ΒΕΛΓΙΟ - ΕΛΛΑΔΑ 78-64: Ήττα της Εθνικής λόγω ζώνης και κακού ποσοστού από την περιφέρεια

Την πρώτη ήττα και μάλιστα με το σκληρό 78-64 γνώρισε η Ελλάδα από το Βέλγιο, για την τρίτη αγωνιστική του European Challenger U20.

Η πρώτη ήττα της Εθνικής ήρθε με εξίσου εμφατικό τρόπο, με τον οποίο ήρθαν και οι νίκες στις πρώτες δύο αγωνιστικές. Η Ελλάδα δε θύμισε σε τίποτα το πρόσωπο που έδειξε με Ουκρανία και Ρωσία, και έχασε δίκαια τη μάχη από το Βέλγιο με 78-64, για την τρίτη αγωνιστική του European Challenger U20.

Κορυφαίος για την Εθνική ήταν ο Ιατρίδης με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ -εκ των οποίων τα τρία επιθετικά- ενώ οι γκαρντ υστέρησαν, ειδικά στην εκτέλεση. Το παιχνίδι έκλεισε με 4/37 τρίποντα για την ομάδα του Μανουσέλη, την ώρα που οι Βέλγοι εκτελούσαν με το επίσης μικρό 5/16.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Χάρις Μπρατάνοβιτς, που έκλεισε την αναμέτρηση με double double, 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ, σε 37:29.

Η ζώνη ανέδειξε τα μειονεκτήματα

Η Ελλάδα κυνηγούσε σε όλο το πρώτο ημίχρονο διψήφιες διαφορές. Το 36-30 μάλλον τιμητικό ήταν, για την Ελλάδα που σούταρε με 3/19. Οι Βέλγοι επέλεξαν μια ζώνη 2-3, αφήνοντας ελεύθερα τα γαλανόλευκα σουτ. Η εικόνα ευστοχίας θύμιζε περισσότερο την πρεμιέρα με την Ουκρανία, παρά το χθεσινό παιχνίδι με τους Ρώσους.

Από τη στιγμή που δεν υπήρχε σταθερότητα από την περίμετρο, οι Βέλγοι πήγαν στο αγαπημένο τους τέμπο. Ποντάροντας στην αθλητικότητα και το τρανζίσιον, εξέθεσαν τις επιστροφές της ελληνικής άμυνας. Με αυτόν τον τρόπο, όχι μόνο βρήκαν λύσεις στην επίθεση, αλλά παράλληλα στέρησαν από την Ελλάδα ένα από τα σημαντικότερα όπλα της, την πίεση πάνω στην μπάλα.

Η Εθνική δεν μπόρεσε να πιέσει με συχνότητα τα αντίπαλα γκαρντ, αφού οι Βέλγοι τη χτύπησαν στα πρώτα δευτερόλεπτα της επίθεσής τους.

Τα επιθετικά ριμπάουντ μας κράτησαν ζωντανούς

Η διαφορά συντηρήθηκε στις παρυφές των 5 πόντων με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Όσο η Εθνική αστοχούσε δε γινόταν να μειώσει περαιτέρω. Το σκοράρισμά μας βασίστηκε στις δεύτερες ευκαιρίες και τα επιθετικά ριμπάουντ. Οι Βέλγοι όμως συνέχιζαν να βρίσκουν σκορ στο τρανζίσιον και βάζοντας κάποια συνεχόμενα σουτ απο την περίμετρο πήγαν έως το +15, κλείνοντας εν τέλει την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 58-45.

Δεν τα κατάφερε με την πίεση

Όπως ήταν λογικό, ο Μανουσέλης ρίσκαρε, ανεβάζοντας την πίεση στα 4/4 του γηπέδου. Οι Βέλγοι υπέπεσαν σε κάποια λάθη, αλλά διατήρησαν την ψυχραιμία τους, κυρίως χάρη στη ζώνη που τους έδινε ασφάλεια. Η Ελλάδα έβαλε μόλις ένα μακρινό σουτ στο δεύτερο ημίχρονο, κλείνοντας με το πενιχρό 4/37.

Στην πραγματικότητα η ζώνη των Βέλγων δε νικήθηκε με συνέπεια, παρά μόνο σε μεμονωμένες φάσεις που οι ψηλοί λειτούργησαν ως σκαλοπάτι από το χαμηλό ποστ ή το short roll.

Η Ελλάδα ηττήθηκε, αλλά με τις δύο νίκες της στο ξεκίνημα κρατάει την τύχη στα χέρια της. Επόμενο παιχνίδι της είναι με το Ισραήλ την Παρασκευή (23/7) στις 18:00.