστικά, αύξησαν εκ νέου το προβάδισμά τους σε επίπεδα ασφαλείας (77-64).

Παρότι, όμως, όλα έδειχναν να κυλούν ομαλά για τους γηπεδούχους, ο Κάρι έκανε το ματς… ροντέο με απίστευτο κρεσέντο στην επίθεση. Ο κορυφαίος σουτέρ όλων των εποχών πήρε «φωτιά» από την περίμετρο σκοράροντας κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες και οι φιλοξενούμενοι οικοδόμησαν εν ριπή οφθαλμού 0-12 σερί μετατρέποντας το 82-71 σε 82-83 για το πρώτο τους προβάδισμα στην αναμέτρηση μετά από 33 αγωνιστικά λεπτά!

Παρά ταύτα, οι Σέλτικς είχαν τις αντοχές και το καθαρό μυαλό προκειμένου να μη «λυγίσουν» και, βρίσκοντας πολύτιμες επιθετικές λύσεις από Σμαρτ, Τέιτουμ και Γκραντ Γουίλιαμς, επανατοποθετήθηκαν σε θέση οδηγού (93-86), με τον επίλογο της τρίτης περιόδου να γράφεται με τρίποντο του Τόμσον (93-89).

Το μομέντουμ έδειχνε προς την πλευρά των Γουόριορς, όμως οι Σέλτικς έχουν αποδείξει πολλάκις πως διαθέτουν τον χαρακτήρα για να βγαίνουν αλώβητοι από δύσκολες καταστάσεις και ακριβώς αυτό έπραξαν και αυτή τη φορά. Με τον Σμαρτ να σημειώνει ένα πολύ καθοριστικό τρίποντο με ταμπλό και τα επιθετικά ριμπάουντ να αξιοποιούνται στο έπακρο, οι «Κέλτες» διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +11 (102-91) επαναφέροντας την ηρεμία στο TD Garden. Οι γηπεδούχοι είχαν ορθώσει το ανάστημά τους, είχαν παραμείνει κραταιοί μετά την αντίδραση των «Splash Brothers» και πλέον είχαν και την ψυχολογία με το μέρος τους. Παίζοντας λυσσασμένη άμυνα και παραμένοντας ήρεμοι στην επίθεση, οι Σέλτικς επέκτειναν τη διαφορά στους 14 πόντους (112-98) και έβαλαν και τυπικά τέλος στις βλέψεις των «πολεμιστών» για «break» στο game 3 των τελικών, με τον Στιβ Κερ ν’ αποσύρει πρώτος τους βασικούς στην τελική ευθεία και το βλέμμα όλων να στρέφεται στο επόμενο ιδιαιτέρως κρίσιμο ματς.