Βόννη - AEK 80-72: Οι Γερμανοί έχουν βρει το κουμπί της Ένωσης

eurokinissi

Για άλλη μια φορά η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έχασε από τη Βόννη.

Η ΑΕΚ είχε κάνει πολύ καλό πρώτο ημίχρονο στην Αθήνα κόντρα στην Βόννη, αλλά στο δεύτερο είχε χάσει τα αυγά και τα καλάθια. Και μαζί και το ματς. Περίπου το ίδιο έγινε και στη Γερμανία.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστική. Εφυγε για τα αποδυτήρια και την ανάπαυλα χάνοντας με 39-38. Στην τρίτη περίοδο, όμως, «εξαφανίστηκε» από το παρκέ. Και μαζί έχασε τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Το υπέρ της 41-39, έγινε 52-41 με τον δαιμόνιο Τι Τζέι Σορτς να κάνει τη μεγαλύτερη δουλειά για την Βόννη. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς, όμως, αποτέλεσμα. Οι Γερμανοί είχαν πλέον για τα καλά τον έλεγχο του ματς στα χέρια τους και σε ρυθμό ρελαντί κατάφεραν να διπλασιάσουν τις νίκες τους επί της ελληνικής ομάδας με τελικό σκορ 80-72.

Η ΑΕΚ έμεινε έτσι στη μία νίκη (επί της Ρέτζιο Εμίλια) και πλέον η παρουσία της στην Ευρώπη κρέμεται σε τεντωμένο σχοινί.

H Βαθμολογία του ομίλου:

1. Βόννη 3-1
  2. Ρέτζιο Εμίλια 2-2,
  3. Καρσίγιακα 2-2
  4. ΑΕΚ 1-3

Η επόμενη αγωνιστική (5η, 07/12): Καρσίγιακα – Βόννη 19:00, ΑΕΚ – Ρέτζιο Εμίλια 19:30.