Ισπανία - Ελλάδα: Στάθηκε στο ύψος της όμως πλήρωσε τις απουσίες η αποδεκατισμένη Εθνική

ΑΠΕ - ΜΠΕ

Η Εθνική των πολλών και σημαντικών απουσιών στάθηκε καλά απέναντι στην Ισπανία όμως ηττήθηκε με 87-80 στην Μαδρίτη.

Η Εθνική ομάδα δεν κατάφερε να διαχειριστεί τις απουσίες και ηττήθηκε από τους Ισπανούς με 87-80 στο φιλικό της Μαδρίτης.

Η Ελλάδα στάθηκε αρκετά καλά στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, όμως το τεράστιο κενό που άφησε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αλλά και οι Σλούκας – Παπαγιάννης στέρησαν το δικαίωμα από την Εθνική να ακολουθήσει με αξιώσεις μέχρι το τέλος.

Για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν κοντά στο σκορ, όμως οι Ισπανοί ήταν καλύτερα προετοιμασμένοι και με τον Σέρχι Γιουλ ετοιμοπόλεμο κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν τη νίκη.

Το πρόβλημα στη θέση του σέντερ ήταν αυτό που δεν λύθηκε ποτέ, όπως και το μακρινό σουτ, που δεν ερχόταν για την Εθνική. Εξαιρετικό παιχνίδι για τον Δημήτρη Αγραβάνη που τελείωσε το ματς με 24 πόντους και ήταν από τους διακριθέντες.

Εμφανής η απουσία του Γιάννη – μάζεψε το σκορ η Εθνική

Η Εθνική μας ομάδα εμφανίστηκε χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που έκανε θραύση στο προηγούμενο φιλικό με τους Ισπανούς, ενώ εκτός έμειναν και οι Κώστας Σλούκας και Γιώργος Παπαγιάννης. Οι διεθνείς στηρίχθηκαν στα πρώτα λεπτά στην εξαιρετική δημιουργία του Νικ Καλάθη και στα πολύ καλά τελειώματα του Κώστα Αντετοκούνμπο.

Η απουσία του Γιάννη όμως δέσποζε, καθώς η Εθνική είχε έλλειψη σε ενέργεια και μέγεθος και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τους Ισπανούς, με το Γιούλ αυτή τη φορά στη σύνθεσή τους να χτυπούν από τα 6.75.

Ο Δημήτρης Ιτούδης δοκίμασε αρκετά και κοντά σχήματα, με τους Αγραβάνη και Παπαπέτρου να υπηρετούν τυπικά τον ρόλο στου σέντερ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, με τους Ισπανούς στο δεύτερο δεκάλεπτο να βρίσκουν λύσεις, την Ελλάδα να χάνει το μυαλό της και τους παίκτες του Σκαριόλο να οικοδομούν διαφορά.

Η «φούριας ρόχας» έφτασε τη διαφορά μέχρι το +13, όμως ένα τάιμ άουτ του κόουτς Ιτολυδη επανέφερε τα πράγματα στην θέση τους, με την Εθνική να μειώνει στους πέντε στο τέλος του ημιχρόνου.

Το πρόβλημα στο πέντε που δεν λύθηκε ποτέ και το φαινόμενο με τις βολές

Η Εθνική ξεκίνησε δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο, και πέρασε μπροστά, όμως οι Ισπανοί κατάφεραν να φέρουν γρήγορα το παιχνίδι στα μέτρα τους κάνοντας θραύση στα ριμπάουντ.

Μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ είχε 21 πόντους, κάνοντας μεγάλη ζημιά στην ελληνική άμυνα, που δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση.

Οι Ισπανοί με συνεχόμενα γκολ – φάουλ ανέβασαν την διαφορά, όμως οι παίκτες του Ιτούδη επέμειναν για να μειώσουν τη διαφορά.

Τελικά με τον Δημήτρη Αγραβάνη να κάνει τεράστιο ματς με 24 πόντους, η Ελλάδα κατάφερε να μειώσει στο τέλος το σκορ, με το τελικό 87-80 να είναι τιμητικό για την αποδεκατισμένη Εθνική.