Παναθηναϊκός – Βιλερμπάν 77-58 : Με σούπερ άμυνα και σούπερ Μπέικον ήταν... διαβολεμένος!

PHOTO V. STOLIS

Με άμυνα που τσάκιζε… κόκκαλα και με μπροστάρη τον Μπέικον, ο Παναθηναϊκός διέλυσε την Βιλερμπάν (77-58) και έκανε το 2/2 στην διαβολοβδομάδα στο καλύτερο φετινό του παιχνίδι σε θέμα σκληράδας.

Με άμυνα από… ατσάλι που “έπνιξε” την Βιλερμπάν και με έναν σούπερ Ντουέιν Μπέικον, ο Παναθηναϊκός του Ντέγιαν Ράντονιτς διέλυσε (77-58) τους Γάλλους, έκανε το 2/2 στην διαβολοβδομάδα και βλέπει με άλλον… αέρα τη συνέχεια στην Ευρωλίγκα.

Με σκληράδα στην άμυνα και με σπιρτάδα… Μπέικον

Οι «πράσινοι» έβγαλαν σκληράδα στην άμυνα και πίεζαν συνεχώς και αλλοίωναν τις επιθέσεις των Γάλλων. Επιθετικά είχαν θέματα στο κομμάτι του πέντε εναντίον πέντε και επιδίωξαν να βρουν λύσεις με προσωπικές φάσεις. Ο Μπέικον ήταν φουριόζος και έδωσε λύσεις.

Τα δύο γρήγορα φάουλ του Γιώργου Καλαϊτζάκη δεν άλλαξαν το σκηνικό. Ο Γουίλιαμς ήταν καλός στα μποξ άουτ, αλλά η Βιλερμπάν – παρουσία Φαλ – βρήκε μερικές λύσεις μέσα στο καλάθι. Ο Παναθηναϊκός ήταν συγκεντρωμένος στο πρώτο δεκάλεπτο στο αμυντικό κομμάτι και αυτό τον οδήγησε (15-11 στο 10’).

Τα deflections και η καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας έφερε το +15

Ο Γκουντάιτις ήταν μαχητικός κάτω από το καλάθι και έδωσε ενέργεια και στα ριμπάουντ ενώ δυσκόλεψε την ζωή του Φαλ. Ο Παναθηναϊκός χαμήλωσε το σχήμα τους με τον Πονίτκα στο «3 και τον Μπέικον στο «4». Ο Πολωνός φόργουορντ έβγαλε σούπερ ενέργεια στην άμυνα και έριξε… στοπ σε πολλές φάσεις ενώ βοήθησε και δημιουργικά.

Ο Μπέικον πήρε από το χεράκι τους «πράσινους» ενώ ο Παναθηναϊκός άρχιζε να… ξεμπλοκάρει επιθετικά και να βρίσκει πιο εύκολα λύσεις στην επίθεση. Με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας έφτασε στο +15 (35-20 στο 17’) με τον Πονίτκα να έχει πληθωρική παρουσία και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Ο Παναθηναϊκός είχε κλείσει το πικ εν ρολ του ΝτεΚολό και πήγε στα αποδυτήρια στο +15 (39-24).

Ο Μπέικον παρέδωσε μαθήματα… επιθετικού ρεπερτορίου με την άμυνα να “πνίγει” την Βιλερμπάν

Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει… φόρα και δεν είχε όρεξη και διάθεση να «χαλάσει» αυτό που είχε «χτίσει». Ο Μπέικον πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό ρεσιτάλ στην επίθεση. Ηταν απλά «καυτός». Ο Αμερικανός γκαρντ έβαλε 12 πόντους μέσα σε 4 λεπτά, η πίεση των γκαρντ ήταν τρομερή (ειδικά ο ΝτεΚολό ήταν «εξαφανισμένος») και με ένα επί μέρους σκορ 13-2, η διαφορά ανέβηκε στους 26 πόντους (52-26 στο 25’) έχοντας και τη βοήθεια του Λι.

Ο Παπαγιάννης άρχιζε να ανεβάζει στροφές σε άμυνα και σε ριμπάουντ, αλλά η ενέργεια στην άμυνα ήταν ξανά όλα τα… λεφτά για αυτό τον Παναθηναϊκό. Με ένα επί μέρους σκορ 27-13 στην 3η περίοδο, οι παίκτες του Ράντονιτς έφτασαν την διαφορά στους 29 πόντους (66-37 στο 30′) έχοντας και καλύτερη ενέργεια στα ριμπάουντ.

Ο ρυθμός έπεσε, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο και έκανε το 2/2 στην διαβολοβδομάδα

Στην τελευταία περίοδο, ο ρυθμός έπεσε με τον Παναθηναϊκό να… χαλαρώνει κάπως αμυντικά, αλλά είχε τον έλεγχο του αγώνα κόντρα στην Βιλερμπάν. Ηταν το “αφεντικό” του αγώνα, το έδειξε κατά τη διάρκεια και παρά τους πόντους του Μάθιους και του Πονς, ο Παναθηναϊκός δεν πτοήθηκε. Διότι είχε μπει το νερό στο αυλάκι.

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε το καλύτερο φετινό του παιχνίδι στην άμυνα, είχε διάρκεια και με μπροστάρη τον Μπέικον στην επίθεση και άξιους συμπαραστάτες κατά διαστήματα τους Πονίτκα-Λι και ανεβασμένο τον Παπαγιάννη στο δεύτερο μισό πήρε αυτό που ήθελε. Επιβλήθηκε (77-58) της Βιλερμπάν, έκανε το 2/2 στη διαβολοβδομάδα και μπορεί να ελπίζει σε καλύτερες ημέρες στην Ευρωλίγκα.