Αρης – Παναθηναϊκός 69-65: Τρομερός και φοβερός έκανε το "μπαμ" όπως και πέρυσι!

EUROKINISSI

Ο Αρης του Γιάννη Καστρίτη έβγαλε ψυχή, ήταν καλύτερος στα σημεία και με έναν απίστευτο Γκούντγουϊν θριάμβευσε κόντρα στον Παναθηναϊκό (69-65) στη πρεμιέρα του ελληνικού πρωταθλήματος.

Πέρυσι είχε κάνει το… μπαμ στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Φέτος έπραξε το ίδιο! Ο Αρης του Γιάννη Καστρίτη ήταν ψυχωμένος με και έναν τρομερό Γκούντγουϊν έριξε στο… καναβάτσο τον Παναθηναϊκό (69-65) βάζοντας πρόωρα δύσκολα στους “πράσινους”.

Η άμυνα ζώνης του Αρη είχε “εγκλωβίσει” τους “πράσινους” που είχαν εκλάμψεις με Πονίτκα-Παπαγιάννη

Οι «πράσινοι» είχαν κουμανταδόρο τον Πονίτκα, αλλά από την αρχή ένιωσαν την άμυνα ζώνης (3-2 ή με προσαρμογές) του Αρη να τους «πνίγει». Οι «κίτρινοι» είχαν τον ρυθμό του αγώνα με τους Χόρχλερ-Χάγκινς ενώ έδιναν τα τρίποντα στους παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς που τα… έσπαγαν.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε με μερικές εκλάμψεις να «χτυπήσει» στο καλάθι με τον Παπαγιάννη έχοντας ως δημιουργικό στήριγμα τον Πονίτκα αλλά το ρεσιτάλ αστοχίας συνεχίστηκε από την περιφέρεια (16-15 στο 10’ υπέρ των γηπεδούχων). Οι «πράσινοι» είχαν «εγκλωβιστεί» και δεν είχαν καθαρό μυαλό ούτε να βρουν τα μις-ματς με τον Ράντονιτς να αλλάζει συνεχώς τα σχήματα.

Ο Αρης συνέχισε απτόητος το έργο του στην άμυνα μια και η ζώνη (σε μερικά διαστήματα έπαιξε και προσωπική άμυνα) συνέχιζε να φέρνει αποτελέσματα. Ο Παναθηναϊκός ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Εκανε το ένα λάθος μετά το άλλο με τον Τολιόπουλο και τον Σανόγκο να δίνουν ώθηση στους «κίτρινους».

Ο Παναθηναϊκός ήταν εκτός τόπου και χρόνου στη 2η περίοδο στην επίθεση με 1/10 σουτ

Οι «πράσινοι» ήταν απελπιστικά άστοχοι στη 2η περίοδο. Χωρίς συνοχή, χωρίς καλές συνεργασίες. Σημείωσαν μόλις 5(!) πόντους σε 10’ έχοντας 1/10(!) σουτ εντός παιδιάς και στο πρώτο μισό 0/11 τρίποντα και 6/12 βολές.

Ένα τρίποντο του Χάγκινς έφερε τη διαφορά στους 11 (29-18 στο 17’) με τους «πράσινους» να μοιάζουν αρκετά διστακτικοί με τον Γουίλιαμς να φθείρει τους αντίπαλους ψηλούς, αλλά να τα… σπάει και αυτός στις βολές. Ο Αρης ήταν κυρίαρχος του αγώνα μέσα από την σκληράδα στην άμυνά του (29-20) κόντρα σε έναν απογοητευτικό Παναθηναϊκό με 12 λάθη.

Μεγαλύτερη ένταση στην άμυνα, “ξέσπασμα” στη περιφέρεια και το -15 έγινε +2

Ο Αρης μπήκε φουριόζος στην 3η περίοδο με τον Παναθηναϊκό να πατάει στο παρκέ όντας… αναιμικός. Το +15 των γηπεδούχων (35-20 στο 22′) με τον Χόρχλερ οδήγησε σε άμεσο τάιμ άουτ τον Ράντονιτς. Οι “πράσινοι” έβγαλαν μεγαλύτερη ένταση στην άμυνα, με τους κοντούς-ψηλούς να συμμετέχουν περισσότερο.

Αυτή η ενέργεια στην άμυνα τους “αφύπνισε” και επιθετικά. Μετά από 0/12 τρίποντα, οι παίκτες του Ράντονιτς έφεραν τούμπα την κατάσταση χάρη στη περιφέρειά τους. Με 5/6 τρίποντα και με τους Λι-Γουίλιαμς, δημιούργησαν ένα επί μέρους 25-8 και έφτασαν στο +2 (45-43 στο 29′). Εν ολίγοις η άμυνα τους  (ο Αντριους ήταν καλός στη πίεση) βοήθησε ώστε να έχουν καλύτερη κυκλοφορία στην επίθεση και πιο σωστές αποστάσεις.

Ο Γκούντγουϊν ήταν τρομερός, ο Αρης ήταν πιο ψυχωμένος στα κρίσιμα σημεία και πανηγύρισε!

Η τελευταία περίοδος ήταν… ντέρμπι. Με τον Πονίτκα να βοηθάει επιθετικά τον Παναθηναϊκό και τον Γκριγκόνις να ξεθαρρεύει, αλλά τον Αρη να μην το βάζει κάτω. Ο Γκούντγουϊν μαζί με τον Νότε πήραν μπρος και έτσι έγινε… μάχη στο Αλεξάνδρειο με τη σκληράδα στην άμυνα. Μάλιστα ο Γκούντγουϊν βοήθησε και στα ριμπάουντ.

Ο Αμερικανός σέντερ Τσέβεζ Γκούντγουϊν έκανε… θραύση κόντρα στους ψηλούς των “πρασίνων” και η διαφορά έφτασε στους 5 (63-58 στο 36′). Ο Λι με τον Γκριγκόνις έφεραν το ματς στα ίσα (63-63 στο 38′). Ομως ο Αρης ήταν πιο… ψυχωμένος. Ο Γκούντγουϊν ήταν ασταμάτητος με τον Χάγκινς να βάζει τις… πινελιές του.

Οπως και πέρυσι στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος, έτσι και φέτος, πάλι στη πρεμιέρα, ο Αρης έκανε το… μπαμ κόντρα στους “πράσινους” (69-65) και τους έβαλε δύσκολα από την εκκίνηση της φετινής Basket League!