Euroleague: Επιστροφή-εφιάλτης για Ομπράντοβιτς και Σκαριόλο - Άνετη η πρωταθλήτρια Εφές

Η επάνοδος του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στη EuroLeague δεν ήταν όπως την είχε σχεδιάσει στο μυαλό του ο επιτυχημένος Σέρβος κόουτς, αφού η Παρτίζαν συνετρίβη στο Βερολίνο από την Άλμπα.

Στη μεγάλη βραδιά του Ολυμπιακού, η Εφές Πίλσεν των απουσιών, έπαιξε σαν πρωταθλήτρια (που είναι) στην πρεμιέρα της στη EuroLeague, ενώ ο πολυνίκης του θεσμού, Ζέλικο Ομπράντοβιτς είδε την ομάδα του να διασύρεται στο Βερολίνο.

Ηχηρό ράπισμα της Μονακό στη φιλόδοξη Βίρτους Μπολόνια του Σέρτζιο Σκαριόλο, που όπως και ο Ομπράντοβιτς, αλλιώς ονειρευόταν την επιστροφή του στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης.

Αναντολού Εφές – Ερυθρός Αστέρας 72-59

Ο Σέρβοι έβαλαν ζόρια στο ξεκίνημα στους πρωταθλητές Ευρώπης, που ήταν πολύ άστοχοι στο πρώτο ημίχρονο.  Ο Κλάιμπερν (19 π.) αρχικά και ο Μίτσιτς (16 π.) στη συνέχεια ήταν τα επιθετικά όπλα της Εφές, που έβαλε το ματς στις ράγες στην τρίτη περίοδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο έσφιξαν οι τανάλιες στην άμυνα των Τούρκων, οι Σέρβοι κουράστηκαν και πέτυχαν μόλις 25 πόντους. Κορυφαίος για τον. Αστέρα ο Μπεντίλ με 15 π.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 18-20, 21-16, 16-9

Άλμπα Βερολίνου – Παρτίζαν 100-84

Τα αβγά και τα καλάθια έχασε η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο Βερολίνο, στην επιστροφή του Σέρβου και της ομάδας του στη EuroLeague. Στο πρώτο ημίχρονο οι Γερμανοί είχαν 14/18 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 8/8 βολές και 61 πόντους συνολικά, θυμίζοντας τα ποσοστά της Έθνικής τους στον προημιτελικό του Eurobasket με την Ελλάδα.

Το μαξιλαράκι των 18 πόντων (61-43) του ημιχρόνου ήταν υπεραρκετό για την Άλμπα για να ξεκινήσει με νίκη και 100άρα τη φετινή EuroLeague, παρά τις προσπάθειες της Παρτίζαν να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Ο 20χρονος Ιταλός Γκαμπριέλε Προτσίντα ήταν η ευχάριστη έκπληξη της Άλμπα καθώς είχε 3/3 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Άστοχος ο Παπαπέτρου με 0/4 σουτ και 1/2 βολές σε 11:39 λεπτά συμμετοχής. Μοναδικός διασωθείς για την ομάδα του Ομπράντοβιτς ο Έξουμ με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 33-18, 28-25, 16-18, 23-23

Βίρτους Μπολόνια – Μονακό 66-83

Διαφορετική περίμεναν την επιστροφή τους στη EuroLeague οι άνθρωποι της πάλαι ποτέ κραταιάς Βίρτους στη EuroLeague και ο προπονητής της, πρωταθλητής Ευρώπης με την Ισπανία, Σέρτζιο Σκαριόλο.

Οι Ιταλοί ήταν άστοχοι από μακριά (4/21 τρίποντα) και η δυνατή Μονακό, με εξαιρετική άμυνα, ειδικά στην τρίτη περίοδο, πήρε μια ανέλπιστα εύκολη νίκη με τον Μάικ Τζέιμς να τα βάζει από… παντού, κλείνοντας το μας με 26 π. (7/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/7 βολές) και 4 ασίστ.

Στο γήπεδο βρέθηκε και ο γνωστός ΤΟΠ-10 τενίστας, Γιανίκ Σίνερ, ο οποίος πήρε και το δωράκι του.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 16-22, 11-23, 21-20