Ολυμπιακός - Λαύριο 98-61: Η νύχτα που ο Λούντζης ντύθηκε... Λίλαρντ

EUROKINISSI

Ο Μιχάλης Λούντζης έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι και με έξι εύστοχα τρίποντα αποτέλεσε την ατραξιόν της άνετης νίκης του Ολυμπιακού επί του Λαυρίου (98-61).

Έχοντας απόλυτο πρωταγωνιστή τον καυτό Μιχάλη Λούντζη (21π. 5ρ. 4ασ.), τον Ταρίκ Μπλακ (19π. 6ρ.) να βρίσκει πολύτιμα λεπτά συμμετοχής και τον Τζορτζ Πάπας (6π. 7ασ.) να προσφέρει πληθώρα λύσεων ο Ολυμπιακός κέρδισε με μεγάλη ευκολία το Λαύριο και έφτασε τις τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες στη φετινή Basket League.

Χωρίς τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη λόγω αιματώματος στο υποκνημίδιο και τον Σακίλ ΜακΚίσικ για λόγους ξεκούρασης παρατάχθηκαν οι ερυθρόλευκοι ενώ από το Λαύριο απουσίαζαν οι Νικολαΐδης (δανεικός από τον Ολυμπιακό) και Ζάρας.

Η ομάδα του Σερέλη δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστική παρά μόνο στην πρώτη περίοδο. Αντίθετα οι παίκτες του Μπαρτζώκα βρήκαν ρυθμό στη δεύτερη περίοδο, συνέχισαν σε αμείωτους ρυθμούς στην τρίτη και βλέποντας τη συνολική εικόνα πέτυχαν ίσως την πιο ξεκούραστη φετινή νίκη τους.

Ανταγωνιστικό Λαύριο στην πρώτη περίοδο, βελτιώθηκε στη συνέχεια ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε άστοχα το παιχνίδι με τον Ταρίκ Μπλακ να είναι εκείνος που πήρε τις περισσότερες προσπάθειες για την ομάδα του. Ο Αμερικανός σέντερ δεν αγωνίστηκε καθόλου κόντρα στη Μονακό και όντας ξεκούραστος επιλέχθηκε από τον Γιώργο Μπαρτζώκα να ξεκινήσει στη βασική πεντάδα. Για 2:30′ ο Ολυμπιακός είχε σκοράρει μόνο μια ελεύθερη βολή μέχρι να αρχίσει ένα μικρό ξέσπασμα από τα 6,75.

Το Λαύριο του Σερέλη ήταν αρκετά ανταγωνιστικό μέχρι το τηλεοπτικό τάιμ άουτ που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (12-12). Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός βρήκε κάποιους συνεχόμενους πόντους με τον Βεζένκοφ στο αγαπημένο του ανοιχτό γήπεδο. Παρ’ όλα αυτά οι ερυθρόλευκοι έκαναν κάποια εύκολα λάθη και έτσι η ομάδα της Λαυρεωτικής παρέμεινε κοντά στο σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (25-19).

Φαλ χωρίς αντίπαλο, Λούντζης όπως λέμε… Τόμπσον και ο Ολυμπιακός καθάρισε στη δεύτερη περίοδο

Δεύτερος στην ιεραρχία των σέντερ ήταν ο Μουστάφα Φαλ. Ο Γάλλος σέντερ δυσκόλεψε αρκετά τους παίκτες του Λαυρίου και αποτέλεσε τον κυριότερο λόγο για τον οποίο η διαφορά ανέβηκε πολύ σύντομα σε διψήφια επίπεδα. Συγκεκριμένα με δύο μόλις λεπτά να έχουν παιχτεί στη δεύτερη περίοδο, οι ερυθρόλευκοι είχαν κάνει σερί 8-0, το οποίο θα μπορούσε να ήταν ακόμη μεγαλύτερο αν ο Γάλλος γίγαντας ήταν πιο εύστοχος στις βολές.

Απόντων των Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ, ο Μπαρτώκας επέλεξε να δώσει συνεχόμενα λεπτά στον Κώστα Παπανικολάου με τον αρχηγό των ερυθρόλευκων να αγωνίζεται για 13:23′ έως ότου τον αντικαταστήσει ο Τζορτζ Πάπας, ο οποίος έδωσε πολλά σε άμυνα και δημιουργία. Από εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Μιχάλης Λούντζης ο οποίος μπορεί να έχασε το πρώτο του αλλά στη συνέχεια έβαλε 5/5 τρίποντα, έγινε ο δεύτερος πόλος της επίθεσης των ερυθρόλευκων και ο κυριότερος λόγος που η διαφορά ανέβηκε στους 24 στο ημίχρονο (53-29).

Άνοιξε το ροτέισιον στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκαν χρήσιμα λεπτά παίκτες που δεν είχαν πάρει πολύ χρόνο στη σεζόν

Στην τρίτη περίοδο ήταν σειρά του Τζοέλ Μπολομπόι να αγωνιστεί στη θέση 5 ενώ η έτερη αλλαγή αφορούσε τη θέση 2 στην οποία ξεκίνησε ο Τζορτζ Πάπας. Ο Έλληνας ομογενής γκαρντ ήταν εξαιρετικός στα λεπτά που αγωνίστηκε στη δεύτερη περίοδο και κέρδισε με το σπαθί του τα έξτρα λεπτά που του έδωσε ο προπονητής του. Η απόδοση των ερυθρόλευκων δεν έπεσε ιδιαίτερα παρά το άνοιγμα του ροτέισιον, με εξαίρεση κάποια λάθη στην επίθεση και κάποια ελεύθερα σουτ που βρήκε το Λαύριο τα οποία έφεραν το επιμέρους 20-20 στην τρίτη περίοδο (73-49).

Στην τέταρτη περίοδο ήταν ξανά σειρά του Ταρίκ Μπλακ να επιστρέψει στο παιχνίδι. Ο Αμερικανός σέντερ αυτή τη φορά ήταν πολύ πιο δραστήριος, πήρε αρκετές προσπάθειες και έδειξε να εκμεταλλεύεται την ευκαιρία του ώστε να βρει ακόμα καλύτερο αγωνιστικό ρυθμό. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν σε αμείωτους ρυθμούς στην επίθεση, βελτίωσαν την άμυνά τους και έφτασαν στο τελικό 98-61.