Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός 75-77: Με μαχητική ψυχή και τους Λιθουανούς του, απέδρασε!

EUROKINISSI

Εβγαλε ενέργεια στην άμυνα, είχε καθαρό μυαλό για να επιστρέψει και χάρη στους Γκριγκόνις-Γκουντάιτις, ο Παναθηναϊκός νίκησε 77-75 τον Ερυθρό Αστέρα και βλέπει με άλλο μάτι τη συνέχεια στην Ευρωλίγκα.

Είχε ψυχή, είχε ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία. Δεν το έβαλε κάτω και χάρη στην άμυνά του και μπροστάρηδες τους δύο Λιθουανούς (Γκριγκόνις-Γκουντάιτις) και “κλειδί” τον Πονίτκα στη τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός απέδρασε από το Βελιγράδι με 77-75 και έκανε μια νέα αρχή. Ετσι ο Ράντονιτς (βραβεύθηκε και αποθεώθηκε) “πλήγωσε” το πρώην σπίτι του.

Ο Αντριους έβγαλε ενέργεια, αλλά οι “πράσινοι” είχαν “κενά” στην άμυνα κοντά στο καλάθι

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να περάσουν τη μπάλα μέσα στο καλάθι για να τροφοδοτήσουν τον Παπαγιάννη, αλλά μάταια. Οι Σέρβοι είχαν κλείσει καλά τους διαδρόμους ενώ ο Γκριγκόνις έκανε νωρίς δύο φάουλ με αποτέλεσμα να αποσυρθεί. Ο Αντριους ήταν εκεί και έδωσε… σπιρτάδα στην αναιμική επίθεση των «πρασίνων».

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ορεξάτος, αλλά ο Μπέντιλ και ο πολυδιάστατος Μίτροβιτς έκαναν μίνι «ζημιά» στους «πράσινους» από τη περιφέρεια (3/3 τρίποντα). Ο Παναθηναϊκός έψαχνε το «ζωγραφιστό» με τον Γκουντάιτις, αλλά οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να κλείνουν καλά τη ρακέτα τους ενώ «χτύπησαν» δις σε καταστάσεις τρανζίσιον με τους Μίτροβιτς-Μάρτιν (24-18 στο 10’).

“Εσφιξε” την άμυνά του και ο Γκριγκόνις του έδωσε επιθετικές πνοές

Ο Παναθηναϊκός όφειλε να πιέσει περισσότερο και να χαλάσει τις αποστάσεις του Αστέρα στην επίθεση. Ο Αντριους έκανε για μερικά λεπτά, δύσκολη τη ζωή του Ανταμς και με τη βοήθεια του Πονίτκα και τις άμυνες των αφών Καλαϊτζάκη επέστρεψε και έκανε το +1 (29-28 στο 13′) με τον εξαιρετικό – επιθετικά – Παπαγιάννη.

Τα μαζεμένα λάθη των “πρασίνων” στην επίθεση έδωσαν δικαιώματα στους γηπεδούχους ώστε να πάρουν το πάνω χέρι σε καταστάσεις ανοιχτού γηπέδου. Ομως ο τύπος που έδωσε πνοή στην επίθεση του Παναθηναϊκού ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις. Επέστρεψε μετά τα δύο γρήγορα φάουλ και με προσωπικές φάσεις έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του στο ημίχρονο (42-38).

Ενα +4 το οποίο ήταν αποτέλεσμα της καλύτερης αλληλοκάλυψης με τους Λι-Αντριους να βοηθούν αμυντικά και να αναγκάζουν τους Σέρβους να βρουν λύσεις στο φινάλε των επιθέσεών τους. Μια άμυνα που στο τελευταίο τρίλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου ανέβασε περισσότερη ένταση με τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια.

“Κόλλησε” επιθετικά και στις βολές, αλλά αυτό δεν του στοίχισε στην 3η περίοδο

Το δίδυμο Αντριους-Γκριγκόνις δούλεψε καλά με τον Λιθουανό να συνεχίζει να δημιουργεί αμυντικές ανισορροπίες στους Σέρβους (49-45 στο 23′). Ταυτόχρονα οι “πράσινοι” έβαζαν συνεχώς το κορμί τους, αλλά δεν είχαν διάρκεια. Ο Ανταμς ζωήρεψε επιθετικά τους γηπεδούχους με τον Μπέντιλ να δημιουργεί συνεχώς προβλήματα στην άλλοτε ομάδα του.

Ο Γκανέζος με τον Ραντούλιτσα δημιούργησαν προβλήματα στο καλάθι των “πρασίνων” που έδειχνε να “κολλάει” στην επίθεση ενώ μετά το 8/8 στις βολές στο 20′ είχε 6/13 στη τρίτη περίοδο. Το πικ εν ρολ παιχνίδι των Πονίτκα-Γκουντάιτις έδωσε μερικές ανάσες για το +1 (57-56 στο 30′) της τρίτης περιόδου όπου έπεφταν κορμιά.

Εκανε λάθη, αλλά πανηγύρισε χάρη στους Γκριγκόνις-Γκουντάιτις!

Λάθη, λάθη και πάλι… λάθη! Ο Παναθηναϊκός έχανε το μυαλό του και έκανε ωραία… δώρα στους Σέρβους που κατόρθωσαν κυρίως με τον Μάρτιν να βρουν λύσεις κάτω από το καλάθι ενώ αρκετές φορές σημάδευαν στο “4” τον Γιώργο Καλαϊτζάκη. Ο Παναθηναϊκός δέχθηκε ένα σερί 7-0 (68-63 στο 34′) και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (71-66 στο 36′).

Ο Παναθηναϊκός έμεινε… ζωντανός χάρη στους Λιθουανούς του (Γκριγκόνις-Γκουντάιτις) με τον Γουίλιαμς να έχει 2/2 βολές και τον Πονίτκα να κάνει την επική ανατροπή (75-73) μετά από πιεστική άμυνα και πόντους στο ανοιχτό γήπεδο (στα 21” πριν το τέλος). Μετά από ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ, ο Μπέντιλ είχε 1/2 βολές (75-74 στο 39.54), ο Λι ήταν ψύχραιμος (2/2 βολές έκανε το 77-75) και στο τέλος ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη στο Βελιγράδι (77-75 κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα) με τον Πονίτκα να βγάζει σημαντικές άμυνες στο φινάλε και να δίνει ώθηση στο λιθουανικό δίδυμο.