Κολοσσός-ΑΕΚ 73-67: Στη Ρόδο (και με τα ριμπάουντ) είναι αλλιώς

EUROKINISSI

Ο συνήθης ύποπτος Σταρκς έριξε 25άρα και ο Κολοσσός υποχρέωσε την ΑΕΚ σε δεύτερη ήττα, ανανεώνοντας 24 επιθέσεις (!) και παίζοντας καταπληκτική άμυνα.

Ηταν 27 Μαρτίου, όταν ο Κολοσσός έχανε για τελευταία φορά στην έδρα του για την κανονική περίοδο της Α1. Δύο παιχνίδια είχε δώσει φέτος στην Καλλιθέα, με τους δυνατούς Προμηθέα και ΠΑΟΚ μάλιστα, δύο νίκες.

Απέναντι στις ίδιες ομάδες είχε κερδίσει και στο κλείσιμο της προηγούμενης ρέγκιουλαρ σίζον! Η ΑΕΚ ήταν ο τελευταίος… θύτης, η ίδια πήγε και χθες εκεί, οκτώ μήνες και μια μέρα μετά, και έγινε θύμα.

Το ροδίτικο 73-67 ήρθε με 25άρα του συνήθους υπόπτου Σταρκς, νταμπλ-νταμπλ του Γιαννόπουλου με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, κομβικό τον σχετικά νεοφερμένο Κόφι του αντίστοιχου 10-5. Πάνω απ’ όλα, τα 24 επιθετικά ριμπάουντ έκαναν τη διαφορά κι έτσι η ΑΕΚ υποχρεώθηκε σε δεύτερη ήττα, ενώ ανέβηκε στο 3-4 η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου. Η παλιά του (2019-21) και νυν του συνονόματου Καντζούρη (που ήταν στη Ρόδο την προηγούμενη διετία!) είχε κορυφαίους τους Φρέιζιερ με 15 πόντους και 5 ασίστ και Στρέλνιεκς με 12 και 3/7 τρίποντα.

Ξεκινώντας με τον Μάντσεν αντί του Μίτσελ, ο «Δικέφαλος» πήρε από την αρχή ισχνές διαφορές, δίχως να παραχωρήσει ποτέ το προβάδισμα. Στο 20-15 του δεκαλέπτου η εκ διαμέτρου διαφορετική προσέγγιση αποτυπωνόταν στις 11/13 βολές του (πηγαίνοντας κοντά στο καλάθι και κερδίζοντας φάουλ) και στα 1/10 τρίποντα των «θαλασσί» (που επέμεναν να σουτάρουν από μακριά, δίχως επιτυχία).

Ιδια εικόνα και στη δεύτερη περίοδο. Κάθε φορά που οι μεν ισοφάριζαν, οι δε έβρισκαν τρίποντο με τον Στρέλνιεκς. Το 32-26 έδωσε τη θέση του σε μία ακόμα ισοφάριση, 33-33 στο ημίχρονο, μια και οι Αθηναίοι έμειναν άποντοι στα τριάμισι τελευταία λεπτά – χώρια τα συνολικά 4/14 δίποντά τους έως τότε. Ο Σταρκς είχε πια πάρει μπρος για τα καλά με 11 πόντους.

Πέρασε επιτέλους και μπροστά (δις) η παρέα του, μα πάλι μπροστά 44-39 οι φιλοξενούμενοι. Επιτέλους… τρίποντο οι γηπεδούχοι (είχαν 1/16), επτά συνεχείς πόντοι του Γιαννόπουλου, σερί 8-0 η δική του παρέα και νέο προσπέρασμά της για το 47-44. Τρία τρίποντα ο Σταρκς μέσα σε ένα σκάρτο δίλεπτο και 63-57 στο 34’, δύο ο Φρέιζιερ και ισοφάρισε 65-65, από τα 6,75 μ. και ο Σταρκς… ξανά μανά για το 68-65.

Από δική του ασίστ και το 71-66 από την ίδια απόσταση του Κόφι ενάμισι λεπτό πριν το τέλος. Ακόμα και από την γραμμή ήταν πιο ψύχραιμοι οι Ροδίτες, η νίκη τους ήρθε πανάξια. Ντεμπούταρε και ο Ντίξον (0/1 δ. σε 5’) απέναντι στην παλιά του ομάδα, για την οποία… δεν ντεμπούταρε ο Μάιλς.