Ιωνικός Νίκαιας - Ολυμπιακός 81-107: Όταν παίζει άμυνα όλα γίνονται πιο απλά...

EUROKINISSI

Άνετο πέρασμα του Ολυμπιακού από τη Νίκαια με ασταμάτητο Βεζένκοφ και άμυνα που δούλεψε στο δεύτερο μέρος και έκοψε τον… αέρα του Ιωνικού.

Η απροσδόκητη εντός έδρας ήττα από τη Βαλένθια δεν επηρέασε ιδιαίτερα την ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού, που πέρασε εύκολα με 107-81 από τη Νίκαια έχοντας ως ηγέτη τον Σάσα Βεζένκοφ και συνέχισε την αήττητη πορεία της στην Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν τόσο όσο χρειαζόταν (ειδικά στην άμυνα, αφού στην επίθεση πυροβολούσαν ασταμάτητα) για να πάρουν μια άνετη νίκη, απέναντι σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο, που πάλεψε όσα τα τρίποντα (κυρίως του Σίμονς) έβρισκαν στόχο και ο 38χρονος Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είχε ανάσες.

Τρίποντα στο γήπεδο, πυρσοί στην εξέδρα

Ο Ιωνικός κατάφερε να είναι κοντά στην πρώτη περίοδο (22-26), αλλά στη δεύτερη έμεινε  πίσω ακόμα και με έντεκα πόντους, για να μαζέψει τη διαφορά στο τέλος (43-50).

Η δεύτερη περίοδος καθυστέρησε να ξεκινήσει, αφού η παλιά κακιά συνήθεια των οργανωμένων οπαδών να ανάβουν πυρσούς σε ανοιχτά και κλειστά γήπεδα έχει, δυστυχώς επανέλθει. Αυτή τη φορά τη… φαεινή ιδέα να γεμίσουν με καπνό έναν κλειστό χώρο είχαν οι φίλοι του Ολυμπιακού, που ζητούσαν (ποδοσφαιρικό) πρωτάθλημα μέσα στη Λεωφόρο.

Στο 23′ ο  Ιωνικός με το τέταρτο τρίποντο του ο Σίμονς μείωσε 51-53, αλλά ο Ολυμπιακός αφυπνίστηκε, αποφάσισε να παίξει άμυνα και απάντησε γρήγορα με τρίποντο του Βεζένκοφ και κάρφωμα του Μπολομπόι, για να ανέβει η διαφορά στους πέντε (53-58). Με κάρφωμα του αλάνθαστου (2/2 τρίποντα, 6/6 δίποντα, 6/6 βολές), αφιονισμένου Βούλγαρου σταρ των πρωταθλητών η διψήφια διαφορά επανήλθε (53-64).

Με άλλο ένα καλάθι του Μπολομπόι ο Ολυμπιακός έφτασε στο +20 (61-81) στη λήξη της τρίτης περιόδου και τα τελευταία δέκα λεπτά απέκτησαν τυπική διαδικασία.

Καλή είδηση για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η επιστροφή του Μιχάλη Λούντζη.