Βαθμολογία Euroleague: Φονέας των γιγάντων η Βαλένθια - Γκρέμισε και τη Μονακό από την κορυφή

Νέα μεγάλη νίκη για τη Βαλένθια, έπειτα από αυτή επί του Ολυμπιακού, με σκορ 89-84 επί της Μονακό.

Η Βαλένθια έπαιξε έπαιξε καλή άμυνα, οι Μονεγάσκοι τα… έσπασαν εντός και εκτός των 6.75 μ. και η Φενερμπαχτσέ του Δημήτρη Ιτούδη έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία της EuroLeague.

Η ισπανική ομάδα μετά το «διπλό» στο ΣΕΦ νίκησε και τη Μονακό με 89-84, μολονότι στο 37′ με τρίποντο του Οκόμπο ισοφαρίστηκε σε 73-73 και ι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο ευκαιρίες να περάσει μπροστά. Το τρίποντο του Γουέμπ από τη γωνία στα 50” έγραψε το 83-77 για τους γηπεδούχους, που στη συνέχεια έπαιξαν με το χρόνο και ήταν εύστοχοι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και από τα 6.75 μ. με άλλο ένα τρίποντο του Γουέμπ στα 8”.

Μετά το 41-40 του ημιχρόνου, η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού σταμάτησε τη Μονακό στους 14 πόντους στην τρίτη περίοδο και έχτισε μια διαφορά 10 πόντων, την οποία κράτησε μέχρι το τέλος.

Ο Κρις Τζόουνς ήταν απολαυστικός για τους Βαλενθιάνους, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο με 27 πόντους, ενώ για τη Μονακό ο Τζόρνταν Λόιντ είχε 24. Ο Μάικ Τζέιμς σταμάτησε στους 12 π. με 2/11 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 21-20,  23-14, 25-30

Νωρίτερα, ο Παναθηναϊκός διέλυσε στο ΟΑΚΑ την Μπασκόνια με 98-83 και έπιασε Εφές και Μπάγερν στις δύο νίκες.