ΤΟΚΙΟ 2020: Πρεμιέρα στο τουρνουά μπάσκετ με νίκη της Τσεχίας επί του Ιράν

Το εναρκτήριο ματς για το Ολυμπιακό Τουρνουά μπάσκετ δεν επεφύλασσε κάποια έκπληξη, με την Τσεχία να κάνει το καθήκον της κόντρα στο πιο αδύναμο Ιράν, επικρατώντας με 84-78.

Με το… δεξί ξεκίνησε η Τσεχία τις υποχρεώσεις της στον Α’ όμιλο του τουρνουά μπάσκετ ανδρών των 32ων Ολυμπιακών Αγώνών του Τόκιο, κερδίζοντας το Ιράν με 78-84. Η -πρωτοεμφανιζόμενη σε Ολυμπιακό Τουρνουά μπάσκετ- ομάδα, που είχε αποκλείσει την Εθνική Ελλάδας στον τελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά μπάσκετ του Καναδά, είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης για τρία δεκάλεπτα, χωρίς, επί της ουσίας, να απειληθεί καθόλου στο εν λόγω χρονικό διάστημα του αγώνα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 30-46 υπέρ των Τσέχων, με τη διαφορά να εκτοξεύεται ακόμα και στους 21 πόντους (46-67) στην 3η περίοδο, προοικονομώντας μια συντριπτική νίκη υπέρ της ομάδας του Ρόνεν Γκίνζμπουργκ στο φινάλε του αγώνα.

Κι όμως, η νίκη, τελικά, μόνο εύκολα δεν ήρθε. Οι Ιρανοί εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τη χαλάρωση των αντιπάλων τους στην τελευταία περίοδο και, όντας συνεπείς στις δύο άκρες του παρκέ, μείωσαν τη διαφορά ακόμα και στους 4 πόντους (76-80), προσδίδοντας στοιχεία θρίλερ στο ματς. Ο Μπλέικ Σιλμπ ήταν αυτός που είπε «φτου ξελευτερία» με ένα καθοριστικό καλάθι, γλυτώνοντας την Τσεχία από το «απονενοημένο διάβημα» και το «κάζο» που… καιροφυλακτούσε.

Πρώτος σκόρερ της Τσεχίας αναδείχτηκε ο Πάτρικ Άουντα με 16 πόντους, ο Μπλέικ Σιλμπ πρόσθεσε άλλους 14 πόντους, ενώ ο Γιαν Βέσελι είχε 11 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο σταρ των Σικάγο Μπουλς, Τόμας Σατοράνσκι, μπορεί να έμεινε χαμηλά στο σκοράρισμα (6 πόντοι με 0/5 τρίποντα) ήταν όμως ο βασικός δημιουργός, με 8 ασίστ, ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ και έκανε 5 κλεψίματα. Από το Ιράν ξεχώρισε ο Μπεχνάν Γιακχαλί με 23 πόντους. Ο Μοχάμαντ Τζαμσίντι είχε 16 πόντους, 8 ασίστ, ενώ 15 πόντους είχε συγκομιδή ο Χαμέντ Χαντάντι.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 30-46, 46-67, 78-84

ΙΡΑΝ (Μεχράν Σαχιντάμτ): Βαχέντι, Τζαλαλπούρ 3 (1), Τζαμσιντί 16 (1), Νικ Χαμπαχράμι 8 (2), Χαντάντι 15, Ρεζαεϊφάρ 4, Ροσταμπούρ 2, Γκεραμιπούρ 2, Καζέμι 5, Γιακχαλί 23 (2)

ΤΣΕΧΙΑ (Ρόνεν Γκίνζμπουργκ): Άουντα 16, Σατοράνσκι 6, Σιλμπ 14 (2), Μπαλβίν 9, Σιρίνα 5 (1), Πετέρκα 5 (1), Μπόχατσικ 6, Σενάλ, Παλίζα 5 (1), Βέσελι 11, Γιέλινεκ 7 (1)