Βαλένθια – Παναθηναϊκός 94-91 : Ο Μπέικον έκανε τα πάντα, αλλά κάποιος έπρεπε να πάρει ένα ριμπάουντ!

EUROKINISSI

Ο συγκλονιστικός στο δεύτερο ημίχρονο Ντουέιν Μπέικον πήγε να…αλώσει μόνος του την έδρα της Βαλένθια (ήττα με 94-91) αλλά η αδράνεια των συμπαικτών του στα ριμπάουντ στέρησε στην παράταση από τον Παναθηναϊκό ένα διπλό οκτάδας!

Ο σούπερ Μπέικον στο δεύτερο ημίχρονο έκανε τα… πάντα, όπως και στην παράταση, αλλά τα χαμένα ριμπάουντ δεν έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να πάρει μια σπουδαία νίκη… οχτάδας στην έδρα της Βαλένθια (ήττα με 94-91).

Με θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ και αμυντική προσήλωση είχε ιδανική εκκίνηση

Με σκληρή άμυνα και προσήλωση στο κομμάτι της επίθεσης, οι «πράσινοι» μπήκαν δυναμικά στο παρκέ και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να βρουν εύκολα πόντους από το τρανζίσιον. Ο Γουόλτερς έδωσε οργανωτικές πνοές, η άμυνα με αλλαγές έκανε τη δουλειά της (με εξαίρεση τις εκλάμψεις του Ντούμπλιεβιτς).

Όμως το «κλειδί» για να πάρει τα ηνία του ματς ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν τα ριμπάουντ και δη τα επιθετικά. Οι «πράσινοι» έκαναν… θραύση και μέσω των δεύτερων κατοχών βρήκαν λύσεις. Ο Λι με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη έδωσαν βοήθειες και ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεκάλεπτο στο +6 (26-20).

Κακές επιλογές και με τον ταλαιπωρημένο Μπέικον στο… μηδέν βρέθηκε στο -3

Η άμυνα ζώνης της Βαλένθια επηρέασε την εικόνα του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» είχαν βιαστικές επιλογές στην επίθεση με αποτέλεσμα να δεχθούν εύκολους πόντους στο τρανζίσιον. Ο Ντούμπλιεβιτς με τον Ριβέρο του έκαναν «ζημιά» κάτω από το καλάθι με μοναδικό επιθετικό πυλώνα της ομάδας, τον Πονίτκα. Ο Παναθηναϊκός δέχθηκε ένα επί μέρους σκορ 14-4 και βρέθηκε στο -4 (34-30 στο 15’).

Εν αντιθέσει με τα προηγούμενα παιχνίδια, ο Μπέικον (είχε πρόβλημα με το δόντι του και αναγκάστηκε να κάνει εξαγωγή στην Ισπανία, μία ημέρα πριν το ματς) ήταν αρνητικός στο επιθετικό κομμάτι. Ο Αμερικανός σμολ φόργουορντ ήταν άποντος στο πρώτο ημίχρονο με 0/6 σουτ και έτσι ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από τον πρώτο του σκόρερ. Όμως παρά τα λάθη του παρέμεινε στο… κόλπο ή αλλιώς στο -3 (44-41).

Η κακή περιφερειακή άμυνα έστειλε τον Παναθηναϊκό στον… τοίχο

Ο Παναθηναϊκός είχε μπει στον… ρυθμό της Βαλένθια. Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης μείωσε μεν στους 2 (47-45 στο 21’) με τρίποντο, αλλά η οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια. Ο Γουέμπ με τον Τζόουνς έκαναν μεγάλη «ζημιά» στους «πράσινους» τη στιγμή που δεν είχαν απαντήσεις. Δέχθηκαν ένα σερί 12-0 και βρέθηκαν στο -14 (59-45 στο 25’) εν μέσω αρκετών λαθών.

Ειδικά ο Γουέμπ έκανε μεγάλη «ζημιά» και με τα ριμπάουντ, αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε απαντήσεις. Στο πρόσωπο του Γουίλιαμς, οι «πράσινοι» και με μερικές «αφυπνίσεις του Μπέικον, επέστρεψαν στο παιχνίδι και δεν άφησαν την Βαλένθια να ανεβάσει τη διαφορά. Εκλεισαν την 3η περίοδο στο -7 (70-63) χάρη στην καλή άμυνα του τελευταίου δίλεπτου.

Ο Μπέικον… αφυπνίστηκε και το θρίλερ πήγε στην παράταση

Ο Παναθηναϊκός δεν το έβαλε κάτω. Η άμυνα με αλλαγές ανέβασε ένταση και έκλεισε τους διαδρόμους στους Ισπανούς. Ο Γουόλτερς με τον Γουίλιαμς έβγαλαν ενέργεια και οι παίκτες του Ράντονιτς έφεραν το ματς στα ίσα (70-70 στο 32′), αλλά το ευχάριστο για τον Παναθηναϊκό ήταν η… αφύπνιση του Μπέικον.  Ομως η Βαλένθια είχε απαντήσεις στο πρόσωπο του Τζόουνς που έδωσε λύσεις στην επίθεση, αλλά και στην δημιουργία (80-76 στο 37′). Ο φουλαριστός Μπέικον ήταν εκεί και ο Παναθηναϊκός έστειλε το ματς στην παράταση (84-84).

Αχ… αυτά τα ριμπάουντ του στέρησαν την απόδραση

Ο Αμερικανός σμολ φόργουορντ του Παναθηναϊκού ήταν μαζί με τον Γουίλιαμς οι πυλώνες της ομάδας, αλλά στην τελευταία φάση είχε την ευκαιρία (αν δεν είχε σταματήσει) να βρει ένα σουτ υπό καλύτερες προϋποθέσεις και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Μπέικον συνέχιζε το… βιολί του στην παράταση και μάλιστα με τρίποντο έκανε την ανατροπή (91-90 στο 43′). Το ματς ήταν θρίλερ για γερά νεύρα, αλλά τα χαμένα ριμπάουντ έπαιξαν τον ρόλο τους, ο Ριβέρο έγραψε το 94-91 και ο Παναθηναϊκός έχασε μια μεγάλη ευκαιρία στην Βαλένθια για να μπει και με τα δύο πόδια στην οχτάδα.