Ολυμπιακός - Κολοσσός Ρόδου 99-64: Ξεκούραστη προπόνηση και ώρα για... διαβολοβδομάδα!

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός έφτασε σε μια εύκολη νίκη επί του Κολοσσού Ρόδου με 99-64 χωρίς να σπαταλήσει πολλή ενέργεια. Πρώτος σκόρερ ο Άλεκ Πίτερς που… ζεσταίνεται ενόψει της διαβολοβδομάδας που ακολουθεί για την Euroleague.

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε άλλη μια εύκολη νίκη στη φετινή Basket League, αυτή τη φορά κόντρα στον Κολοσσό τον οποίο κέρδισε 99-64. Οι Ροδίτες δεν ήταν ούτε καν ανταγωνιστικοί σε ένα παιχνίδι που ο πιο άστοχος παίκτης των ερυθρόλευκων ήταν ο… Σάσα Βεζένκοφ.

Ο Βούλγαρος φόργουορντ έφαγε μπασκετικό «ξύλο» για αρκετή ώρα αλλά είδε όλους τους υπόλοιπους συμπαίκτες του να προσφέρουν λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε τον Άλεκ Πίτερς (21π. 5ρ.) να… ζεσταίνει τις μηχανές ενόψει της συνέχειας με τον Αμερικανό να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του. Πρώτος σκόρερ του ηττημένου Κολοσσού ο Σταρκς (21π.).

Με Λούντζη βασικό και διαχείριση δυνάμεων από το ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με την κλασική του πεντάδα, με μοναδική εξαίρεση τον Μιχάλη Λούντζη, ο οποίος πήρε τη θέση του Αιζέια Κέινααν. Ο 23χρονος γκαρντ είδε τον Γιώργο Μπαρτζώκα να τον ανταμείβει για τις πρόσφατες καλές του εμφανίσεις και με τα ερυθρόλευκα αλλά και με την εθνική ομάδα.

Ο Κολοσσός προσπάθησε να γίνει όσο πιο ανταγωνιστικός γινόταν από την άμυνά του. Ειδικά η άμυνες στον Σάσα Βεζένκοφ ήταν στα όρια του physical παιχνιδιού ενώ όσον αφορά την αντιμετώπιση του πύργου του Ολυμπιακού, Μουστάφα Φαλ, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου πήγαινε συνεχώς και δεύτερο παίκτη πάνω του ενώ οι υπόλοιποι προσπαθούσαν να κλείσουν τις επιλογές πάσας. Όταν δε συνέβη αυτό, το αποτέλεσμα ήταν το ακόλουθο…

Ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν αρκετά υψηλός στην πρώτη περίοδο, κάτι λογικό δεδομένης και της κόπωσης από το ταξίδι και το απαιτητικό διπλό στο Μόναχο αλλά και λόγω συντήρησης δυνάμεων ενόψει διαβολοβδομάδας. Με τον Κώστα Παπανικολάου να είναι ζεστός από την περιφέρεια, ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 23-16.

Πολύ άστοχος ο Κολοσσός, βρήκε λύσεις από όλους ο Ολυμπιακός

Ο Κολοσσός δεν κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση στη δεύτερη περίοδο. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου ήταν πολύ άστοχη, έβλεπε τον Μορέιρα να παλεύει μόνος του και έτσι η διαφορά όλο και αυξανόταν με τον Ολυμπιακό σταδιακά να… χαϊδεύει το γκάζι στην επίθεση.

Σε αντίθεση με τους «Ροδίτες» που είχαν έναν πρωταγωνιστή, οι ερυθρόλευκοι πήραν πράγματα από όλους όσους αγωνίστηκαν. Κι αν κάποιοι άργησαν να… ζεσταθούν, όπως ο ΜακΚίσικ και ο Πίτερς, βρήκαν ρυθμό στη συνέχεια και οδήγησαν τον Ολυμπιακό σε ένα επιμέρους 28-9 στη δεύτερη περίοδο που τους έφερε μπροστά στο ημίχρονο με 51-25.

Τα δεύτερα ημίχρονα των ερυθρόλευκων στη Basket League εξελίσσονται σε… ρουτίνα

Τα δεύτερα ημίχρονα του Ολυμπιακού στη φετινή Basket League τείνουν να εξελιχθούν σε… ρουτίνα. Οι ερυθρόλευκοι θέτουν τις βάσεις από το πρώτο μέρος, καθαρίζουν τον αγώνα στην τρίτη περίοδο (23-18 επιμέρους σκορ τρίτης περιόδου) και… σβήνουν τις μηχανές στην τέταρτη (25-21 σκορ τέταρτης περιόδου).

Ο μόνος που δεν ήταν διατεθειμένος σήμερα να σβήσει τις μηχανές ήταν ο Άλεκ Πίτερς. Ο «Αλέκος» όπως τον φωνάζουν οι συμπαίκτες του βρήκε την ευκαιρία να… γεμίσει το αντίπαλο καλάθι και να πάρει ψυχολογία για την απαιτητική συνέχεια που έπεται, στην οποία ο Ολυμπιακός τον έχει μεγάλη ανάγκη.