Βαθμολογία Euroleague: Η Εφές άφησε μόνους στην κορυφή Ολυμπιακό και Ιτούδη

EUROKINISSI

Το σπουδαίο διπλό του Ολυμπιακού στην Μπασκόνια τον κράτησε αήττητο στην κορυφή της βαθμολογίας της Euroleague παρέα με την… ελληνική Φενέρ των Ιτούδη και Καλάθη.

Ο Ολυμπιακός μετά το σπουδαίο διπλό στη Βιτόρια έφτασε την Φενέρμπαχτσε στην πρώτη θέση της Euroleague και είναι οι μόνες ομάδες με ρεκόρ 4-0 μετά τις ήττες των Άλμπα και Μπασκόνια. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι κόντρα στη Μονακό, έπεσε στο 1-3 και περιμένει τον Ντουέιν Μπέικον για να τον βοηθήσει να επιστρέψει στις νίκες και να αναρριχηθεί στη βαθμολογία.

Ανατολού Εφές – Άλμπα Βερολίνου 78-74: Δεύτερη νίκη για τους πρωταθλητές κόντρα στους σκληροτράχηλους Γερμανούς

Η πρώτη ήττα της Άλμπα ήρθε κόντρα στους πρωταθλητές Ευρώπης του Εργκίν Αταμάν. Οι απουσίες των Λο, Σμιθ, Τίμαν και Έρικσον αυτή τη φορά δεν ήταν δυνατόν να καλυφθούν από τους Βερολινέζους, το δίδυμο Μίσιτς (20π. 11ασ.), Κλάιμπερν (16π. 11ρ. 5ασ.) ήταν σε μεγάλη βραδιά και η Αναντολού Εφές κατάφερε να πανηγυρίσει τη δεύτερη της νίκη, μετά το κάζο από τη Βαλένθια. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι δύο Ισραηλινοί Μπλατ (15π. 3ρ. 4ασ.) και Ζούσμαν (15π.).

Οι φιλοξενούμενοι του Ίσραελ Γκονζάλεζ ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα και ακολούθησαν τον ρυθμό των γηπεδούχων. Οι παίκτες του Αταμάν, όμως, αποφάσισαν να παίξουν άμυνα στη δεύτερη περίοδο (επιμέρους 19-14) και βρέθηκαν μπροστά στο ημίχρονο (41-37).

Το σκηνικό του δευτέρου ημιχρόνου ήταν  παρόμοιο με του πρώτου με τους σκληροτράχηλους Βερολινέζους να αποκτούν εκ νέου το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-60). Στο τέλος, όμως, οι Τούρκοι έπαιξαν εκ νέου καλή άμυνα, ο Κλάιμπερν πήρε τη σκυτάλη στο τέλος από τον Μίσιτς και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Ρεάλ Μαδρίτης – Ερυθρός Αστέρας 72-56: Ξέσπασε στα… αδέρφια μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν το ακλόνητο φαβορί της αναμέτρησης κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα και το απέδειξε, αν και με σχετική δυσκολία. Στο ντεμπούτο του Λούκα Βιλντόσα (10π. 4ασ.), οι Σέρβοι έδειξαν πολύ βελτιωμένο πρόσωπο αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε να τους δώσει την δυνατότητα να φύγουν με το διπλό από το «Wizink Center». Κορυφαίοι για τη Ρεάλ ήταν οι Μούσα (13π. 4ρ.), Ταβάρες (10π. 6ρ.) και Γιαμπουσέλε (11π. 4ρ. 2ασ.).

Οι Μαδριλένοι πραγματοποίησαν ένα εκρηκτικό ξεκίνημα (25-10 πρώτη περίοδος) αλλά είδαν τους Σέρβους να επιστρέφουν και να καλύπτουν μέρος της διαφοράς (14-20 δεύτερη περίοδος). Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, έσφιξαν την άμυνά τους, δεν έπαθαν ζημιά από τους 17 πόντους του Μπέντιλ και έφτασαν στη δεύτερή τους νίκη στη σεζόν.