ΣΛΟΒΕΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 84-63: Άντεξε μόλις ένα ημίχρονο η Εθνική νέων

Μία εξαιρετική εμφάνιση διάρκειας μίας περιόδου δεν ήταν αρκετή ώστε να καταφέρει η Εθνική Νέων να κοντράρει την Σλοβενία, που επικράτησε 84-63 και τερμάτισε πρώτη στο τουρνουά.

Η Ελλάδα έπιασε στον «ύπνο» τους Σλοβένους στην πρώτη περίοδο κάνοντας μία εξαιρετική εμφάνιση, όμως στην συνέχεια η Σλοβενία συνήλθε και μετέτρεψε το παιχνίδι σ’ έναν υγιεινό «περίπατο» επικρατώντας με 84-63 και κατακτώντας την πρώτη θέση του τουρνουά.

Η Εθνική έκανε το καλύτερο με διαφορά ξεκίνημα μέχρι στιγμής στην διοργάνωσης φτάνοντας να προηγείται με 10-0 πέντε λεπτά πριν τελειώσει η πρώτη περίοδο. Η ενέργεια και η μαχητικότητα που είχε η ομάδα στην άμυνα της έδωσε λύσεις και στις πλευρές του παρκέ. Κάτι ίσως πιο εντυπωσιακό και από το ξεκίνημα είναι το 3/4 τρίποντα που έφτασε να έχει κάποια στιγμή η Εθνική, όταν σε άλλα ματς χρειάζονταν ίσως και δυο και τρία δεκάλεπτα για να φτάσει τα τρία εύστοχα. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε την Ελλάδα μπροστά με 20-13.

Στην δεύτερη περίοδο οι Σλοβένοι έβγαλαν αντίδραση όπως αναμενόταν, όμως η ομάδα μας δεν ήταν σε θέση να το διαχειριστεί. Έχασε την συγκέντρωσή της σε άμυνα και επίθεση αλλά και την ευστοχία της έξω από τα 6,75μ. Έτσι, η Σλοβενία πέρασε μπροστά περίπου τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο φτάνοντας μέχρι και στο +8 με περίπου δυο λεπτά να απομένουν. Δυστυχώς το τάιμ άουτ του Μανώλη Μανουσέλη, που ίσως και να άργησε λίγο, δεν άλλαξε την κατάσταση με αποτέλεσμα οι διεθνείς μας να πάνε στα αποδυτήρια με 28-37 (-9).

Δυστυχώς, το τρίτο δεκάλεπτο δεν κύλησε ούτε αυτό καλά για την Εθνική. Η ομάδα εμφανίστηκε μεν πιο συγκεντρωμένη, ωστόσο η δυσκολία της να σκοράρει της δημιουργούσε εκνευρισμό και οδηγούσε τους παίκτες σε κακές αποφάσεις και βεβιασμένες προσπάθειες (16 λάθη η Ελλάδα έναντι 6 των Σλοβένων). Έτσι, οι Σλοβένια έφτασαν στο +14 μέσα σε δυο λεπτά από το ξεκίνημα. Ο Καράμπελας προσπάθησε με δυο συνεχόμενα μεγάλα καλάθια να δώσει πνοή στην ομάδα, αλλά αυτό δεν κατέστη δυνατό, με την ομάδα να συνεχίζει τα λάθη, που είχαν φτάσει να προσφέρουν 21 πόντους (!!) στους Σλοβένους, λίγο μετά τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Με οδηγό τον Γκέγκορ Γκλας των 14 πόντων, η Σλοβενία έφασε να προηγείται με 60-43 στο τέλος της περιόδου.

Η τέταρτη περίοδο κατέληξε να έχει εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού η διαφορά δεν έπεσε ποτέ σε μονοψήφιο νούμερο, με τους Σλοβένους να προσφέρουν θέαμα και να παίρνουν τελικά τη νίκη με 84-63. Έτσι, η Εθνική τερμάτισε στην τρίτη θέση στο τουρνουά σε ισοβαθμία με το δεύτερο Ισραήλ και το τέταρτο Βέλγιο με ρεκόρ 3-2 ενώ οι Σλοβένοι κατέκτησαν αήττητοι την πρώτη θέση με 5-0.

Κορυφαίοι για την Ελλάδα ήταν οι Αλέξανδρος Νικολαΐδης με 17 πόντους, Ζώης Καράμπελας με 15 και Αριστοτέλης Σωτηρίου με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για τους νικητές Σλοβένους ο Ροκ Ράντοβιτς είχε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντος και 10 ριμπάουντ, ο Γκρέγκορ Γκλας είχε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ ενώ 12 είχε ο Στάβροβ και 11 ο Πρέπελιτς.

*Η ελληνική ομάδα δεν είχε τη βοήθεια του Κωνσταντίνου Ιατρίδη, ο οποίος υπέστη κάκωση στον πλάγιο συνδέσμου της πρώτης φάλαγγας μέσου δαχτύλου δεξιού χεριού στον αγώνα με το Ισραήλ και έμεινε εκτός.