Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 91-35: Διαφορά-μαμούθ στο ντέρμπι της Α1 μπάσκετ γυναικών

EUROKINISSI

Οι «ερυθρόλευκες» διέλυσαν τον ΠΑΟΚ με 56 πόντους διαφορά στη μεγάλη κατηγορία των γυναικών!

Στο βοηθητικό του ΣΕΦ το Σάββατο το απόγευμα αντάμωσαν για την Α1 μπάσκετ γυναικών ο πρωτοπόρος και αήττητος (8-0) Ολυμπιακός και ο τρίτος της βαθμολογίας ΠΑΟΚ (6-2). Στα χαρτιά ντέρμπι ή έτσι φαινόταν να είναι το ματς βάσει βαθμολογίας και ονομάτων.

Φευ! Το ματς εξελίχθηκε σε σόου για τις «ερυθρόλευκες» με το 91-35 να είναι το τελικό σκορ, όπερ σημαίνει ότι κρίθηκε με διαφορά 56 πόντων!

Αν και με τον ΠΑΟΚ δεν χρησιμοποιήθηκε η Ζάντα Ουίλιαμς, το σκορ παραήταν βαρύ για τις «μελανόλευκες».

Είναι χαρακτηριστικό ότι στη δεύτερη και στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ πέτυχε από 4 πόντους και μόνο η φυσιολογική χαλάρωση του Ολυμπιακού στο τελευταίο δεκάλεπτο επέτρεψαν στις φιλοξενούμενες να πετύχουν άλλους 19 πόντους και να φτάσουν τους 35.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 21-4,  28-4, 18-19

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 18, Σταμάτη 2, Αγιούσο 5, Σπυριδοπούλου 12, Σύρρα 7, Γκούσταφσον 17, Νικολοπούλου 10, Δίελα 4, Χουγκάζ, Γκουζέλου 5, Σουκ 11, Βαμβακά.

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 2, Κιολέογλου 6, Θεοδώρου 6, Κατσαμούρη 3, Μηνοβγίδου 3, Γουίλσον, Καρλάφτη 12, Τόγια, Κολλάτου.