Ολυμπιακός: Φτου κι απ' την αρχή!

EUROKINISSI

Η σεζόν συνεχίζει σαν ασανσέρ για τον Ολυμπιακό με τον Γιώργο Μπαρτζώκα και τους παίκτες του να καλούνται να βρουν άμεσα λύσεις ώστε η ομάδα να επιστρέψει εκεί που ανήκει στη βαθμολογία της Euroleague.

Τρία διπλά στην Ισπανία, 4-0 ρεκόρ και ο Ολυμπιακός θα κατακτήσει την Euroleague. Δύο εντός έδρας ήττες και… αντίο τετράδα. Δύο εκκωφαντικές νίκες με Βίρτους και Φενέρ, ξανά ο Ολυμπιακός για πρωταθλητής. Δύο ήττες από Βιλερμπάν και Ερυθρό Αστέρα και οι ερυθρόλευκοι… με το ζόρι οκτάδα.

Το κακό δεν είναι ότι η ψυχολογία των φιλάθλων είναι ασανσέρ. Το κακό είναι ότι τα αποτελέσματα της ομάδας τους δίνουν την αφορμή να νιώσουν έτσι. Ο Ολυμπιακός με εξαίρεση τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές δεν έχει πάρει μέχρι σήμερα πάνω από δύο σερί νίκες.

Ναι μεν η ήττα με τη Βαλένθια πόνεσε αλλά ήταν η μόνη που θα μπορούσε να θεωρηθεί εκτός προγράμματος. Μέχρι την επίσκεψη στο «Αστρομπάλ». Οι ήττες από Βιλερμπάν και Ερυθρό Αστέρα δεν έπρεπε να συμβούν (πόσο μάλλον με τον τρόπο που ήρθαν) και οι ερυθρόλευκοι θα πρέπει να αναζητήσουν αντίστοιχα διπλά με εκείνα στην Ισπανία για να καλύψουν τις συγκεκριμένες ήττες.

Η άμυνα του έχει δείξει το δρόμο

Με εξαίρεση τις αναμετρήσεις σε Μαδρίτη και Βιτόρια, ο Ολυμπιακός δεν έχει κερδίσει ποτέ αγώνα στον οποίο έχει δεχθεί πάνω από 80 πόντους ενώ η Βιλερμπάν ήταν η μόνη ομάδα που τον κέρδισε σκοράροντας λιγότερους από 80.

Στην πλειοψηφία των ηττών τους οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκινούσαν καλά, όμως εμφάνιζαν σημάδια χαλάρωσης και οι αντίπαλοί τους το εκμεταλλεύονταν στον απόλυτο βαθμό σε τρίτη και τέταρτη περίοδο.

Κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, ο Ολυμπιακός είναι ξεκάθαρο ότι υποτίμησε το επιθετικό ταλέντο των Σέρβων. Θεώρησαν ότι μια ομάδα η οποία δεν έχει περάσει τους 80 πόντους παρά μόνο σε δύο περιπτώσεις, θα μπορούσαν να την κερδίσουν μέσω της επίθεσής τους. Αμ δε…

Ο Ερυθρός Αστέρας τον βρήκε ευάλωτο αμυντικά και τον τιμώρησε

Από την πρώτη κιόλας περίοδο οι Σέρβοι ένιωσαν σαν στο σπίτι τους. Όχι μόνο λόγω της (παραπάνω του λογικού) φιλόξενης ατμόσφαιρας που υπήρχε στο ΣΕΦ αλλά κυρίως λόγω του γεγονότος ότι οι Πειραιώτες δεν έπαιξαν καθόλου άμυνα. Μόνο στη δεύτερη περίοδο έπαιξαν λίγη άμυνα με τη λεγόμενη «second unit» στο παρκέ όμως τα θαλάσσωσαν στα τελευταία λεπτά της.

Όταν καταφέρνεις να μην κρατήσεις ούτε για μια περίοδο τον αντίπαλό σου κάτω από τους 20 πόντους, δύσκολα θα καταφέρεις να κερδίσεις. Συνέβη στην Μαδρίτη και τη Βιτόρια, αλλά ποτέ ξανά. Ο Ολυμπιακός αν θέλει να επιστρέψει στην τετράδα θα πρέπει εκτός από την καλύτερη επίθεση να έχει, όχι απαραίτητα την καλύτερη, αλλά μια στοιχειωδώς καλή άμυνα.

Στο χθεσινό παιχνίδι αξίζει κανείς να ρίξει μια ματιά στα +/- των παικτών του Ολυμπιακού. Μόνο τέσσερις παίκτες είχαν θετικό συντελεστή με τους Μπλακ (+15) και Λαρεντζάκη (+8) να είναι οι μόνοι παίκτες που για όσο αγωνίστηκαν ο Ολυμπιακός είχε ισχυρό προβάδισμα με τους Σλούκα (+3) και Βεζένκοφ (+2) να είναι οι άλλοι δύο. Ο Γουόκαπ μηδέν και όλοι οι υπόλοιποι αρνητικό συντελεστή με τον Μπολομπόι να τελειώνει με -17.

Αν δεν ξυπνήσει θα κινδυνέψει να… μπλέξει

Η φετινή Euroleague είναι υπερβολικά ανταγωνιστική και πολύ κλειστή, αυτό δε χωράει αμφισβήτηση. Αυτό σημαίνει, βέβαια, ότι ένα καλό σερί μπορεί να σε ανεβάσει στην κορυφή και ένα κακό σερί μπορεί να σε βγάλει ακόμη και εκτός οκτάδας. Είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα το γεγονός ότι αν ο Παναθηναϊκός κερδίσει την επόμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός πιθανότατα θα βρίσκεται στις παρυφές τις οκτάδας αν όχι εκτός.

Η ομάδα αυτή έχει δείξει ότι όταν παίζει με βάση τις δυνατότητές της, δύσκολα μπορεί κάποιος να τη σταματήσει. Όταν, όμως, παίζει με μια χαλαρότητα στην άμυνα, με hero ball στην επίθεση και γενικότερα εμφανίζει τις… αυτοκτονικές της τάσεις, τόσο θα κινδυνεύει να βγει εκτός στόχων.

Ασφαλώς και η σεζόν κρίνεται το Μάιο, αυτό το γνωρίζουν όλοι. Η Εφές πέρυσι μπήκε τελευταία στιγμή στην οκτάδα και πήρε την Euroleague. Αντίθετα η Αρμάνι βγήκε τρίτη και αποκλείστηκε από τα playoffs. Ο σοβαρός και συγκεντρωμένος Ολυμπιακός είναι ικανός να βγάλει αντίδραση και να επιστρέψει στις πρώτες θέσεις. Σε αντίθετη περίπτωση, τα πράγματα θα δυσκολέψουν τόσο βαθμολογικά όσο και στο εσωτερικό της ομάδας.

Υ.Γ. Ασφαλώς και στα τελευταία λεπτά τα σφυρίγματα των διαιτητών ήταν επιεικώς αστεία. Όμως ακόμα και έτσι, αν ο Σλούκας ευστοχούσε είτε στο ελεύθερο τρίποντο με το σκορ στο 79-82 είτε έπαιρνε καλύτερη απόφαση στην τελευταία επίθεση με το σκορ στο 84-86, ο Ολυμπιακός θα είχε κερδίσει και τη διαιτησία.