Παναθηναϊκός – Μπασκόνια 98-83 : Απολαυστικός και έτοιμος για μια νέα αρχή!

EUROKINISSI

Με ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός “σκόρπισε” τους Βάσκους και έβγαλε πείσμα σε άμυνα και σε επίθεση πραγματοποιώντας την πρώτη του ευρωπαϊκή νίκη στο ΟΑΚΑ.

Ναι, αυτός ήταν Παναθηναϊκός. Με ένα κυριαρχικό τρίτο δεκάλεπτο άμυνα από… ατσάλι, με τον Γουόλτερς να δίνει το σύνθημα, η ομάδα του Ράντονιτς “ξέσπασε”. Εστησε… πάρτι με τους Βάσκους (98-83) και έφτασε στη πρώτη φετινή της νίκη στην Ευρωλίγκα στο ΟΑΚΑ. Εξαιρετικοί κατά διαστήματα οι Μπέικον-Παπαγιάννης-Γουίλιαμς-Γκριγκόνις και Πονίτκα.

Με άμυνα και με επιθετικά ριμπάουντ ήταν ένα κλικ καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο

Οι «πράσινοι» δεν είχαν καλή εκκίνηση και βρέθηκαν στο -6 (12-6 στο 3’), αλλά με περίσσεια σκληράδα στην άμυνα και με πιο καθαρό μυαλό, επέστρεψαν. Εν αντιθέσει με τα πρώτα δεκάλεπτα κόντρα σε Μονακό και Παρτιζάν, οι γηπεδούχοι έβγαλαν πίεση και κοντρόλαραν τα ριμπάουντ.

Ο Γουόλτερς φορτώθηκε από νωρίς με 2 φάουλ, αλλά ο Γουίλιαμς με τον Μπέικον ήταν εκεί και έδωσαν λύσεις μέσα και έξω από το καλάθι. Πόντοι από λάθη της Μπασκόνια, αλλά και μετά από επιθετικά ριμπάουντ έδωσαν την ευκαιρία στους «πράσινους» να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με το +4 (22-18).

Η παρουσία του Χάουαρντ έδωσε ρυθμό στην Μπασκόνια τη στιγμή που οι “πράσινοι” τα περίμεναν όλα από τους Μπέικον-Γουίλιαμς

Η παρουσία του Χάουαρντ ανέβασε τον ρυθμό των Βάσκων που βρήκαν λύσεις στο τρανζίσιον κατά διαστήματα. Ο Αμερικανός γκαρντ δημιούργησε μεγάλη «ζημιά» στους «πράσινους» έχοντας δίπλα του και τον Κότσαρ. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να «χτυπήσει» με προσωπικές φάσεις με τον Μπέικον, αλλά αμυντικά είχε «κενά».

Ταυτόχρονα οι «πράσινοι» είχαν «κολλήσει» και περιφερειακά και δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις σε αυτό τον τομέα έχοντας 2/10 τρίποντα τη στιγμή που δεν είχαν σε καλή βραδιά στο πρώτο μισό παίκτες όπως ο Γκριγκόνις. Η Μπασκόνια ήταν ένα κλικ πιο γρήγορη και με πιο καθαρό μυαλό και έτσι ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -5 (43-38 στο 20’).

«Μυθικός» Γουόλτερς έγραψε την αντεπίθεση στην 3η περίοδο με τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στην άμυνα στην 3η περίοδο. Μετά το -7 (45-38 στο 21′), οι γηπεδούχοι ανέβασαν ένταση στην άμυνα με τον Γιώργο Παπαγιάννη να βοηθάει σε αυτό το κομμάτι και στα ριμπάουντ. Τη μεγάλη διαφορά στην αντεπίθεση την έκανε ο δημιουργικός Γουόλτερς. Ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ.

Ο Νέιτ Γουόλτερς μοίραζε αφειδώς ασίστ (7 σε 10′) δίνοντας λύσεις στους αυτοματισμούς του Παναθηναϊκού ενώ βοήθησε και στο κομμάτι της ήρεμης οργάνωσης. Ο Λι έβαλε μερικά σημαντικά καλάθια με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να φθείρει τον Χάουαρντ. Ο Παναθηναϊκός ήταν απολαυστικός και στις δύο πλευρές του γηπέδου και έκλεισε την 3η περίοδο στο +8 (67-59) με τον Παπαγιάννη να είναι… κέρβερος.

Ο Γκριγκόνις μπήκε στην εξίσωση και ο Παναθηναϊκός χαμογέλασε για πρώτη φορά στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός είχε βάλει το νερό στο… αυλάκι. Είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα ενώ δεν άφηνε την Μπασκόνια να βρει λύσεις μέσα στο καλάθι. Με καλά μπλοκ άουτ κατάφερε να κοντρολάρει και τα ριμπάουντ και να επιβάλλει το νόμο του κόντρα στους Βάσκους. Μέσα σε όλα αυτά είδε και τον Γκριγκόνις να “αφυπνίζεται” επιθετικά.

Ο Λιθουανός φόργουορντ μαζί με τον Πονίτκα βοήθησαν στον ρυθμό των “πρασίνων” εν μέσω αποθέωσης από τον κόσμο και η διαφορά έφτασε στους 14 (83-69 στο 35′). Η Μπασκόνια έμοιαζε ανήμπορη να κάνει κάτι και ο Παναθηναϊκός όντας στον… αυτόματο επιβλήθηκε (98-83 των Βάσκων) και πραγματοποίησε την πρώτη του φετινή νίκη στο ΟΑΚΑ στην Ευρωλίγκα.