Παναθηναϊκός – Παρτιζάν 89-91: Ηθελε το κάτι... παραπάνω για να χαμογελάσει!

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός έχασε στις λεπτομέρειες από την Παρτιζάν (91-89), αλλά έδειξε με την παρουσία των Γουόλτερς-Μπέικον πως έχει λαμπρό μέλλον. Εντονα παράπονα για την διατησία που τα έκανε μαντάρα!

Ο Παναθηναϊκός ήταν μαχητικός. Δεν το έβαλε κάτω. Ηταν άλλη… ομάδα με τον Γουόλτερς, ο Μπέικον έδειξε καλά στοιχεία, αλλά έψαχνε το κάτι… παραπάνω για να νικήσει την Παρτιζάν των ανεκδιήγητων ρέφερι (Πέρεθ, Ρότσα και Σαούλιους) που τα έκαναν θάλασσα.

Η ομάδα του Ράντονιτς έχασε στο… νήμα (91-89) από τους Σέρβους του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, αλλά έδειξε ότι μπορεί μέρα με τη μέρα να είναι καλύτερη. Ειδικά μετά τις προσθήκες των Γουόλτερς-Μπέικον που μοιάζει διαφορετική ομάδα. Ομως οφείλει να βρει τις λύσεις στο αμυντικό κομμάτι.

Το πρώτο δεκάλεπτο θύμισε κάτι από… Μονακό, χωρίς αρχή, μέση και τέλος!

Οι «πράσινοι» πάτησαν παρκέ χωρίς μυαλό, χωρίς νεύρο και με πολλά λάθη στην άμυνά τους και κυρίως στο τρανζίσιον. Η εικόνα τους στο πρώτο τους δεκάλεπτο θύμισε πολύ την άναρχη εκκίνηση στο πρώτο δεκάλεπτο που είχαν με την Μονακό. Ένα σωρό λάθη με την Παρτιζάν να βγάζει ενέργεια και από την περιφέρεια με τον Πάντερ να τα βάζει από παντού (31-16 στο 10’).

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς έριξε στο παρκέ τον Μπέικον από την αρχή στη θέση «3» ενώ μόλις επέστρεψε ξανά έπαιξε στο «4» σε κοντά σχήματα παίρνοντας τη θέση του Γουίλιαμς και ο Αμερικανός πήρε πρωτοβουλίες. Η Παρτιζάν συνέχιζε απτόητη το έργο της με τους Λεντέι-Μαντάρ να «χτυπούν» σε χαμηλό ποστ και στη περιφέρεια.

Επιθετικά πήρε τα πάνω του, αλλά η ομαδική άμυνα ήταν εκτός τόπου και χρόνου!

Ο Παναθηναϊκός βρήκε μερικές λύσεις από την περιφέρεια μετά το 0/4, αλλά η ομαδική άμυνα ήταν κάτω του μηδενός ενώ είναι αξιοσημείωτο το γεγονός πως έκαναν ελάχιστα φάουλ για να αποτρέψουν το τρανζίσιον των Σέρβων, αλλά και τις προσωπικές φάσεις. Η Παρτιζάν είχε πάρει… φόρα κόντρα στην ανύπαρκτη άμυνα των γηπεδούχων που έπαιρναν ανάσες μόνο από τους Γκριγκόνις-Παπαγιάννη.

Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε εκτός τόπου και χρόνου στο  αμυντικό κομμάτι. Καμία σκληράδα, καμία στόχευση και οι Σέρβοι “χτυπούσαν” μέσα και έξω από το καλάθι και ιδιαίτερα ο Πάντερ. Επιθετικά είχε ανεβάσει στροφές, αλλά αυτό δεν αρκούσε με την Παρτιζάν να έχει 16/24 δίποντα και 6/9 τρίποντα (54-41 στο 20′).

Με… μαέστρο Γουόλτερς και ένταση στην άμυνα, επέστρεψε, αλλά εμφανίστηκε ο Λεσόρ!

Με ένταση στην άμυνα, πίεση πάνω στη μπάλα και με τον τρομερό Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να φρουρεί ασταμάτητα τον ασταμάτητο μέχρι το 20′, Πάντερ, ο Παναθηναϊκός βρήκε πιο εύκολα πόντους στην επίθεση. Φυσικά έχοντας ως… μαέστρο τον Νέιτ Γουόλτερς. Ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ είχε σωστές αποφάσεις στο οργανωτικό και εκτελεστικό κομμάτι.

Ταυτόχρονα ο Ντουέιν Μπέικον έδωσε λύσεις στο “3” με δύο σουτ ψυχολογίας και ο Παναθηναϊκός υπέγραψε ένα επί μέρους 16-4 και η διαφορά έπεσε στον πόντο (58-57 στο 25′). Ομως οι γηπεδούχοι δεν κατόρθωσαν να επενδύσουν πάνω σε αυτή την αντεπίθεση. Διότι βρέθηκαν μπροστά στον φουριόζο Λεσόρ. Ο Γάλλος σέντερ έκανε άνω κάτω το “ζωγραφιστό” των γηπεδούχων (68-64 στο 30′ υπέρ της Παρτιζάν).

Οι ρέφερι τα έκαναν… θάλασσα, οι “πράσινοι” έχασαν στις λεπτομέρειες

Ο Εξουμ “χτύπησε” με προσωπικές φάσεις την άμυνα του Παναθηναϊκού, σε ένα τελευταίο δεκάλεπτο στο οποίο ο ρυθμός έπεσε και η πίεση ήταν τεράστια και για τις δύο ομάδες. Τη στιγμή που ο Γουόλτερς είχε φορτωθεί με 4 φάουλ. Στο 3.45 πριν το τέλος του ματς, ο Μπέικον ήταν έτοιμος για κάρφωμα, ο Εξουμ του έκανε οφθαλμοφανέστατο φάουλ, ο Ράντονιτς ζήτησε challenge, αλλά οι διαιτητές δεν έδωσαν τίποτα.

Ο πάγκος του Παναθηναϊκού διαμαρτυρήθηκε έντονα στους απαράδεκτους διαιτητές Πέρεθ, Ρότσα και Σαούλιους με αποτέλεσμα να δεχθεί τεχνική ποινή και το ματς να διακόπτεται στο 3.14 πριν το φινάλε λόγω ποτηριών με νερό που έπεσε στο παρκέ. Με στόχο να σκουπιστεί το παρκέ (η Παρτιζάν ήταν μπροστά με 10 πόντους (88-78) με τον Πάντερ να βρίσκει το… χέρι του.

Ο Παναθηναϊκός δεν το έβαλε κάτω. Παρά τα αλλοπρόσαλλα σφυρίγματα από τους ρέφερι κατά διαστήματα. Ο Μπέικον με τον Πονίτκα μείωσαν στους 4 (84-88 στο 39.45), αλλά δεν είχαν το κάτι… παραπάνω για την ολική ανατροπή. Ο Παναθηναϊκός έχασε 91-89 από τους Σέρβους και έφτασε στην 5η φετινή του ήττα στην Ευρωλίγκα και πρέπει επιτέλους να βρει λύσεις στο αμυντικό κομμάτι.