Ολυμπιακός - Χάποελ Χολόν 88-77: Ακόμη σουτάρει τρίποντα, ακόμα... τα βάζει ο Πίτερς

EUROKINISSI

Με βροχή τριπόντων και τον Άλεκ Πίτερς να… παίρνει φωτιά στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός επικράτησε με 88-77 της πρωταθλήτριας Ισραήλ Χάποελ Χολόν και έδειξε ότι το περιφερειακό σουτ θα απότελεί φέτος μεγάλο του όπλο.

Ο Ολυμπιακός αποκαλύφθηκε για πρώτη φορά στους φιλάθλους του καθώς ο ημιτελικός του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» ήταν το πρώτο τηλεοπτικό φιλικό του. Με καυτό Πίτερς (15π.), Γουόκαπ (9π. και 7 ασίστ) – ΜακΚίσικ (10π.) να ακολουθούν και τον Λαρεντζάκη (13π.) να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο Eurobasket η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατέθεσε το πρώτο δείγμα γραφής της, εκτελώντας 42 τρίποντα!

Οι ερυθρόλευκοι παρατάχθηκαν με μοναδικό απόντα τον Κώστα Σλούκα με τον διεθνή γκαρντ να απολαμβάνει έξτρα άδεια ώστε να ξεπεράσει πλήρως και τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε στο πρόσφατο Eurobasket. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δοκίμασε αρκετά διαφορετικά σχήματα ενώ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Γουόκαπ, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πίτερς και Μπλακ.

Πρώτο ημίχρονο με 13 πόντους στα 3 πρώτα λεπτά και… 26 στα υπόλοιπα 17!

Με τον αρχηγό Κώστα Παπανικολάου να σημειώνει το πρώτο καλάθι του πρώτου τηλεοπτικού φιλικού και τον Τόμας Γουόκαπ να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε την περσινή σεζόν ξεκινώντας με 2 στα 2 τρίποντα, ο Ολυμπιακός έκανε ένα επιμέρους 13-2 στα πρώτα τρία λεπτά, αναγκάζοντας τον Γκάι Γκούντεζ να καλεί τάιμ άουτ πολύ νωρίς.

Από εκεί και πέρα η Χάποελ έσφιξε την άμυνά της ενώ στα μέσα της δεύτερης περιόδου το γύρισε και σε άμυνα ζώνης, «αναγκάζοντας» τους ερυθρόλευκους να πάρουν τα… τριπλάσια τρίποντα από ότι δίποντα. Με εξαίρεση τα 3 στα 4 του Γουόκαπ και τα 2 στα 3 του Λαρεντζάκη οι υπόλοιποι παίκτες ήταν σχετικά άστοχοι από τα 6,75.

Σημείο αναφοράς στην άμυνα ο Μουστάφα Φαλ

Τί κι αν την προηγούμενη Κυριακή έπαιζε τελικό Eurobasket; Ο Γάλλος σέντερ του Ολυμπιακού μπήκε την Τρίτη στις προπονήσεις της ομάδας και την Παρασκευή έπαιξε το πρώτο του φιλικό. Μπορεί να μπήκε τρίτος κατά σειρά στο ροτέισιον του Μπαρτζώκα όσον αφορά τη θέση 5 μετά τους Μπλακ και Μπολομπόι, όμως έδειξε κατευθείαν τις διαθέσεις του στην άμυνα κάνοντας συνεχόμενα μπλοκ και deflections.

Ο μοναδικός πονοκέφαλος στην άμυνα των Πειραιωτών ήταν προσωπικές ενέργειες των Αμερικανών της πρωταθλήτριας Ισραήλ με την ταχύτητα του Ράγκλαντ (13π.) και το μακρινό σουτ του ψηλού Κάτζι (16π.) να αποτελούν τα μεγαλύτερα προβλήματα που αντιμετώπισαν οι ερυθρόλευκοι στη δεύτερη περίοδο, πράγμα που έφερε το σκορ του ημιχρόνου στην απόλυτη ισορροπία (36-36).

Διάθεση για τρέξιμο, διαρκής κυκλοφορία της μπάλας και… πολλά τρίποντα στην επίθεση

Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος οι βασικές αρχές της επίθεσης των ερυθρόλευκων θα είναι η αναζήτηση του αιφνιδιασμού και η ταχύτητα της κυκλοφορίας της μπάλας από την οποία ασφαλώς και θα προκύπτουν πολλά ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια. Γι’ αυτό και σημαντικότατο ρόλο θα παίξουν εκτός από τους παίκτες που ήδη γνωρίζαμε από πέρυσι, οι νεοφερμένοι Κάνααν και Πίτερς. Κόντρα στους Ισραηλινούς οι ερυθρόλευκοι μέτρησαν 27 ασίστ.

Ασφαλώς για να συμβαίνει αυτό θα χρειαστεί έλεγχος των ριμπάουντ με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν 33 έναντι 36 των πρωταθλητών Ισραήλ. Όσο οι παίκτες του Μπαρτζώκα κυκλοφορούσαν με ταχύτητα τη μπάλα, έβρισκαν τις απαντήσεις στην άμυνα της Χάποελ είτε με διεισδύσεις είτε, κυρίως, με περιφερειακά σουτ με τον Πίτερς να ξεκινά καυτός το δεύτερο ημίχρονο σημειώνοντας 15 πόντους στην τρίτη περίοδο οδηγώντας τους ερυθρόλευκους σε επιμέρους 29-23.

Τί έδειξαν οι μεταγραφές

Άλεκ Πίτερς: Ο MVP του σημερινού αγώνα. Μπορεί να ξεκίνησε κρύος το παιχνίδι με ένα airball όμως ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής των ερυθρόλευκων στην τρίτη και πιο παραγωγική τους περίοδο μετρώντας σε εκείνο το σημείο 15 πόντους. Έδειξε πως σε βραδιές που ο Σάσα Βεζένκοβ δεν θα πηγαίνει τόσο καλά, μπορεί να τον καλύψει και με το παραπάνω.

Ταρίκ Μπλακ: Ο Αμερικάνος δείχνει σε εξαιρετική φυσική κατάσταση, πράγμα που αποτελούσε τον μεγαλύτερο προβληματισμό των φίλων του Ολυμπιακού όταν ανακοινώθηκε η μεταγραφή του. Κυρίαρχος στα ριμπάουντ και στην άμυνα κάτω από τη στεφάνη, χρειάζεται περαιτέρω δουλειά στην περιφερειακή άμυνα που σίγουρα θα προκύψει μέσα στη σεζόν καθώς ο Μπαρτζώκας αρέσκεται στην άμυνα με αλλαγές.

Αιζάια Κάνααν: Έδειξε ότι είναι παίκτης ρυθμού. Στο παιχνίδι με τους Ισραηλινούς δεν βρήκε ιδιαίτερο ρυθμό παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε με εύστοχο τρίποντο. Απόντος του Σλούκα και με τον Λούντζη να «κολλάει» κάποιες στιγμές στην τρίτη περίοδο, δοκιμάστηκε και στη θέση του πλέι-μέικερ. Έβαλε το κορμί του στα μετόπισθεν και έδειξε πως δεν θα είναι η «μάυρη τρύπα» της άμυνας των ερυθρόλευκων.

Τζοέλ Μπολομπόι: Ο πρώην σέντερ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδωσε μια γεύση της αθόρυβης δουλειάς για την οποία αποκτήθηκε. Σκληρή άμυνα εντός κι εκτός ρακέτας, έβαλε το σώμα του σε πολλές καταστάσεις αλλά του έλειψε το επιθετικό παιχνίδι. Εντελώς διαφορετικός από τον προκάτοχό του, Χασάν Μάρτιν.