NBA Finals: Πρόβα φιέστας για τους Γουόριορς, 3-2 τους Σέλτικς και μία νίκη μακριά από το 7ο δαχτυλίδι!

Στη βραδιά όπου ο Στεφ Κάρι έμοιαζε πιο… γήινος από ποτέ άλλοτε, οι Γουόριορς επικράτησαν των Σέλτικς με 104-94 στο Σαν Φρανσίσκο και «αγκάλιασαν» τον τίτλο του πρωταθλητή κόσμου, έχοντας πάρει προβάδισμα με 3-2 στη σειρά των τελικών του NBA.

Η ώρα της στέψης κοντοζυγώνει! Ο 7ος τίτλος του πρωταθλητή NBA απέχει πλέον μόλις μία νίκη για τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, οι οποίοι τα ξημερώματα της Τρίτης (14/06) επιβλήθηκαν των Μπόστον Σέλτικς με 104-94 στο Chase Center και έκαναν το 3-2 στη σειρά των τελικών του κορυφαίου πρωταθλήματος μπάσκετ του πλανήτη.

Οι «πολεμιστές» είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έμειναν «ζωντανοί» στην αντεπίθεση των «Κελτών» στην τρίτη περίοδο και με πολυφωνική επίθεση και μεστή άμυνα έφτασαν θριαμβευτικά στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Άντριου Γουίγκινς, ο οποίος με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ ξεχώρισε όσο κανένας άλλος από τους νικητές. Σε μεστό βράδυ βρέθηκε και ο Κλέι Τόμσον με 21 πόντους και 5/11 τρίποντα, ενώ καίριες παρεμβάσεις στην εξέλιξη του αγώνα είχαν τόσο ο Γκάρι Πέιτον (15 πόντοι) όσο και ο Τζόρνταν Πουλ (14 πόντοι).

Παραδόξως, ο Στεφ Κάρι έμεινε μακριά από το καλό του πρόσωπο, καθώς παρά το γεγονός πως είχε 16 πόντους, κατέγραψε το πενιχρό 7/22 σουτ εντός πεδιάς και για πρώτη φορά στην καριέρα του έμεινε χωρίς εύστοχο τρίποντο σε ματς της postseason (είχε 0/9 τρίποντα) βλέποντας να μπαίνει τέλος σ’ ένα ασύλληπτο σερί 132 αγώνων στο πλαίσιο των playoffs και συνολικά 233 αγώνων μαζί με την κανονική περίοδο, στους οποίους είχε ευστοχήσει τουλάχιστον μία φορά πίσω από τη γραμμή των 7.25 μέτρων.

Από πλευράς Σέλτικς, τον πρώτο λόγο σε παραγωγικότητα είχαν οι Τζέισον Τέιτουμ (27 πόντοι με 5/9 τρίποντα), Μάρκους Σμαρτ (20 πόντοι) και Τζέιλεν Μπράουν (18 πόντοι με 5/18 σουτ εντός πεδιάς).

Ο Γουίγκινς έγινε… Κάρι, οι Σέλτικς «μπλόκαραν» και τιμωρήθηκαν

Έχοντας θαυμαστή κυκλοφορία και το πικ εν ρολ σε δεσπόζουσα θέση στο επιθετικό τους ρεπερτόριο, οι Γουόριορς μπήκαν φαντασμαγορικά στο ματς σημειώνοντας 7/7 δίποντα στα πρώτα 5’ για το γρήγορο προβάδισμά τους της τάξεως των 10 πόντων (14-4).

Η άμυνα των «Κελτών» άρχισε να γίνεται κάπως περισσότερο αποδοτική ύστερα από το πρώτο τάιμ-άουτ του Ουντόκα, εν αντιθέσει με την επίθεσή τους, που παρέμεινε στάσιμη και αναποτελεσματική. Ως συνέπεια της επιθετικής ανομβρίας των φιλοξενούμενων, οι Γουόριορς συνέχισαν να κυριαρχούν και, βρίσκοντας τις πρώτες τους λύσεις από την περίμετρο, αποσπάστηκαν ακόμα και με «triple score» (24-8) προτού, τελικά, η ονειρώδης πρώτη περίοδος των «πολεμιστών» ολοκληρωθεί με το συγκρότημα του Κερ στο +11 (27-16).

Ο Σμαρτ έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, ο Τέιτουμ ανέλαβε τα ηνία στην επίθεση και οι εμφανώς βελτιωμένοι στην άμυνα Σέλτικς «έτρεξαν» 0-8 σερί μετά το 32-18 με το οποίο βρέθηκαν πίσω στο 14ο λεπτό, ροκανίζοντας αίφνης τη διαφορά στο σκορ στους 6 πόντους (32-26).

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ευκαιρίες να μειώσουν έτι περαιτέρω, ωστόσο «προδόθηκαν» από την πρωτοφανή αστοχία τους σε σουτ από την περίμετρο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να διατηρήσουν ασφαλές το προβάδισμά τους και, με τον αξιόπιστο στο σκοράρισμα Γουίγκινς σε πρώτο πλάνο, να το αβγατίσουν εκ νέου σε διψήφια τιμή (37-26). Ύστερα από 12 απανωτά άστοχα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, οι Σέλτικς «έσπασαν» την… κατάρα πίσω από τη γραμμή των 7.25 μέτρων και με 3 εύστοχα τρίποντα σε ισάριθμες προσπάθειες απέτρεψαν νέα ενδεχόμενη «έκρηξη» στον δείκτη της διαφοράς (43-35). Ωστόσο, κύριο πρόβλημα των «τριφυλλοφόρων» εξακολούθησε να είναι η αναχαίτιση του ασταμάτητου Γουίγκινς, καθώς ο Καναδός φόργουορντ σκόραρε κατά βούληση κοντά στο καλάθι και, συνεπικουρούμενος από τον Κάρι, υπερασπίστηκε το προβάδισμα της ομάδας του, η οποία πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με αβάντζο 12 πόντων (51-39).

Γουίγκινς, Πουλ, άμυνα και θρίαμβος των Γουόριορς

Με ενοχρηστρωτή τον Τέιτουμ, οι Σέλτικς διαμόρφωσαν σερί 0-10 μέσα σε λιγότερα από δύο αγωνιστικά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και το προβάδισμα των γηπεδούχων εξανεμίστηκε, με το ματς να ξεκινάει ουσιαστικά από το… μηδέν (51-49).

Η ομάδα του Ουντόκα βγήκε από το ψυχολογικό αδιέξοδο στο οποίο την είχε «ρίξει» η γηπεδούχος ομάδα στο πρώτο ημίχρονο και, συνεχίζοντας το κρεσέντο τριπόντων (το ασύλληπτο 0/12 ακολούθησε ένα εξίσου αδιανόητο 8/8!), υπέγραψε το πρώτο της προβάδισμα στο ματς στα 6’27” πριν από την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (55-58).

Οι σαστισμένοι Γουόριορς βρέθηκαν πίσω και με πέντε πόντους διαφοράς (61-66), ωστόσο ο Τόμσον σταμάτησε επιτόπου την επιθετική «αιμορραγία» της ομάδας του δίνοντάς της ξανά πνοή με δύο συναπτά τρίποντα για το 67-68. Οι Γουόριορς αντεπιτέθηκαν στην τελική ευθεία του τρίτου δωδεκάλεπτου και με καταπληκτικό buzzer-beater τρίποντο του Πουλ στην εκπνοή της περιόδου ανέκτησαν τα ηνία στο σκορ (75-74), με τις δύο ομάδες ν’ αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της καθοριστικής τέταρτης περιόδου.

Μπαίνοντας με… φόρα στο τέταρτο δωδεκάλεπτο από το κλείσιμο της τρίτης περιόδου, οι Γουόριορς «έχτισαν» σερί 7-0 – ερήμην του Κάρι – και η διαφορά πήρε και πάλι την ανιούσα (82-74), υποχρεώνοντας τον Ουντόκα να καλέσει εσπευσμένα τάιμ-άουτ για να επαναφέρει την ηρεμία στην ομάδα του. Εντούτοις, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και επέκτειναν το σερί τους στο 11-0 και την τιμή της διαφοράς στο +11 (85-74), έχοντας έναν «λυσσασμένο» Πουλ να κάνει θραύση στις δύο άκρες του παρκέ και να εξελίσσεται σε παράγοντα Χ του αγώνα. Η άμυνα των Γουόριορς έγινε απροσπέλαστη και τα πράγματα άρχισαν να απλοποιούνται για τους γηπεδούχους, καθώς ο δείκτης της διαφοράς σταθεροποιήθηκε στις παρυφές των 10 πόντων παρά τη μέτρια για μερικά λεπτά εικόνα της ομάδας του Κερ στην επίθεση. Εν τέλει, ο MVP του ματς, Γουίγκινς, έδωσε τη «χαριστική βολή» στους φιλοξενούμενους με floater στα 3’42” πριν από το φινάλε, με τη διαφορά ν’ ανεβαίνει στο +14 (93-79) και τους Σέλτικς στη συνέχεια να μην καταφέρνουν να βγάλουν αντίδραση καταθέτοντας τα όπλα τους στους γηπεδούχους.