Euroleague: Όλη η Ευρώπη... στο κυνήγι του Ιτούδη

Twitter/Euroleague

Η Φενέρ πήρε το τουρκικό ντέρμπι κόντρα στην Εφές και παρέμεινε αήττητη και μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Euroleague. Μεγάλες νίκες για Βιλερμπάν και Μπαρτσελόνα, πρώτη νίκη για Ερυθρό Αστέρα

Οι Έλληνες της Κωνσταντινούπολης συνεχίζουν ακάθεκτοι το καταπληκτικό ξεκίνημά τους. Λύγισαν και την μεγάλη τους αντίπαλο Ανατολού Εφές και μάλιστα εκτός έδρας και έφτασαν τις πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Πρώτη νίκη για τον Ερυθρό Αστέρα στο ντέρμπι των… ουραγών κόντρα στη Μπάγερν, πάρτυ της Βιλερμπάν κόντρα στη Μπασκόνια και… εξολόθρευση της Αρμάνι από την Μπαρτσελόνα.

Ερυθρός Αστέρας – Μπάγερν 78-72: Πρώτη νίκη των Σέρβων, συνεχίζουν μόνο με ήττες οι Βαυαροί

Στην πρώτη φετινή συμμετοχή του Νεμάνια Νέντοβιτς (11π.), ο Γιοβάνοβιτς είδε για πρώτη φορά εν δράση το εκρηκτικό περιφερειακό του δίδυμο. Ο Λούκα Βιλντόσα ήταν εξαιρετικός (20π. 6ρ. 6ασ.), ο Μπεν Μπέντιλ για ακόμα μια φορά καθοριστικός (12π. 13ρ.) ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν και οι Ντόμπριτς (12π) και Μάρτιν (9π. 7ρ.).

Οι 18 πόντοι του Κάσιους Γουίνστον δεν ήταν αρκετοί για τους Γερμανούς οι οποίοι χωρίς τον Οθέλο Χάντερ δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις κόντρα σε μια γεμάτη φροντλάιν όπως αυτή του Αστέρα. Οι Σέρβοι ξεκίνησαν εξαιρετικά τον αγώνα, οι παίκτες του Τρινκιέρι επέστρεψαν στο ημίχρονο (44-43) όμως οι αντίστοιχοι του Γιοβάνοβιτς έθεσαν τις βάσεις για τη νίκη στην τρίτη περίοδο και ολοκλήρωσαν τη δουλειά στην τέταρτη, παρά τις αυτοκτονικές τους τάσεις.

Αναντολού Εφές – Φενέρμπαχτσέ 79-88: Βάζει ακόμα τρίποντα και συνεχίζει μόνη πρώτη και αήττητη στην κορυφή

Ο Γουίλμπεκιν ξεκίνησε (25π.), ο Γκούντουριτς συνέχισε (19π. 6ρ.), ο Έντουαρντς το κλείδωσε (10π.).  Με 14/26 σουτ τριών πόντων και με εξαιρετική άμυνα μετά την πρώτη περίοδο που έμοιαζε πιο πολύ με… all star game, η Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη πήρε μια πολύ σημαντική νίκη, έγινε η μόνη που φτάνει τις πέντε σε ισάριθμα παιχνίδια και φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η απουσία του Μπομπουά αποδείχθηκε καθοριστική για την έκβαση του παιχνιδιού. Απόντος Λάρκιν, οι λύσεις στην περιφέρεια ήταν πολύ περιορισμένες και ως εκ τούτου ο Βασίλιε Μίσιτς ήταν υπερβολικά μόνος του (17π. με 5/13 εντός πεδιάς και 7/8 βολές). Οι ψηλοί της Εφές νικήθηκαν κατά κράτος από τους αντίστοιχους της Φενέρ, οι Χέιζ και Πιερ κατάπιαν τον Κλάιμπερν (μόλις 8 πόντους με 4/13 εντός πεδιάς) και οι πρωταθλητές Ευρώπης ζουν ένα ξεκίνημα… αντίστοιχο με το περσινό.

Βιλερμπάν – Μπασκόνια 87-61: «Οργανωμένη ληστεία» και θρίαμβος των Γάλλων

Με τον Τόνι Πάρκερ να δίνει το παρόν στις κερκίδες ντυμένος με στολή «La Casa de Papel» η Βιλερμπάν πανηγύρισε μια πολύ εύκολη νίκη κόντρα στο… φάντασμα της Μπασκόνια. Στο ντεμπούτο του Πιέρια Χένρι (5 πόντοι 4 λάθη) στην δεύτερη θητεία του με τους Βάσκους, οι Γάλλοι ήταν αυτοί που από τα πρώτα κιόλας λεπτά επέβαλαν τον ρυθμό τους.

Έχοντας συνολικά 5 διψήφιους σκόρερ (Ομπασόχαν 13, Μάθιους 13, Φαλ 11, Λάιτι 11, Πονς 10), οι παίκτες του Πάρκερ έφτασαν σε μια πολύ ξεκούραστη νίκη. Έθεσαν τις βάσεις στο πρώτο ημίχρονο (48-30), διαχειρίστηκαν την υπέρ τους διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (73-52) και… μοίρασαν το χρόνο στο τέταρτο. Με αυτή τη νίκη η Βιλερμπάν έφτασε στo 2-3, προσπερνώντας τον Παναθηναϊκό.

Μπαρτσελόνα – Αρμάνι 74-56: Με άμυνα από ατσάλι οι «Μπλαουγκράνα» κατάπιαν τους «Μιλανέζους»

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έψαχνε μια μεγάλη νίκη για να τονώσει την ψυχολογία των παικτών του και κυρίως να ηρεμήσει ο ίδιος. Αυτή ήρθε με τον πλέον κατάλληλο τρόπο κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο. Η ομάδα του Μεσίνα δεν βρήκε ποτέ ρυθμό χάρη στην ασφυκτική άμυνα των παικτών του Σάρας.

Ο Μπράντον Ντέιβις (18π. 6ρ.) προσπάθησε μόνος του κόντρα στην πρώην ομάδα του η οποία είδε τους Σατοράνσκι (9π. 6ρ. 18PIR), Τόμπι (13π. 7ρ.) και Χίγκινς (11π.) να βγαίνουν μπροστά και να συμβάλλουν στην τρίτη φετινή νίκη της Μπάρτσα. Σημαντικό ρόλο στο τέλος της σεζόν αναμένεται να παίξει και η μεγάλη διαφορά της νίκης των Καταλανών. Στις τρεις νίκες παρέμεινε η Αρμάνι.