ΠΡΟΟΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ: Πρεμιέρα με ήττα από τον Καναδά για την Εθνική ομάδα

Κρίμα! Η Εθνική ομάδα κατέβαλε υπερπροσπάθεια στο εναρκτήριο ματς του Προολυμπιακού τουρνουά, έφερε τον Καναδά στα… όρια του, αλλά… ξέμεινε από αποθέματα δυνάμεων, γνωρίζοντας την ήττα από τους οικοδεσπότες με 97-91.

Μία Εθνική Ελλάδας να την… πιείς στo ποτήρι, έφτασε μία… ανάσα από την υπέρβαση κόντρα στο φαβορί και οικοδεσπότη, Καναδά, αλλά δεν τα κατάφερε. Το έργο της λειψής Εθνικής ομάδας μπορεί να ήταν απαρχής εξαιρετικά δύσκολο, όμως η ομάδα του Ρικ Πιτίνο για τρεις περιόδους ήταν εκπληκτική παρουσιάζοντας την καλύτερη δυνατή εκδοχή της στο παρκέ της «Victoria Memorial Arena». Στην τελική ευθεία, εν τέλει, γνώρισε την ήττα με 97-91 από την ομάδα του Νικ Νερς και των 8 NBAερς, έχοντας καταπονηθεί από την υπερπροσπάθεια, στην πρεμιέρα του Προολυμπιακού τουρνουά της Βικτώρια.

Παρά την ήττα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανάγκασε τους πάντες να του βγάλουν το… καπέλο για τη μαχητικότητα του, δείχνοντας ικανό να κάνει την έκπληξη, ίσως στον… τελικό, εάν οι δύο ομάδες διασταυρώσουν τα… ξίφη τους εκεί.

Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν ο κορυφαίος της ελληνικής ομάδας με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Νικ Καλάθης είχε 12 πόντους και 9 ασίστ, ενώ 12 πόντους σημείωσε και ο Κώστας Σλούκας μοιράζοντας και 8 ασίστ. Από την πλευρά των νικητών, οι Γουίγκινς (23 πόντοι και 6 ριμπάουντ), Μπάρετ (22 πόντοι, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Γουόκερ (18 πόντοι) ξεχώρισαν σαν τη… μύγα μες στο γάλα.

H Εθνική ομάδα είχε τόσο τις εντυπώσεις όσο και την ουσία στην πρώτη… αναγνωριστική περίοδο του ματς, η οποία ολοκληρώθηκε στο 23-19 υπέρ της, έχοντας καταφέρει να μπλοκάρει σχεδόν πλήρως τα επιθετικά ατού των αντιπάλων, που έμοιαζαν… σαστισμένοι. Με όπλο τον έλεγχο των ριμπάουντ και το περιφερειακό σουτ, στοιχεία τα οποία ο Ρικ Πιτίνο είχε χαρακτηρίσει ως… κλειδιά της νίκης πριν από το παιχνίδι, η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με την Ελλάδα να ανεβάζει δις την τιμή της διαφοράς στο +7 (28-21 και 33-26), αλλά τον Καναδά να απαντάει προσωρινά με τον ταλαντούχο Αλεξάντερ-Γουόκερ για το 35-33. Το pick and roll αποτέλεσε μόνιμη πληγή για την καναδική άμυνα, με την Εθνική να στέλνει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στο +8 (48-40), με τρίποντο του Καλάθη, προτού το ημίχρονο κλείσει στο 50-46.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Καναδάς αύξησε την επιθετική του παραγωγικότητα και επέστρεψε σε θέση οδηγού στο 27’ (65-67), με τρίποντο του Γουίγκινς. Η περίοδος έκλεισε στο -3 για την Ελλάδα (71-74), κατόπιν συνεχόμενων κακών επιλογών του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στην επίθεση. Η έκφανση του ποιοτικού χάσματος των δύο ομάδων άρχισε να αναδεικνύεται στην τελευταία περίοδο, όταν πλέον η κούραση ήταν έκδηλη στα πρόσωπα των Ελλήνων παικτών. Οι Καναδοί εκμεταλλεύτηκαν το κακό μομέντουμ των Ελλήνων, οι οποίοι αγκομαχούσαν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι, τρέχοντας ένα σερί 9-0 που άνοιξε τη διαφορά σε μη ανατρέψιμα -για τα δεδομένα του ματς- επίπεδα. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +12, 71-83, με τους Καναδούς να έχουν βάλει το νερό στο… αυλάκι. Οι Έλληνες διεθνείς επ’ ουδενί δεν… παράτησαν το ματς, μείωσαν στη συνέχεια και πάλεψαν με όσες δυνάμεις τους είχαν απομείνει, αλλά οι οικοδεσπότες συνέχιζαν να «τρυπούν» με όποιο τρόπο ήθελαν την ελληνική άμυνα, αποτρέποντας την ανατροπή.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος με ένα τρίποντο από το… σπίτι του, στα 53 δευτερόλεπτα, μείωσε σε 91-95, αλλά η… σεμνή τελετή έλαβε και τυπικά τέλος στα 34 δευτερόλεπτα όταν ο Μπάρετ με δύο εύστοχες βολές υπέγραψε το 91-97 εκμηδενίζοντας και τις τελευταίες σκέψεις των Ελλήνων διεθνών για πιθανή… ελληνική ανατροπή. Κάπως έτσι, η πρώτη μάχη της Εθνικής μας ομάδας χάθηκε στις λεπτομέρειες, αλλά όχι ο… πόλεμος, με το όνειρο της πρόκρισης να μη δείχνει… απατηλό. Αυτό θα λέγαμε ότι είναι το… απαύγασμα από το εναρκτήριο ματς του Προολυμπιακού τουρνουά.

Επόμενος αγώνας της Εθνικής, την Παρασκευή (2 Ιουλίου, 02.05, ΕΡΤ3) εναντίον της Κίνας, με στόχο τη νίκη-πρόκριση στον ημιτελικό, όπου κατά πάσα πιθανότητα θα διασταυρωθεί με τον πρώτο του Β’ ομίλου για μία θέση στον τελικό του τουρνουά.

[5]

ΜΠΗΚΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΗ ΣΤΟ ΠΛΑΝΟ

Το πλάνο του Πιτίνο λειτούργησε στο 100% στο πρώτο ημίχρονο. Γερή άμυνα, καλά μπλοκ άουτ και έλεγχος των ριμπάουντ, ευστοχία από την περιφέρεια… Αν σε αυτά προσθέσουμε και το σεμιναριακού επιπέδου pick and roll, τότε έχουμε ολόκληρη την εικόνα που έφερε την Εθνική ομάδα προηγούμενη με 50-46 στην ανάπαυλα.

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ ΗΤΑΝ ΑΨΟΓΗ

24 ασίστ για μόλις 14 λάθη μοίρασε η Εθνική ομάδα, με τους Καλάθη και Σλούκα να έχουν -όπως αναμενόταν- τη μερίδα του… λέοντος με 9 και 8 ασίστ αντίστοιχα. Στο πρώτο ημίχρονο, μάλιστα, η αναλογία του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν 15 ασίστ για 3 λάθη, δείγμα της απόλυτης συγκέντρωσης των Ελλήνων παικτών στο οργανωτικό κομμάτι.

ΟΣΟ ΕΜΠΑΙΝΑΝ ΤΑ ΤΡΙΠΟΝΤΑ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΑΤΣ

Η Ελλάδα ήταν καλή στο περιφερειακό σουτ αλλά μόνο στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο και ολοκλήρωσε με 8 εύστοχες προσπάθειες σε 18 απόπειρες. Στο δεύτερο ημίχρονο τα σουτ δεν μπήκαν (2/13 τρίποντα) και μοιραίως χάθηκε και ο… φρενήρης ρυθμός στην επίθεση.

ΜΠΑΡΕΤ ΚΑΙ ΓΟΥΙΓΚΙΝΣ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΖΗΜΙΑ

Δεν προκαλεί έκπληξη το γεγονός ότι δύο παίκτες αυτού του βεληνεκούς ήταν και οι κορυφαίοι της αναμέτρησης. Σκοράροντας 45 πόντους μαζί (22 ο Μπάρετ, 23 ο Γουίγκινς) με 17/30 σουτ εντός παιδιάς, αποτέλεσαν μόνιμη πηγή κινδύνου για την «γαλανόλευκη» άμυνα, η οποία δεν είχε κανένα τρόπο να τους περιορίσει.

ΤΟ ΒΑΘΟΣ ΚΑΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΜΙΛΗΣΑΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Τρέχοντας σερί 9-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με το οποίο προηγήθηκαν με 83-71, οι Καναδοί έδειξαν πιο φρέσκοι στην τελική ευθεία του αγώνα, απόρροια τόσο της ποιότητας τους όσο και του βάθους που έχουν στο ρόστερ τους. Επί της ουσίας δεν απειλήθηκαν… πραγματικά στην τέταρτη περίοδο, ούτε καν όταν ο Χάρης Γιαννόπουλος με ένα τρίποντο από τα 8 μέτρα μείωσε σε 95-91 στα 53 δευτερόλεπτα.