Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 87-63: Το... βιολί του ο Μπέικον, το ίδιο και το σύνολο του Ράντονιτς

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός ήταν απολαυστικός και με μπροστάρη τον Μπέικον και σημαντικά στηρίγματα τους Λι-Γκουντάιτις διέλυσε (87-63) τον ΠΑΟΚ και έδειξε ότι παίρνει τα πάνω του ενόψει Ζαλγκίρις και με φόντο το ντέρμπι στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό.

Συνέχισε με… πατημένο το γκάζι! Με την αύρα του 2/2 (με Βίρτους-Βιλερμπάν), ο Παναθηναϊκός έβγαλε φουλ ενέργεια στην άμυνα και με μπροστάρηδες τους Μπέικον-Λι-Γκουντάιτις διέλυσε (87-63) τον ΠΑΟΚ και έδειξε ότι “αφυπνίζεται” έχοντας στο μυαλό του το κρίσιμο ματς με την Ζαλγκίρις (2/12) και με φόντο το ντέρμπι στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό (6/12).

Το αρχικό… μούδιασμα, το κάλυψε ο σούπερ Μπέικον και ο Παναθηναϊκός φούλαρε στο δεύτερο δεκάλεπτο

Η κούραση από την διαβολοβδομάδα έπαιξε τον ρόλο της στο πρώτο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να δείχνουν να μην έχουν… σπιρτάδα. Δεν είχαν καθαρό μυαλό, ούτε ένταση στην επίθεση και έβρισκαν λύσεις μόνο από τον Παπαγιάννη. Από την άλλη ο Φράνκε ήταν ο άνθρωπος που έδινε λύσεις για τον ΠΑΟΚ (16-16 στο 10’).

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς ζητούσε συνεχώς από τους «πράσινους» να ανεβάσουν ένταση, να «αφυπνιστούν» περισσότερο και να «χτυπήσουν» την ενέργεια του πιο «φρέσκου» ΠΑΟΚ. Ο Γκουντάιτις έδωσε λύσεις στο ποστ, αλλά ο άνθρωπος που πήρε… φωτιά ήταν ο Μπέικον που πήρε από το χεράκι τους «πράσινους».

Ο Αμερικανός φόργουορντ του Παναθηναϊκού ήταν «καυτός» και συνέχισε από εκεί που σταμάτησε (στο ματς με την Βιλερμπάν). Με ένα επί μέρους σκορ 15-1, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +14 (31-17 στο 14’). Οι «πράσινοι» πίεζαν περισσότερο, ο Μπέικον συνέχιζε το… σόου του κόντρα στον εξαιρετικό Φράνκε του ΠΑΟΚ και ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια στο +16 (44-28).

Οι «πράσινοι» ανέβασαν ένταση στο δεύτερο δεκάλεπτο (με ένα επί μέρους σκορ 28-12) έχοντας 16 πόντους στο «ζωγραφιστό», 15 πόντους από λάθη των αντιπάλων τους και 11 πόντους σε καταστάσεις τρανζίσιον.

Με φουλ ενέργεια στην άμυνα, τρανζίσιον και μπροστάρηδες τους Λι-Γκουντάιτις

Αμυνα, πίεση πάνω στη μπάλα, πολλά κλεψίματα και deflections. Ναι μεν η νίκη να είχε «κλειδώσει» από το πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Ράντονιτς ήθελε συνέχεια στην ένταση στο αμυντικό κομμάτι. Ο Πάρις Λι ήταν… φουριόζος σε άμυνα και σε επίθεση και έδωσε λύσεις από την περιφέρεια και ανέβασε και άλλον τον ρυθμό.

Ο Αμερικανός γκαρντ πήρε τη σκυτάλη από τον Μπέικον στο επιθετικό κομμάτι, ο Γκουντάιτις ήταν κυρίαρχος κάτω από το καλάθι (έκανε νταμπλ-νταμπλ) και ο Παναθηναϊκός «χτύπησε» αρκετά και στο ανοιχτό γήπεδο. Με ένα επί μέρους σκορ 30-11, η διαφορά έφτασε στους 35 πόντους (74-39 στο 28’) με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να ακολουθήσει.

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς έριξε στο παρκέ και τον Νίκο Χουγκάζ (σε μια ελληνική πεντάδα με τους Μποχωρίδη, αδελφούς Καλαϊτζάκη, Μαντζούκα και τον Χουγκάζ στη θέση του σέντερ) ενώ στο τελευταίο δίλεπτο του ματς και οι δύο πεντάδες είχαν μόνο Ελληνες παίκτες.

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 87-63 του ΠΑΟΚ, έφτασε στην 5η φετινή του νίκη στην Basket League και έκλεισε ιδανικά την τρέχουσα εβδομάδα με το 3/3. Πλέον οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς στρέφονται στο σημαντικό εκτός έδρας παιχνίδι με την Ζαλγκίρις για την Ευρωλίγκα (2/12) και λίγες μέρες πριν το ντέρμπι του πρωταθλήματος στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό (5/12).