Euroleague: Το πρώτο clásico σε καταλανικά χέρια με μπόλικο δράμα - Ήττα της Εφές στο Μονακό

facebook.com/FCBbasket

Ο διαφαινόμενος θρίαμβος έγινε αγχωτική νίκη στo clasico του μπάσκετ για την Μπαρτσελόνα, ενώ ο Μάικ Τζέιμς οδήγησε τη Μονακό σε μεγάλη νίκη επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Εφές Αναντολού.

Με λιθουανική βοήθεια ο Παναθηναϊκός πέρασε από το Βελιγράδι, στη μοναδική νίκη φιλοξενούμενου. Η Μπαρτσελόνα κέρδισε με δραματικό τρόπο στο clasico της Ρεάλ, ενώ η Εφές ηττήθηκε στην παράταση από τη Μονακό του Μάικ Τζέιμς και η Βίρτους πέτυχε την πρώτη της νίκη στην Μπολόνια επί της Μπάγερν.

Μονακό – Αναντολού Εφές 95-92 παρ. (82-82 κ.αγ.)

Οι πρωταθλητές Ευρώπης έφτασαν σε ένα γρήγορο +9 στο ξεκίνημα (15-6) και προηγήθηκαν με 20-12 στην πρώτη περίοδο με τον Πλάις να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό.

Οι Μονεγάσκοι, όμως, ροκάνισαν τη διαφορά και έφυγαν και με +5 στο 15′ (27-22) και από εκεί και πέρα το ματς έγινε ντέρμπι. Στα 29”.8 ο Τζέιμς ισοφάρισε σε 82-82 με ένα κλασικό σουτ εκτός ισορροπίας και οι παίκτες της Μονακό έπαιξαν καλή άμυνα με νταμπλ τιμ στον Μίτσιτς αμέσως μετά. Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στα 47” από τη λήξη ο Τζέιμς (19 π.) χτύπησε και πάλι για το 90-88, ενώ ο Εμπάι ευστόχησε σε δύο βολές. Δυο ελεύθερες του Ντιαλό έγραψαν το 92-88 στα 18”. Οι παίκτες της Εφές έχασαν άλλες δύο βολές με τον Εμπάι και τον Μίτσιτς (20 π.) και μαζί το ματς. Πρώτος σκόρερ στο ματς ο Κλάιμπερν με 27 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 24-15, 22-25, 24-22, 13-10

Βίρτους Μπολόνια – Μπάγερν Μονάχου 66-63

Οι Ιταλοί ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Μπάγερν έμενε κοντά στο σκορ και πέρασε μπροστά με καλό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο. Ένα 14-0 στη λήξη του τρίτου και στην αρχή του τέταρτου έφερε την Μπολόνια στο +13 (64-51).

Οι Βαυαροί ήταν πολύ άστοχοι στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά έμειναν κοντά στο σκορ. Στα 31” ο Χάντερ πέτυχε εκπρόθεσμο καλάθι που θα μείωνε σε 66-65. Η Μπάγερν είχε μια νέα ευκαιρία με 6” στο ρολόι για μια τελευταία επίθεση. Ο Λούτσιτς αστόχησε στο τρίποντο, όπως και ο Χάντερ και η Βίρτους πανηγύρισε μια δραματική νίκη. Ο Λούντμπεργκ ήταν πρώτος σκόρερ της Μπόλονια με 13, ενώ ο Γουάιλερ-Μπαμπ σημείωσε 16 και ο Λούτσιτς 15.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 10-16, 22-19, 10-12

Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 75-73

Κυρίαρχη από το πρώτο λεπτό η Μπάρτσα, ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους πριν βγει το ημίχρονο, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, απέναντι στην γενικά άστοχη Ρεάλ, που δεν είχε το Ρούντι στη σύνθεση της, ενώ τραυματίστηκε και ο Ροντρίγκεθ.  Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Βέσελι (13 π.) έκανε πάρτι κάτω από τα καλάθια και η διαφορά πέταξε στους 17 πόντους.

Η Ρεάλ προσπάθησε να επιστρέψει και κατέβασε τη διαφορά στου τέσσερις (75-71) με τον Ντεκ στα 43”. Ο Λαπροβίτολα αστόχησε και δύο νέες βολές του Ντεκ (21 π.) έφεραν τη διαφορά στους 2 με 16” να απομένουν. Ο Σατοράνσκι έκανε λάθος στην επαναφορά και η Ρεάλ είχε την ευκαιρία να πάρει ακόμα και τη νίκη, αλλά ο Γιουλ, αν και ξεμαρκαρίστηκε, αστόχησε στο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 16-15, 23-22, 12-21