Ολυμπιακός - Παρτιζάν 87-58: Είδαν Ζοτς... και το μάτι γυάλιζε!

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός ξέσπασε στην Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μετά τις δύο διαδοχικές ήττες στο ΣΕΦ, και με «καυτούς» Λαρεντζάκη και Σλούκα στο δεύτερο ημίχρονο συνέτριψε 87-58 τους Σέρβους και επέστρεψε στις νίκες στη Euroleague!

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της ελλιπούς αλλά ιδιαίτερα επικίνδυνης Παρτιζάν με σκορ 87-58 επιστρέφοντας στις νίκες και τη δική του «κανονικότητα». Μια κανονικότητα που τον θέλει να παίζει ασφυκτική άμυνα και από εκεί να βρίσκει ρυθμό στην επίθεσή του.

Η Παρτίζαν αν και ανησύχησε σε κάποια σημεία του παιχνιδιού τους ερυθρόλευκους δεν κατάφερε να φανεί στην ουσία απειλητική. Οι ερυθρόλευκοι είδαν άπαντες να συνεισφέρουν σε διάφορα σημεία του παιχνιδιού και σε άμυνα και σε επίθεση. Σημαντική η βοήθεια των Κέινααν (10π.) και Πίτερς (11π. 5ρ.), στην πρώτη τους μεστή ευρωπαϊκή εμφάνιση με τα ερυθρόλευκα.

Φαίνεται οι δύο νεοφερμένοι Αμερικάνοι πήραν λίγη από την αύρα της μεγάλης… ποδοσφαιρικής ερυθρόλευκης μεταγραφής Χάμες Ροντρίγκεζ, ο οποίος βρέθηκε στο ΣΕΦ όπως και ο προπονητής του, Μίτσελ.

Τη διαφορά, όμως, έκαναν οι Γιαννούλης Λαρεντζάκης (14π.) και Κώστας Σλούκας (17π. 8ασ.). Οι δυο τους πήραν πνοή από την εξαιρετική άμυνα των ερυθρόλευκων ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν τη διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα. Ο Ομπράντοβιτς είδε μεν διψήφιους τους Πάντερ, Νάναλι, Παπαπέτρου και Λεσόρ αλλά τίποτα παραπάνω και γνώρισε την τέταρτη ήττα σε ισάριθμες «πρεμιέρες» του στο ΣΕΦ.

Με τον Κέινααν να δηλώνει για πρώτη φορά «παρών»

Ο Ολυμπιακός μπήκε με σαφή διάθεση να πιέσει ασφυκτικά τους αντιπάλους του στην άμυνα. Μέχρι το τηλεοπτικό τάιμ άουτ οι ερυθρόλευκοι είχαν δεχθεί μόλις 7 πόντους (χάρη και σε ένα απίθανο τρίποντο του Πάντερ). Στην επίθεση βρήκαν για πρώτη φορά φέτος συνεχόμενους πόντους από τον Αιζέια Κέινααν, με ένα τρίποντο και φάουλ του Αμερικάνου να ξεσηκώνει για πρώτη φορά το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ακόμη και μετά το τηλεοπτικό τάιμ άουτ, οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν με τον ίδιο ζήλο στην άμυνα παρά τα δύο γρήγορα φάουλ του Γουόκαπ που έφεραν τον Σλούκα στο παρκέ νωρίτερα από το αναμενόμενο. Ο Μουστάφα Φαλ έκανε εξαιρετική δουλειά στον φορμαρισμένο Λεσόρ. ενώ συνέχισαν να εκτελούν με καλά ποσοστά από την περιφέρεια (4/8 τρίποντα) πράγμα που τους έφερε προηγούμενους με 22-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Μετά τον Κέινααν βρήκε ρυθμό και ο Πίτερς

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο με ένα ψηλό σχήμα με τον Παπαπέτρου αντί του Μαντάρ το οποίο δημιούργησε αρκετά προβλήματα στον Ολυμπιακό, με τη διαφορά να μειώνεται στους πέντε (30-25). Πάντερ και Νάναλι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και γι’ αυτό ο Μπαρτζώκας έφερε στο παρκέ τον Βεζένκοφ αντί του Λαρεντζάκη, με τον Πίτερς να μετακομίζει στο 3.

Αυτή η κίνηση ισορρόπησε ξανά το παιχνίδι με τον Αμερικάνο φόργουορντ του Ολυμπιακού να προσφέρει συνεχόμενους πόντους και να δίνει τον ρυθμό στην ερυθρόλευκη επίθεση την οποία οργάνωνε με μαεστρία για ακόμα ένα παιχνίδι ο Κώστας Σλούκας. Οι ερυθρόλευκοι αν και ήταν σοβαροί στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, δώρισαν τέσσερις πόντους στην Παρτιζάν στα τελευταία 14 δευτερόλεπτα με τους Σέρβους να κλείνουν το ημίχρονο στο -7 (45-38).

Όταν έπαιζε άμυνα, έβρισκε και ρυθμό στην επίθεση

Ο Ομπράντοβιτς προσπάθησε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου να ξεκουράσει τους Πάντερ και Λεντέι με σκοπό να τους έχει πιο φρέσκους στο τέλος του αγώνα. Κι αν η κακή απόδοση του Μαντάρ έφερε γρήγορα στο παρκέ τον Αμερικάνο αρχηγό της Παρτίζαν, ο νεαρός Τρίσταν Βούκσεβιτς (γιος του άλλοτε ερυθρόλευκου και νυν βοηθού του Σπανούλη στο Περιστέρι, Ντούσαν) έδωσε πολύτιμες λύσεις κυρίως στην άμυνα.

Η Παρτιζάν εκμεταλλεύτηκε μια χαλάρωση που υπήρξε στην ερυθρόλευκη άμυνα, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να έχουν κάκιστες επιστροφές όχι μόνο σε καταστάσεις αιφνιδιασμού αλλά και μετά από χαμένα ριμπάουντ στην επίθεση.

Μια τεχνική ποινή του Παπανικολάου ξύπνησε και τους παίκτες του Μπαρτζώκα αλλά και τους ερυθρόλευκους φιλάθλους. Ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του και με αυτόν τον τρόπο βρήκε ξανά ρυθμό και στην επίθεση φτάνοντας τη διαφορά στους έντεκα (60-49) χάρη σε τρίποντο του Λαρεντζάκη. Ο Λαρεντζάκης συνέχισε το κρεσέντο του και μετά το τάιμ άουτ του Ομπράντοβιτς και έφτασε τη διαφορά στους 14 στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-54).

Καθάρισε η… ελληνική περιφέρεια

Με την ελληνική τριάδα των Σλούκα, Λούντζη και Λαρεντζάκη να αναλαμβάνει τα ηνία της ερυθρόλευκης περιφέρειας και τους Πίτερς και Μπολομπόι στη φροντλάιν, ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει πιεστική άμυνα, πράγμα που του έδινε τη δυνατότητα να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Ο Λούντζης εξαφάνισε τον Πάντερ στο δεύτερο ημίχρονο και οι Σλούκας, Λαρεντζάκης ανέβαζαν τη διαφορά στην επίθεση.

Η Παρτίζαν δεν είχε σε κανένα σημείο της τέταρτης περιόδου τις δυνάμεις για να απειλήσει τον Ολυμπιακό. Η αυτοκτονία κόντρα στη Βαλένθια έκανε μεγάλη ζημιά στους ερυθρόλευκους, οι οποίοι φαίνεται να πήραν το μάθημά τους για την απαιτητική συνέχεια που ακολουθεί.