ΑΕΚ-Μπον 66-73: Με… Σορτς ενώ έκανε κρύο

CHAMPIONSLEAGUE.BASKETBALL

Ο Αμερικανός της γερμανικής ομάδας έκανε ό,τι ήθελε στο δεύτερο μέρος και το νικηφόρο σερί του ελαφρώς ενδεδυμένου «Δικέφαλου» σε Α1 και Τσάμπιονς Λιγκ σταμάτησε στα τέσσερα ματς.

Δύο ήταν οι αμαξοστοιχίες που πέρασαν με φόρα από τα Λιόσια. Οχι μόνο η ΑΕΚ των συνεχών νικών επί Καρδίτσας, Ρέτζο Εμίλια, Απόλλωνα και Περιστερίου (εκτός έδρας μάλιστα αυτή, όπως και η άλλη απαιτητική, στην Ιταλία), μα και η Μπον του επίσης 3-0 στην Μπουντεσλίγκα.

Επιπλέον, είχε κερδίσει κι αυτή, 83-71 την Καρσίγιακα, στη δεύτερη αγωνιστική του 2ου ομίλου για το ΦΙΜΠΑ Τσάμπιονς Λιγκ. Kαι συνέχισε νικηφόρα, επικρατώντας 73-66 της ομάδας του Ηλία Καντζούρη. Ο Τι Τζέι Σορτς των 26 πόντων, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ, παρά το υποτονικό του πρώτο ημίχρονο, έκανε τη διαφορά.

Εριστικός ο κοντοπίθαρος γκαρντ της ομάδας του Τόμας Ιίσαλο, δεν υπήρχε λόγος να «την λέει» στον -άποντο, αλλά με 13 τελικές πάσες- Τιμ Φρέιζιερ στο τέλος. Στρέλνιεκς (20 π.) και Μίτσελ (14 και 8 ρ.) οι κορυφαίοι των γηπεδούχων, αλλά το καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο (10-29) κόστισε.

Παραταχθέντες πάλι με τον Μαυροειδή αντί του Φιλιππάκου στη δωδεκάδα, οι «κιτρινόμαυροι» ακούμπησαν την μπάλα στους ψηλούς ΜακΓκριφ και Μίτσελ, πήραν 5/5 δίποντα από αυτούς (ενώ οι αντίπαλοί τους είχαν συνολικά 2/10…) και προηγήθηκαν 16-12 στο πέρας της πρώτης περιόδου.

Η άμυνα έσφιξε ακόμα περισσότερο, ο Στρέλνιεκς ήρθε καυτός από τον πάγκο και με σερί 13-0 στο πρώτο τετράλεπτο της δεύτερης (περιόδου), η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +17! Στο 29-12 το συνολικό σερί από το όγδοο λεπτό (και το γερμανικό 12-11) έφτασε το 18-0!

Τρίτη (περίοδος) και δυστυχώς φαρμακερή

Ημίχρονο 36-23, με την ομάδα τον «Δικέφαλο» να έχει υποχρεώσει τον σύλλογο της Βόννης σε 13 λάθη και 8/27 σουτ, να τον έχει περιορίσει στις 3 ασίστ! Αρκούσε όμως ένα οργιαστικό δίλεπτο του Σορτς εκτελεστικά και (κυρίως) δημιουργικά για σερί 12-0 της παρέας του: ισοφάριση 42-42 στο 25’, νέο σερί 8-0 στα τελευταία τεσσεράμισι λεπτά της τρίτης περιόδου και προσπέρασμα 52-46.

Πολλά τα νεύρα, ο Φρέιζιερ των 9 ασίστ έφτασε και τα 4 φάουλ με τεχνική ποινή, η διαφορά των φιλοξενούμενων στους 8 πόντους (61-53). Πάλι ο Στρέλνιεκς μείωσε με προσωπικές προσπάθειες 65-62, άλλο όμως (κουράγιο) δεν είχε. Μάλιστα ο Λετονός φάνηκε να γυρίζει άσχημα τον αστράγαλό του στο 39’ και αποχώρησε πρόωρα.

Στο άλλο ματς, η Καρσίγιακα επιβλήθηκε της Ρέτζο Εμίλια 83-76 (ΜακΚόλουμ 33/Ολισεβίτσιους 12).

Βαθμ. 2ου ομίλου: Μπον 5, Καρσίγιακα 5, ΑΕΚ 4, Ρέτζο Εμίλια 4.